У НАТО змінився командувач Об'єднаних сил в Європі [ Редагувати ]
У НАТО новий командувач. Американський генерал Алексус Гринкевич офіційно змінив на посаді Крістофера Каволі. Колишній пілот винищувачів F-16 та F-22 перебирає на себе командування обʼєднаними силами НАТО.
Який військовий досвід у Гринкевича? Яка його думка про війну в Україні? Та як він став одним із найвпливовіших військових посадовців у світі - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Це не просто ротація кадрів це подія, і для неї проводять окрему церемонію. До головного штабу НАТО в бельгійському місті Монс з'їхалися сотні військових, дипломатів та урядовців.
Під звуки оркестру, на тлі прапорів союзників та з передачею зеленого стяга командувача влада в головному штабі переходить у нові руки.
Коли один лідер відступає, інший робить крок уперед.
Це справді непересічна подія. Бо Верховний головнокомандувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі - не просто обличчя альянсу. Це реальний керівник усіх багатонаціональних бойових сил у разі війни. Він відповідає за стратегічне планування, розгортання і ведення всіх операцій альянсу. І саме він вирішує, як реагуватиме НАТО на будь-яку агресію. З 2022-го - від початку повномасштабної війни в Україні - цю посаду обіймав генерал Крістофер Каволі.
Марк Рютте, генеральний секретар НАТО:
Бути в безпеці сьогодні означає бути лідером у нестабільному та небезпечному світі. Війна повернулася до Європи, а глобальна конкуренція зараз запекла. Генерале Каволі, дорогий Крісе, від імені Альянсу дякую вам за ваше лідерство, наполегливість та рішучість.
На цю посаду призначають винятково генералів чи адміралів. Термін їхніх повноважень невизначений. Може бути 1 рік, а може й цілих 8. За протоколом, кандидата на роль командувача призначає президент США. Потім потрібна згода Сенату та всіх членів Альянсу.
Ця церемонія стала своєрідним заспокоєнням для союзників, бо у Вашингтоні тривають розмови щодо скорочення та навіть повного виведення 80-тисячного американського контингенту з Європи. Але з 1951 року посаду головнокомандувача НАТО завжди обіймали американці. І Дональд Трамп не зрадив цієї традиції.
Алексус Гринкевич, Верховний головнокомандувач Об'єднаних сил НАТО в Європі:
Це важливий час. Виклики, що стоять перед Альянсом та нашими партнерами, дедалі складніші. Загрози, з якими ми стикаємося, стають ще тісніше повʼязаними. Але вони не можуть зрівнятися з єдністю, рішучістю та спільною метою, які я бачу сьогодні на цьому полі. Разом ми готові захищати наші країни, і ставатимемо лише кращими
53-річний генерал Гринкевич професійний пілот винищувачів. Має понад 2300 годин нальоту, зокрема на F-16 та F-22. Його позивний "Грінч". Він командував підрозділами на Близькому Сході, в Афганістані, служив у Центральному командуванні США. Колеги називають його технократом і стратегом. А головну загрозу Альянсу союзники чітко озвучили на нещодавньому саміті у Гаазі - це росія. Війну в Україні Гринкевич прокоментував перед призначенням - його запросили на слухання до американського сенату.
Ця українсько-російська війна триває вже давно, багато людей гинуть, ми витратили чимало грошей. Чи може Україна перемогти?
Алексус Гринкевич, Верховний головнокомандувач Об'єднаних сил НАТО в Європі:
Сенаторе, як на мене, Україна може перемогти, адже коли ваша власна батьківщина під загрозою, ви боретеся із завзятістю, яку нам важко уявити, якщо ми не перебуваємо в такій самій ситуації.
І ця позиція - дуже важлива. Бо Гринкевич не лише командуватиме всіма силами НАТО, а й координуватиме дії партнерів, зокрема щодо підтримки України.