Вибори в Польщі та Румунії: як результати вплинуть на Україну [ Редагувати ]

Вибори! Щоправда, закордоном. Польща та Румунія обирають нових президентів. У Румунії другий тур. Там навіть може перемогти кандидат, якого місцеві ЗМІ називають проросійським.
Польща тільки на початку виборів. Там перший тур голосування. Щоправда, серед претендентів є й політики з антимігрантськими й антиукраїнськими гаслами.
Що означатимуть ці вибори для України - розповість Софія Жилінська.
Румунія може отримати президента аж ніяк не лояльного до України. У другому турі буде протистояння між прозахідним мером Бухареста Нікушором Даном та євроскептиком Джордже Сіміоном. Дан підтримує вступ до ЄС і НАТО, виступає за допомогу Україні та зміцнення обороноздатності Румунії. Натомість його суперник, Джордже Сіміон, праворадикальний політик, який захоплюється Дональдом Трампом і рухом MAGA, виступає проти військової допомоги Україні й критикує Європейський Союз. Через попередні контакти з російськими спецслужбами та свою позицію щодо відновлення кордонів Румунії 1940 року, Сіміону заборонено в’їзд до України та Молдови. Тож аналітики попереджають щодо можливих наслідків такого вибору.
Іон Іоніце, аналітик та історик:
Піднесення ультраправих небезпечне скрізь, окрім Центральної та Східної Європи, враховуючи тоталітарну спадщину, що може призвести до швидшого розвитку подій у напрямку повернення до суспільства, в якому демократія - це лише показуха.
У другому турі вже проголосувало понад пів мільйона румунів, а це майже вдвічі більше, ніж у першому. Найвища явка у Молдові, Італії, Німеччині, Іспанії та Великій Британії.
Нікушор Дан, проєвропейський кандидат, мав розмову з Еммануелем Макроном. І, зокрема, обговорив посилення ролі Франції на східному фланзі альянсу. Сам Макрон наголосив: очікує від Румунії надійного партнерства.
Еммануель Макрон, президент Франції:
Ми й надалі будемо надійними партнерами у двосторонніх економічних відносинах, європейському шляху та з ключових питань безпеки, як член Шенгенської зони та як головний оборонний партнер, а також перебуваючи на східному фланзі НАТО. Тому я вважаю, що чіткість позиції проєвропейського партнера, відданого колективній безпеці та економічній сучасності, є надзвичайно важливою.
Результат виборів у Румунії матиме прямий вплив і на Україну. Перемога Джорджа Сіміона може поставити під загрозу військову підтримку Києва. Ультраправий кандидат Сіміон неодноразово погрожував припинити допомогу Україні, блокувати експорт українського зерна та навіть вимагав компенсацій за надані системи "Patriot".
Одночасно з голосуваннями в Румунії, виборчі дільниці відкрилися і в Польщі. Там стартував перший тур президентських перегонів. Серед фаворитів - мер Варшави Рафал Тшасковський, кандидат від керівної коаліції Дональда Туска. Його головний суперник - Кароль Навроцький, історик та директор Інституту національної пам'яті. Опозиціонер від партії "Право і справедливість" Ярослава Качинського. Чинний президент Анджей Дуда цього разу не бере участі у виборах, бо вже обирався на цю посаду двічі поспіль.
Мацій Смолко, виборець:
Ми вважаємо, що це дуже важливі вибори. У нас новий уряд з 2023 року, але досі президент був з опозиційної партії, а польський президент має право вето. Тому ми переконані, що для президента дуже важливо співпрацювати з урядом. Це може допомогти нам реформувати судову систему, змінити політику охорони здоров'я та соціальну політику, які частково блокувалися президентом, що йде у відставку.
Обидва фаворити з різними баченнями щодо України. Тшасковський наголошує, що росія - загроза, а Україна має бути буферною зоною. Навроцький - проти членства України в ЄС і НАТО, а також закликає обмежити соціальну підтримку для українських біженців. Польські експерти підкреслюють важливість цих виборів у боротьбі з популізмом в Європі. Вони застерігають: перемога кандидата від правих сил Навроцького може відчинити двері для повернення популістів до влади не лише в Польщі, а й по всій Європі впродовж найближчих двох років.
Анна Матерська-Сосновська, політолог:
За президента Тшасковського може навіть бути уряд меншості, здатний керувати країною. За президента Навроцького цей уряд буде практично паралізований, що може навіть призвести до розпуску керівної коаліції.
Румунія та Польща - країни першого ешелону підтримки. Через них проходять головні гуманітарні та військові маршрути. Тож, результати цих виборів можуть вплинути на подальші сусідські та союзницькі відносини між цими країнами та Україною.