У Чернівцях виготовляють дизайнерські протези для воїнів [ Редагувати ]
У Чернівцях виготовляють дизайнерські протези для військовослужбовців. В місяць фахівці мають до 15 замовлень. Усі сплачені державним коштом. Роботу протезистів бачила Ольга Лучек.
Ще рання година, а в цій майстерні робота вже кипить. Технік-протезист Іван саме працює над гіпсовим зліпком.
Іван Винниченко, технік-протезист:
Оце чиясь ніжка, оце ми вже зняли, витягнули, це є вже зліпочок, воно гарненько все обробляється, всередину заливається гіпс, і по ньому ми вже працюємо, аби придати певну форму.
Чоловік зізнається: за кожен протез переживає, ніби вперше. Адже за ним чиясь історія, болісна й важка.
Іван Винниченко, технік-протезист:
Я людина емпатична, мені теж разом з ними треба все це пережити, їм погано, мені погано, їм добре, та і я тішуся. Треба такі знайти підходи. Це не найважча частина роботи, але найенергозатратніша. Скільки той протез зробити, а так щоб підігнати під людину, пасувало їй, і вона сказала: Ваню, дякую, що я нормально можу ходити, це так, а коли не дякує, я вже напрягаюся.
Максим з Миколаєва. Воював на всіх напрямках Донеччини. Поранений у Курдюмівці, наступив на протипіхотну міну. Залишився без ноги. Евакуація тривала 10 годин. А далі виснажлива реабілітація. Боєць три місяці на протезі, і кожен крок дається нелегко.
Максим, військовослужбовець:
Складно, але строки є, і вони виходять, і 1 вересня я їду додому.
Усі деталі Іван намагається ретельно продумати. Адже кожен додатковий штрих може полегшити ходу воїна, зробити її зручнішою.
Між такими чулочками буде заливатися смола, з одного боку чулочок, з другого, і між ними тканина нейлон, карбонова тканина, і це все разом утворює такий каркас, зверху йде чулочок і знизу, мені таких треба дві штуки. Зараз заготовлюю одну, пізніше ще одну.
Створення ось такого протеза - це лише 10 відсотків роботи, пояснює майстер.
Іван Винниченко, технік-протезист:
Далі дуже багато роботи з реабілітологами, самого прагнення людини, це ж не один місяць йде реабілітація, ми підкориговуємо, бо йде зміна анатомічна, об'єми міняються, ніжка стає менша. Треба доробляти, коригувати постійно.
У місяць протезисти мають близько 15 таких замовлень.
Катерина Сербін, керівниця філії протезно-ортопедичного підприємства:
15 протезів - це наш один протезист може виготовити якісно так, щоб приділити увагу максимально кожному. Військових серед них, як коли буває, буває 7, буває 10, буває 3, по-різному. Вони є з усієї України.
Техніки розповідають: першим крокам фронтовиків тішаться, як і вони самі. Спілкування з деякими хлопцями переростає у справжню дружбу.
Катерина Сербін, керівниця філії протезно-ортопедичного підприємства:
Для нас це не просто пацієнти, це друзі, дуже хороші друзі, це люди, які нам стають неймовірно близькі, вони тут перебувають певний період на реабілітації, дехто з них немає рідних, друзів, бо це інший куток країни, відповідно хочеться для них організувати щось, окрім самого протезування, екскурсії, ми ходимо в гори, граємо у футбол, на різні фестивалі.
Протези для бійців роблять за гроші з держбюджету. А от дизайн - це вже ініціатива техніків. Такі особливі протези Іван почав виготовляти нещодавно, аби підтримати воїнів. Каже, вони можуть вибрати колір, малюнок чи наліпки. Максим замовив дизайн з котом. На це віддав свою улюблену футболку.
Іван Винниченко, технік-протезист:
Кому що подобається, аби тішилися, хтось хоче котика, хай буде котик, хтось кораблі чи мілітарі, кожному щось своє подобається. Кожен день люди різні футболки носять, один буде такий, другий буде такий. На будь-який колір, тільки б людині подобалося.
Таку техніку стилізації фахівці планують вдосконалювати у майбутньому. Максим тим часом у захваті від свого дизайнерського протеза.