Вступ-2024: скільки коштує здобути вищу освіту [ Редагувати ]
Вступна кампанія 2024 на фінішній прямій. Що чекає на тих, кому не вдалося "застрибнути" на бюджетні місця? Ціни в українських університетах злетіли. Як високо? В яку суму стане навчання в топуніверситетах України. Які виші підняли ціни найбільше? Яким чином студентам може допомогти держава? Та чи й справді за кордоном дешевше? Ярина Марків продовжить тему.
Задороге навчання.
Це треба буде відкладати.
Нічого безкоштовного немає.
Скільки коштує вища освіта 2024 і чи можуть українці її собі дозволити?
Єлизаветі - 18. В Польщі живе з початку повномасштабного вторгнення. Дівчина вже закінчила перший курс навчання в Лодзькому університеті. Спеціальність - психологія.
Єлизавета Дудкіна, студентка:
У нас навчання коштує 2 тисячі євро. Наразі я навчаюсь безкоштовно через те, що Польща, саме місто Лодзь, Лодзький університет надає змогу навчатись безкоштовно українцям, які знаходяться під захистом через воєнний стан в Україні.
Єлизавета додає: університет надає гуртожиток і полякам, й іноземцям. 600-800 злотих за проживання з сусідом, близько 1200 злотих - якщо хочеш жити самостійно. Це 12 тисяч гривень. Хороша однокімнатка коштуватиме близько 20 тисяч, а двокімнатна квартира - і всі 30 тисяч. Щодо витрат на харчування, то на тиждень дівчина спускає до 250 злотих. Лодзі недороге місто, додає студентка. Тут іноземний студент навіть без роботи може самостійно оплачувати навчання:
Єлизавета Дудкіна, студентка:
Я думаю, що так через те, що багато студентів в Польщі можуть отримувати стипендію не тільки через високий рівень навчання, а також соціальну, тобто коли вони знаходяться самі тут без батьків і не мають додаткових коштів. Університет їм гарантує стипендію приблизно дві з половиною тисячі злотих, це виходить 25 тисяч гривень.
Діана - представниця освітньої компанії, яка організовує навчання за кордоном. Каже, щороку більше тисячі дітей відправляють вчитися в іноземні заклади освіти.
Діана Хоменко, керівник відділу освіти закордоном компанії STUDY.UA:
Немає захмарних цін на навчання за кордоном, як всі думають. Якщо ми говоримо про базову освіту - можна вчитися від 2,5 - 2 тисяч євро на рік. Це те ж саме, що вчитися в Україні. Є навіть країни, де можна пройти безкоштовний курс, вивчити мову країни і далі вступити безкоштовно на бакалаврат.
Єлизавета Дудкіна, студентка:
Я була дуже здивована в тому плані, що навчання у Європі коштує майже так само, як в Україні.
Київ. Один з найпопулярніших університетів країни - імені Шевченка. Цьогоріч посів одне з провідних місць за кількістю вступників.
Володимир Бугров, ректор КНУ ім. Шевченка:
Ми маємо ту саму популярну десятку спеціальностей, що і попередні роки. Це філологія, психологія. У ці роки надзвичайну популярність має психологія. І знову ж таки тут питання в тому, що далеко не всі готові працювати з посттравматичним синдромом. Звісно, це право, це комп'ютерні науки, їх популярність країні 10 років шалена.
Сьогодні вступники мало приділяють уваги природничим наукам, які становлять основу національної безпеки, коментує ректор. А тепер щодо цін на найпопулярніші напрямки на здобуття освітнього ступеня бакалавр. Повний цикл навчання на філологічному факультеті у КНУ ім. Т. Шевченка на денній формі - обійдеться у 213 тисяч гривень. (За умови, що сума не змінюватиметься протягом чотирьох навчальних років). На противагу 199 тисячам - така загальна вартість бакалаврату була торік. Стільки ж коштує навчання на спеціальностях "Комп'ютерні науки" й "Психологія". А от рік "Права" обійдеться в майже 67 тисяч гривень. Відповідно 4 роки навчання - 267 тисяч грн.
Володимир Бугров, ректор КНУ ім. Шевченка:
Наш університет є законослухняним. Надзвичайно законослухняним в той час, коли інші демпінгують або ідуть на порушення правил приймання. Ми дотримуємося постанови уряду України про так звану індикативну собівартість. І ми її чітко дотримуємося. Тому в цьому році на освітні програми ми змінили вартість навчання на індекс інфляції. Відповідно маємо 33 тисячі з половиною до 80 тисяч гривень за рік навчання.
Євген Ніколаєв, директор Аналітичного центру "ОсвітАналітика" Університету Грінченка:
Вартість навчання у вишах формують самі виші. Єдине, що держава регулює - мінімальну вартість навчання у вишах.
Мінімальний розмір оплати за навчання, як правило, дорівнює 80 відсоткам від індикативної собівартості. А остання у 2023-му становила в середньому 47 тисяч гривень в закладах вищої освіти Міністерства освіти і науки України.
Основна стаття витрат - оплата праці викладачів, коментує ректор.
Володимир Бугров, ректор КНУ ім. Шевченка:
Нічого безкоштовного немає. Хто навчається за державним замовленням, насправді за них платить держава з державного бюджету податки. Тому до цього і прив'язана контрактна вартість. Університет не є прибутковою установою. Тому контракт на підготовку студентів лише в межах відшкодування собівартості.
Четвертокурсник Олександр - майбутній юрист. І контрактник в минулому.
Олександр, студент:
Спочатку рекомендація на бюджет не прийшла. Я і своїм батькам сказав: я все розумію, але це моя мрія, я сюди хочу. Я їм сказав, я все буду робити для того, щоб перейти на бюджет. І зараз я навчаюся на бюджеті. Контракт коштував тоді ще 56 тисяч на той час.
Найдешевше отримати юридичну освіту в Україні - в Кропивницькому. 16 тисяч гривень рік навчання в Центральноукраїнському інституті міжрегіональної академії управління персоналом. Найдорожче - в приватних університетах, Київській школі економіки - 100 тисяч гривень за рік та Українському католицькому університеті у Львові - 129 тисяч гривень.
А яка ситуація ще в одному ТОПвузів - Львівській політехніці? Тут цьогоріч буде близько 3 з половиною тисячі контрактників. Доньці пані Іванни теж не вдалося "застрибнути" на бюджет. За рік бакалаврату на спеціальності "маркетинг" прийдеться викласти 37 тисяч гривень.
Іванна Івануся, матір вступника:
- Це треба буде відкладати тільки на навчання її, а вже на прожиття, будем шукати гуртожиток. Уже буде допомога родичів, напевно, чоловіка. - Тобто вам непросто? - Ну, непросто.
Михайло Гончар, відповідальний секретар приймальної комісії університету:
Наша мінімальна ціна, яка є - це 29 з половиною тисяч гривень на технічні спеціальності. Якщо ми говоримо про найвищі ціни, то вони в галузях спеціальності 12-ї - це є різноманітні комп'ютерні науки. Там вартість від 40 до 50, залежно від того, яка освітня програма.
Інна Яремова, матір вступника:
Контракт на архітектуру і містобудування - 40 000 на рік. Але в моєї доньки гарні бали з НМТ, то ми від держави отримали грант. На мою думку, дитина повинна навчатись там, де вона хоче, а не там, де дешевше, ніж бюджет.
В Україні вперше запровадили експериментальну грантову систему фінансування. Як розповідають у Міністерстві освіти та науки, вступникам видаватимуть гранти від 15 000.Сума гранту залежатиме від результатів Національного мультипредметного тесту.
Олег Шаров, генеральний директор директорату фахової передвищої та вищої освіти:
Якщо цей конкурсний бал такий, що у людини дві оцінки не менше ніж 150 балів з двох предметів, то вона отримає право на державний грант першого рівня. А якщо є дві оцінки не менше 170 балів - отримай право на здобуття гранту державного на здобуття вищої освіти другого рівня. У 2024 році державний грант першого рівня складає 15 000 грн. Державний грант другого рівня - 25 000 грн. Але насправді ця сума 15-25 000 може ще бути збільшена шляхом множення на коефіцієнт спеціальності. Для низки спеціальності встановлені підвищені коефіцієнти - 1,3, 1, 5.
Максимальний державний грант у 2024-му році складатиме 37 500 грн. Так контрактники зможуть покрити хоча б частину вартості навчання, але тільки ті, які вступили на навчання цьогоріч. На гранти 2024 держава виділила близько 300 мільйонів гривень.
У Київській школі економіки теж працює грантова система. Перший проректор коментує, більша частина вступників отримують фінансову допомогу чи академічні гранти.
Єгор Стадний, перший проректор Київської школи економіки:
За останні кілька років ми намагаємося в нашому універі пропонувати ціну, яка звісно ж не покриває всієї собівартості навчання. Але яка є співмірною з аналогами, які можна знайти в найкращих університетах світу. Разом з тим ми враховуємо завжди те, що не всі можуть собі це дозволити. І тут у нас є широкі програми фіндопомоги і академічних грантів, які доступні для категорій населення специфічних - переселенці, діти учасників бойових дій. А друга, академічні гранти, - це люди, які мають певний бал вступний.
Тож відтепер студенти конкуруватимуть за гроші. Гранти - це додаткова форма до традиційного державного замовлення. Наскільки вигідною буде нова модель фінансування для майбутніх студентів? А головне - доступною? Дізнаємося в новому навчальному році.