Допомога після фронту: як працюють фахівці із супроводу ветеранів [ Редагувати ]
В Україні вже налічують 1187 фахівців із супроводу ветеранів та їхніх сімей. 412 самі пройшли бойовий шлях, мають рідних на фронті або втратили близьких, які захищали Україну. Лише на Буковині таких помічників майже пів сотні. Вони допомагають військовим у соціальній адаптації, юридичних питаннях та пошуку роботи. Як працюють фахівці з супроводу - дізнавалися наші кореспонденти.
Після рідних фахівець із супроводу ветеранів - перший, хто крок за кроком взаємодіє із захисниками, які повернулися з фронту. Олена працює нещодавно, але вже допомогла багатьом.
Олена Гаврилюк, фахівчиня із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб Чернівецької територіальної громади:
Частіше це хлопці приходять: немає прописки, треба житло, треба на документи МСЕК, грошові атестати, довідка про безпосередню участь. Також люди, коли вони отримують сповіщення про безвісти зниклих і загиблих членів сімей, до нас звертаються вже по всіх справах - отримання статусу, отримання пільг, пенсій по втраті годувальника.
Ярослав воював три роки. Служив на Бахмутському, Сіверському та Лиманському напрямках, два місяці тому за станом здоров'я звільнився. Нині у пошуках роботи. Тож прийшов на консультацію.
Ярослав, ветеран:
Мені за фахом токаря тут порекомендували роботу.
У Чернівецькій області працює майже півсотні фахівців із супроводу ветеранів. Це радники для військових та членів їхніх родин, а також сімей загиблих захисників і захисниць. Вони допомагають, координують ветеранів, роз'яснюють їхні права. Олександр і сам пройшов пекло війни, тож знає, з якими проблемами найчастіше зіштовхуються армійці.
Олександр Кошовий, керівник Чернівецького обласного центру соціально-психологічної допомоги захисникам та захисницям України "Ветеран ХАБ":
Він супроводжує практично по всіх питаннях. Це на сьогодні дійсно професія номер один: є навчання, отримують сертифікати, вона фінансується, тобто тут такі нормальні заробітні плати. В першу чергу за критеріями - це ветеран з вищою освітою для того, щоб бути як рівний рівному. Підхід - це теж дуже важливо. Перший дотик - ветеран з ветераном. Більше розкривається ветеран, те, що його турбує, всі питання - він вже відкритий як побратиму, котрий те саме пережив, те саме вже пройшов.
Сергій був поранений у липні 2023-го на Запорізькому напрямку. Чоловік залишився без ноги. Відтоді на реабілітації. По допомогу до фахівців із супроводу звертається не вперше.
Сергій, ветеран:
Треба з кимось порадитись, як тобі бути. Навіть питання звільнення - як тобі звільнитися правильно, щоб отримати всі кошти, що тобі належить. Взагалі, на жаль, не всі знають, що належить, яка різниця між статусом УБД і людиною з інвалідністю внаслідок війни.
Цього разу Сергій консультувався з приводу підприємництва - наважився відкрити власну справу.
Сергій, ветеран:
Багато цікавого для себе взяв. Якщо ФОПа відкриваєш - робоче місце як особа з інвалідністю компенсує держава, теж певні кошти. Там непогані суми, але це невідомо було. Тут ти вже знаєш, і це тебе спонукає рухатися далі.
Ветеранам необхідна постійна підтримка - переконаний і Олексій. Внаслідок ворожого артобстрілу він зазнав численних травм, пересувається із пластиною у нозі.
Олексій, ветеран:
Дуже мало ветеранів, військових, дуже мало знають про це. Треба якось краще висвітлювати, частіше, щоби ветерани знали й могли частіше звертатися зі своїми проблемами.
Захисники кажуть, що відчувають реальну допомогу, а не лише на папері. Її надають такі ж ветерани, які вже подолали виклики, з якими стикаються військові у цивільному житті.