"Пекельні" санкції проти росії: чи наважиться Трамп їх ввести [ Редагувати ]
"Пекельні" санкції Грема таки можуть ухвалити. Суворий законопроєкт американського сенатора щодо рестрикцій проти тих, хто торгує з росією, таки почнуть розглядати в Сенаті. Можливо, навіть на цьому тижні. Чому позиція Трампа змінилась? І які шанси, що це будуть не чергові погрози москві, а реальний крок? Розбирався у Вашингтоні наш спеціальний кореспондент Дмитро Анопченко.
У законопроекта Ліндсі Грема непростий шлях: варто було лише зʼявитися, він став сенсацією. Ще б пак: найжорсткіші за всю війну мита для тих країн, які купують у росії енергоносії й не підтримують Україну. Це забрало б у москви величезну частку нафтодоларів.
Далі суцільний скепсис. Сам Грем говорив пресі: документ мають прийняти до канадського засідання G7, щоб і Європа приєдналася. Але вже і канадський саміт пройшов, і саміт НАТО, і Євросоюзу… А "пекельний" пакет навіть на розгляд не виносили…
І от знову сенсація. В ефірі ABC Грем розповів, що Трамп змінив гнів на милість, згоден дати зелене світло і розблокувати законопроєкт.
Ліндсі Грем, сенатор-республіканець:
Ми грали в гольф, і Трамп мені сказав: "Час просувати цей законопроєкт". А я кажу: "У документі є механізм, пане Президент, коли Ви керуєте, коли Ви визначаєте, що саме застосувати".
Ця домовленість дозволить таки почати обговорення "Плану Грема". Сенат повертається з канікул вже цієї суботи, 7-го числа. Тому конгресмени намагатимуться більше не затягувати, якщо вже є відмашка від першої особи. Щоб отримати її, Грему довелося піти на поступки: в новій редакції санкції запроваджуватиме не Конгрес напряму, а Трамп, який отримує цей механізм від законодавців, тоді, коли сам вважатиме за потрібне.
Ліндсі Грем, сенатор-республіканець:
Думаю: шанси на затвердження хороші, бо ми прописали обмеження. І це тепер президент вирішуватиме, як закон використовувати, щоб усадити путіна за стіл переговорів.
І коли кажуть "диявол в деталях" - це якраз така деталь. Тобто з механізму прямого покарання росії та тих, хто із нею торгує, "пекельні" санкції стають скоріше черговим засобом для Трампа тиснути на кремль. Теж непогано, але вже не так ефективно, якби це було в руках конгресменів.
А вони вже зараз готові підтримати. І демократи, і республіканці. Є 85 голосів зі 100. Переконлива цифра. Але чи буде сенс у нових рестрикціях, чи спрацюють вони, якщо Трамп і далі продовжить тримати їх як погрозу, "аргумент на крайній випадок", але не застосовувати?
Адже експерти із санкцій майже одностайні: обмеження варто застосовувати, а вже потім розмовляти із позицій сили, а не погрожувати тим, що така можливість просто є.
Уріель Епштейн, виконавчий директор Renew Democracy Initiative:
Як ми бачимо, Трамп, схоже, не надто налаштований посилювати санкції проти росії. Принаймні поки що. Ми бачимо радше протилежне: він, можливо, щось говорить про нові рестрикції, але зрештою рух завжди йшов у зворотному напрямку - до їхнього послаблення, до допомоги путіну або принаймні до якогось розуміння з ним, до "спільного бачення".
Тому будемо реалістами, навіть якщо Сенат "Закон Грема" і ухвалить, 47-й президент із жорсткими кроками не поспішатиме. Але у нього хоча б зʼявляється реальний механізм тиску. 500 відсотків мита на всі товари, які будь-яка країна світу постачає до Америки миттєво зупинили б торгівлю зі Штатами. І будь-який президент чи премʼєр краще розірве контракти із москвою, ніж втратить ринок США.
Грем саме в цьому і бачить шанс примусити путіна до миру: діяти через економіку. Показати: затягуєте переговори, втрачаєте значну частину нафтових прибутків. Зриваєте перемирʼя: втрачаєте їх всі.
Ліндсі Грем, сенатор-республіканець:
Якщо ми не досягнемо хорошої угоди між росією та Україною (а вона має гарантувати, що не буде нового вторгнення, і що Україна зможе вижити), то Китай сприйме це як слабкість. І атакує Тайвань. Іран тоді стане ще провокаційнішим. Тому думати, що не має значення, як саме завершиться ця війна - це велика помилка. Якщо закінчити її правильно, то весь світ стане безпечнішим. Якщо ж це буде щось подібне до того, як ми вийшли з Афганістану - це підпалить увесь світ.
Ці аргументи й змусили таких різних конгресменів підтримати "пекельний" пакет Грема. А експерти із санкцій кажуть, що і технічно вибір правильний. Жорсткі обмеження на продаж нафти й газу, по суті, єдине, що може настільки підвищити ціну війни для кремля, що москва таки погодиться закінчити війну.
Деніел Фрід, колишній санкційний координатор США:
Якщо ви шукаєте, де ще посилити санкції - це саме енергетика. І в цьому немає жодної таємниці. У санкціях, як і в багатьох інших речах, головне слідкувати за грошима. Нафта - головне джерело валютних надходжень росії. Природний газ на другому місці. Бийте по них!
І спосіб "бити" Білому дому дає зараз сенатор Грем. Інше питання, чи готові будуть у команді Трампа цим таки скористатися.