Село Москалі на Чернігівщині: чим приваблює туристів [ Редагувати ]
Москалі, які не люблять путіна! Є на Чернігівщині село з давньою історією, але от назва його - незручна. За неї можна отримати звинувачення в нетерпимості до своїх "заклятих" сусідів. Йдеться про село Москалі, яке в лютому-березні 2022-го окупували, скажімо так, росіяни. Нині, попри відсутність гарної дороги, газу й водогону, Москалі стають дедалі популярнішими серед туристів. Чим вони приваблюють? Розкаже Ігор Левенок, який побував в українських Москалях.
Звичайно, коли ми ходили до школи у сусіднє село, то на нас пальцями показували і казали "москалики".
Лише за назву цього села вас можуть звинуватити в неполіткоректності та заблокувати в соцмережах! На Чернігівщині неподалік від українсько-білоруського кордону є унікальне село - Москалі. Чим воно славиться і звідки така назва?
Одна шанована пані сказала, ніколи б не подумала, що слово "москалі" може викликати позитивні емоції.
Юрій Дахно - корінний і найвідоміший москалівець. Каже: саме так слід називати жителів цього села. Пан Юрій цікавиться історією, а ще колекціонер. Збирає речі, пов'язані з українською культурою та минувшиною. Викупив кілька хат і створив там цілий музейний комплекс.
Юрій Дахно, краєзнавець, голова ГО "Центр збереження культурних та етнографічних цінностей і традицій Подесення":
Як москва воювала з Литвою, то до москви, то до Литви землі переходили. От в черговий раз, коли ці землі любецькі перейшли до Литви, то от якраз і згадується у 1508-му році ця Москальська Гать і військовослужбовці, які залишилися на цій території.
Звідти й назва. Так козаки з давніх-давен називали московитів. Та від першої згадки й дотепер минуло понад пів тисячі років. Нині у крихітних Москалях зареєстровано сорок жителів. Мають свою говірку і не люблять путіна.
- Та нехай вони повиздихають там! - Хто? - Людоїди, ті що на нас напали!
Юрій Дахно - хранитель старожитностей. Чоловік записує фольклор і збирає етнографічну спадщину з усієї Чернігівщини. Нині його колекція налічує понад 14 тисяч експонатів. Самих тільки рушників півтори тисячі. Раритетні рукотвори хрестиком і гладдю. Деяким екземплярам понад двісті років.
Три світових дерева, поєднання трьох світів Нави, Яви і Прави, це Велесова книга, тобто знаки ці проростають ще здавна.
Ігор Левенок, кореспондент:
Яких тільки експонатів тут не побачиш: рушники, картини, предмети побуту. Та усе ж, деяких предметів краще б тут і не було, каже пан Юрій. Ну, наприклад, ось такі артефакти в селі Москалі залишили по собі москалі.
Пан Юрій розповідає: у своїй історії москалівці натерпілися від московських зайд. Розкуркулення, голодомор, а 2022-го знову пережили окупацію. Наприкінці лютого рашисти захопили село.
Юрій Дахно, краєзнавець, голова ГО "Центр збереження культурних та етнографічних цінностей і традицій Подесення":
І дрони запускали ці, розстрілювали техніку, порозстрілювали пусті хати і забрали декількох хлопців, почергово вони забирали на допити, трьох братів розстріляли.
Жителі Москалів організували проти окупантів підпілля. Бити силою їх не могли, а от інформацію про розташування і кількість - передавали ЗСУ.
Тільки щойно колона проїхала, ми вибігали на вулицю після колони з усіх дворів, хто рахував, і звіряли. Тобто в нас навіть баба Маруся там живе і та дивилася у щілину.
У цей час, попри все, пан Юрій намагався зберегти від російських мародерів найцінніший скарб. Клунки з речами заносив у льох.
Отак вони були позв'язувані і потім у покривало якесь і відносив. Бачите, рушники пов'язані якраз, ну, от і підніміть їх, так це ж один тільки пакунок.
Навіть вказівники з назвою села люди сховали. Гадали, вони можуть ще більше розлютити загарбників. А що вже казати про портрети Шевченка та рушники з його безсмертним словом.
Бо москалі чужі люди, роблять лихо з вами.
Урешті, з-під Чернігова московити дали драпака.
Туди їхали вони цілі, а назад вже побиті. Але як їхали назад, вже на тих танках було пообвішувано і пакетів, і вузлів, і чого там тільки не було.
При розкуркуленні, у тридцяті роки, її розтоптали більшовики. Вона була в окладі, величенький був такий образ. І з цим образом я обійшов усі свої приміщення.
Після окупації перед жителями Москалів постала нова проблема. Національна комісія зі стандартів державної мови порекомендувала селянам позбутися цієї назви. Бо є закон про декомунізацію та заборону російської імперської політики.
Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови:
Місцева громада, яка продемонструвала і Україні, і всьому світові, що українські Москалі, а я кажу про саме село і саму громаду, може дати рішучий відпір російським окупантам, так само публічно мають заявити про те, чи вони готові зберігати цю назву, яка з'явилася на мапі фактично декілька століть тому.
Пан Юрій каже, довго вони не думали. Селяни вирішили: житимуть і надалі в Москалях.
Юрій Дахно, краєзнавець, голова ГО "Центр збереження культурних та етнографічних цінностей і традицій Подесення":
Це для нас свого роду як якась зрада, тобто зрада своїй колисанці, чи як його сказати. Декілька поколінь роду нашого пройшло із цією назвою. Якби назва була надана за совітів, тут безперечно б змінили. А як стирати чужим ім'ям п'ятсотрічну історичність, то ми вирішили залишити і нести свій хрест до кінця.
Ну, а тим, хто сумнівається, що ця земля зберігає код української нації - пан Юрій запрошує на гостину.
А ми тую червону калину підіймемо, а ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!
Запрошую вас до себе в село Москалі на екскурсію.