Розгром "вагнерівців" у Малі: як це вплине на позиції рф у Африці [ Редагувати ]
"Вагнерівці" забираються з Малі після розгрому колони повстанцями-туарегами. На їхнє місце зайде "Редут" - підрозділи Африканського корпусу Міноборони рф. Про таке стало відомо російським журналістам, які викривають корупцію та тортури в силових органах країни агресорки.
Водночас міжнародні оглядачі розгром ПВК "Вагнер" у Малі назвали однією з найбільших втрат російських найманців в Африці. Отже, за що "вагнерівці" воюють з туарегами у Сахарі? Хто був у розбитому загоні? Та як ці втрати позначаться на позиціях росії у Північній Африці? Далі в нашому матеріалі.
Це відео, зафільмоване у пісках Сахари, уже кілька днів шириться інтернетом. На кадрах результат засідки повстанців-туарегів проти загону ПВК "Вагнера", що воюють на боці урядових військ Малі. Інформація про втрати різниться, за даними командування туарегів, убито 54 "вагнерівців" та семеро малійських вояків. Водночас армія Малі заявляє про загибель двох військових та 10-х поранених. Хоча на відео - кілька десятків трупів.
Серед загиблих упізнали автора близького до ПВК автора телеграм-каналу "Grey Zone" Микиту Федянина.
Окрім того, повідомляють, що загинув чи потрапив у полон керівник угруповання найманців Антон Єлизаров з позивним "Лотос", який командував "вагнерівцями" під час наступів на Соледар та Бахмут. Західні оглядачі вважають це однією з найбільших втрат ПВК за історію африканських спецоперацій. І вона позначиться на вазі "вагнерівців" у регіоні - додають українські експерти.
Юрій Олійник, експерт центру "Українські студії стратегічних досліджень":
В Африку зеків якихось просто не пошлеш, там треба люди з досвідом, люди, які мають, уміють діяти в різних таких динамічних умовах, звичайно, вони на вагу золота. Тому в принципі це вагома втрата і демонстрація іншим загалом, різним групам в регіоні, що можна дуже активно росіянам протидіяти, і я думаю, це буде стимулом до ще більших наступних нападів.
Такої ж думки й в українській розвідці. Речник Андрій Юсов натякнув, що ГУР доклали рук до цієї операції.
Повстанці отримали необхідну інформацію і не лише інформацію, яка дозволила провести успішну воєнну операцію проти російських воєнних злочинців. Про деталі ми, безумовно, не будемо наразі говорити, продовження буде.
Що ж до нібито пропозиції малійських повстанців передати полонених "вагнерівців" Україні у ГУР зазначили, що Київ діятиме суто в межах міжнародного права.
Хто ж такі туареги? І звідки в них лють до росіян?
Ці кочовики численністю понад 5 мільйонів - один з корінних народів, що населяють регіон Сахари - Сахель. В межах Алжиру, Лівії, Малі, Нігеру, Нігерії, Буркіна-Фасо. Останніми роками загострилася їхня боротьба за створення власної держави Азавад.
Ця війна стала дуже кривавою. У ній туареги не гребували ані методами, ані сумнівними союзниками, як то послідовники Аль-Каєди. Хоча зрештою зрозуміли, що задля досягнення мети мають легалізуватися в міжнародному правовому полі.
Юрій Олійник, експерт центру "Українські студії стратегічних досліджень":
Цей рух конкретний, який дотичний до протидії "вагнерівцям", який діє саме на півночі Малі, вже кілька років як пішли на компроміс, і вони готові зараз не про окрему державу говорити, а навіть про автономію на півночі Малі в принципі. За свої права, мовні, культурні насамперед, за самоуправління на своїх територіях, де вони складають більшість.
Новий виток протистояння виник з приходом до влади в Малі проросійської військової хунти. Вона ж запросила ПВК "Вагнер" на допомогу у боротьбі з повстанцями та джихадистами. Почали ж з мирного населення.
Дауд Аг Баді, житель міста Кідала:
Те, що роблять "Вагнер" і уряд Малі насамперед спрямоване на тероризування жителів.
Мама Туре, член ради міста Кідала:
Присутність малійської армії та "Вагнера" в регіоні Кідал створює паніку серед цивільного населення, тому що коли малійська армія та "вагнерівці" проходять через регіон, люди бачать лише знущання з мирного населення, з пастухів.
Останніми роками росіяни розгорнули дуже активну діяльність в Африці. Завдяки низці військових переворотів їм вдалося навіть витіснити Францію, яка історично мала великий вплив у Сахелі.
Юрій Олійник, експерт центру "Українські студії стратегічних досліджень":
росія, звичайно, також це використовує для відволікання уваги Заходу і для послаблення його економічного потенціалу. Власне Африка здавна розглядалась Європою як такий задній двір, а тут є проблеми з перебоями у поставках і того самого урану, який є в Нігері, сусідньому з Малі.
"Вагнерівці" багнетами допомагали москві протиснути й зміцнити свій вплив. Однак після невдалого бунту та загибелі власника ПВК пригожина армія найманців фактично розпалася і втратила потенціал. Тепер під питанням, чи зможуть офіційні російські структури й надалі взаємодіяти з африканськими ватажками так само ефективно.