Енергетична незалежність України: в "Енергоатомі" триває активна модернізація потужностей [ Редагувати ]
Енергетична незалежність України. Мрія, що стала реальністю. У "Енергоатомі" заявляють про використання специфічних деталей власного виробництва для роботи енергоблоків атомних електростанцій. Раніше ці складники ми купували здебільшого в росії, тепер виробляємо самі! І це не межа. Виробники планують поставити на конвеєр виготовлення запчастин для європейського ринку. Енергетики переконані: попит буде. Як вдалося втілити мрію в життя та хто допоміг - розповість Анатолій Журавльов.
На цьому промисловому майданчику - ручна праця майстрів невід'ємно пов'язана з роботою комп'ютерів.
Сергій Самойленко, співробітник відокремленого підрозділу НАЕК "Енергоатом":
Тут інструмент змінюється автоматично, програма працює - вам не треба ні вводити ніякі координати, нічого набирати - просто контролюєте. Робите заміри, якщо вас все влаштовує - віддаєте далі слюсарям, а ті далі.
Саме тут триває виробництво цілого спектра запчастин для устаткування вітчизняних атомних електростанцій.
Сергій уже не один рік працює на підприємстві. Жартує: енергетики - зірки нашого часу. Втім, ніхто з колег носа не задирає. Тим більше, що в енергетиці - один у полі не воїн. Виконати будь-яку роботу можна лише гуртом.
Сергій Самойленко, співробітник відокремленого підрозділу НАЕК "Енергоатом":
Ну яка корона - у нас тут колектив! Наприклад, зробити цю деталь: зварювальники. А якщо спочатку, то її ж іще і привезти потрібно, заказати десь матеріал - це керівники, снабженці. Потім її потрібно наплавити, проточити - це токарі, зварювальники, потім просвердлити - це я вже. Потім знову відправити на зварювальний участок. Такий цикл, тут всі працюють!
У родині Наталі немає промисловців. Вона перша, хто вирішила пов'язати життя з металом та величезними станками.
Наталя Ракович, співробітниця відокремленого підрозділу НАЕК "Енергоатом":
Якось до нас у школу приїхали представники одного закладу, запропонували нам. І мені якось так цікаво стало, кажуть: "Станочники широкого профілю". Думаю, попробую, може, получиться, може, ні. Все треба спробувати в цьому житті! Пішла вчитися, мені сподобалося - цікава обробка металу і все, що з цим пов'язано.
От уже два роки Наталя розвиває свої токарні здібності на підприємстві. Каже, з сучасними станками працювати надзвичайно цікаво, достатньо легко та зручно.
Наталя Ракович, співробітниця відокремленого підрозділу НАЕК "Енергоатом":
Он у нас є чертьож, ми робимо корпус головки. Це 5-координатний станок, він іде як фрезерний і як на токарному на ньому можна працювати. Робить сам заміри. Якщо інструмент затупився - нам покаже на екрані. Якщо у нас не хватає охолоджувальної рідини - це все нам також виб'є і покаже.
В "Енергоатомі" зазначають: активна модернізація потужностей підприємства триває вже давно. Адже це один із тих підрозділів, які дарують Україні енергетичну незалежність.
Петро Котін, в.о. голови правління НАЕК "Енергоатом":
Він фактично виробляє ті запасні частини, які потрібні для роботи наших атомних енергоблоків і які ми раніше постачали з російської федерації. Ми провели дуже велику програму з заміщення російського обладнання. Зараз ми абсолютно незалежні від росії. Як ми це зробили? Більшість складного обладнання ми фактично поставили на виробництво тут, саме на цьому заводі, а іншу частину беремо від наших, звичайно, західних партнерів.
З обладнанням підприємству допомогли Японія, Чехія та деякі інші країни, розповідає гендиректор. Показує нам лише частину з того, що вже встигли напрацювати.
Григорій Городнер, генеральний директор відокремленого підрозділу НАЕК "Енергоатом":
Те, що ви бачите - для нас новий вид продукції. Він у нас зараз проходить, скажімо так, атестацію і найближчим часом ми почнемо серійне виробництво. Це все так звані елементи кріплення, які також використовуються на атомних електростанціях. Припустимо, ось це для парогенераторів, для іншого, насосного, обладнання.
Завдяки проведеній модернізації, українські промисловці мають можливість виготовляти унікальні частини для роботи не лише вітчизняних енергоблоків.
Петро Котін, в.о. голови правління НАЕК "Енергоатом":
Ці елементи ми виготовили самі для себе, і також ми зараз готуємося виготовляти їх для інших реакторів ВВЕР-440 - будемо витискати росію з їх постачання також з європейських країн. Зараз проходить відповідну атестацію і зараз це вже готова продукція, яку ми зможемо постачати.
У планах "Енергоатому" - нарощувати темпи виробництва та виходити на європейські ринки. Якість продукції українські атомники гарантують.
Сергій Самойленко, співробітник відокремленого підрозділу НАЕК "Енергоатом":
Багато ТЕЦ вийшли з ладу, багато ГЕС. На атомну енергетику покладено дуже багато завдань. Стараємося, виконуємо!