Роковини удару по драмтеатру в Чернігові: як оговталося місто [ Редагувати ]
Роковини удару по Чернігову. Минулого року росіяни вдарили ракетою "Іскандер" по обласному драматичному театру. Внаслідок атаки загинули семеро людей, серед яких 6-річна дитина. Про трагедію та як оговталося місто від тієї атаки - розповість Анатолій Журавльов.
19 серпня 2023-го. У момент російського удару в Чернігівському драмтеатрі відбувалася зустріч українських виробників безпілотників. Усередині було понад дві сотні людей. Неподалік прогулювалося чимало містян. Бо вихідний день.
Олег, житель Чернігова:
Сиділи, каву пили. Тут дуже такий сильний свист. Ми всі впали на землю - стався дуже потужний вибух. Скло на нас сипалося, каміння сипалося.
Одразу стало зрозуміло - від атаки постраждало багато людей. Драмтеатр розташований в центрі міста.
- Получається стояли, ракета пролетіла, просвистіла, вибух, дим - все, ми сюди прийшли. - Прям по центру довбануло? - Так, ми сюди прийшли помагать.
У той день майже півтори сотні зазнали поранень. Загинуло 7 людей, серед них і діти. Напередодні жителі Чернігова вшанували пам'ять жертв російського терору.
На місці можна побачити ось такий меморіал. Добре пам'ятає трагічний день і директор драмтеатру. Він саме планував у перерві між роботою від'їхати ненадовго, щоб залагодити особисті справи.
Сергій Мойсієнко, директор Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Шевченка:
Сів у своє авто приватне і від'їхав від театру буквально 15 метрів, буквально тут біля апеляційного суду наздогнало. Страшенний вибух, всі подушки безпеки в машині вистрелили, скло полетіло, машина зупинилася. Ми приглушені, у дружини істерика, мої двері не відкриваються. Виповзли з машини, живі наче, кров не тече. Потім я з машини витягнув отакий осколок, летів прямо туди, куди треба - машина врятувала, дякую.
Торік почався непростий шлях збереження роботи театру та відновлення його будівлі, розповідає пан Сергій. Наслідки ворожої атаки досі видно в приміщенні закладу.
Сергій Мойсієнко, директор Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Шевченка:
Оце так виглядає "руській мір". Задум, як говорять фахівці, розслідування, офіцери різних служб, задум, мабуть, був такий, що "Іскандер" пролітає над театром, над театром він вибухає, перекриття падають, вбиваючи тих людей, які в приміщенні знаходяться. А бойова частина начинена шрапнеллю. Ще тоді збирали декілька місяців по вулиці отакі 5 на 7 квадратики металеві - нарізані сталеві.
До відновлення театру долучилися меценати та закордонні партнери. Велика зала, де була величезна діра в стелі, вже може приймати глядачів.
Сергій Мойсієнко, директор Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Шевченка:
Перероблено велику роботу. Тут, де зараз світиться та люстра, світильники, там була наша велика красуня-люстра. До лютого місяця тут були будівельні ліса, крісел не було. Ця наша велика сцена була закрита. Все вручну робилося. Будівельники врешті-решт закрили, зробили таке тимчасове освітлення, і щоб заради якоїсь примітивної естетики зробили оцей дах, щоб людям не так лячно сидіти, над головою страхіття якесь, а це психологічні моменти - вони повинні бути всі тут на сцені.
Цього року чимало артистів пішли на передову боронити Україну.
От на одному зі стендів три актори: Женя, Серьожа, Коля теж воюють, ось Петя наш воює, Едік воює.
Людмила Замай, директор департаменту культури і туризму, національностей та релігії Чернігівської ОВА:
Найбільша трагедія 19-го, сьогодні річниця, трагедія влучання російської ракети - це людські життя, втрата людських життів.
У Чернігівській обласній військовій адміністрації зазначають: роботи з відновлення обласного драмтеатру триватимуть, хоча й на це потрібен час для пошуку додаткових коштів та залучення партнерів.
Людмила Замай, директор департаменту культури і туризму, національностей та релігії Чернігівської ОВА:
Ми знаємо, що ворог б'є саме по культурних об'єктах для того, щоб знищити нашу культурну ідентичність і зрівняти, знівелювати значення нашої культури. Ми намагаємося провести всі аварійні консерваційні роботи для того, щоб стабілізувати кожну будівлю і щоб вона мала можливість повноцінно функціонувати.
Ворожий удар по драматичному театру у Чернігові став черговим злочином російсько-української війни. Загалом же від початку повномасштабного вторгнення загарбники понівечили в регіоні понад 130 культурних об'єктів.