Загнали флот рф у порт: як лицарі моря нищать ворога з води й берега [ Редагувати ]
Спочатку вони захистили українське узбережжя, а потім взялися разом із СБУ та ГУР за нищення Чорноморського флоту рф і загнали його у Новоросійський порт.
Сьогодні у першу неділю липня Україна відзначає День Військово-морських сил. Переломним моментом у битві за акваторію Чорного моря стало знищення флагмана російського флоту - крейсера "москва".
Нині ВМС - це берегова оборона, що забезпечує експорт продовольства зерновим коридором, це безпілотні надводні й підводні системи. Це морська піхота, яка тримає найгарячіші ділянки фронту на суходолі. Про будні лицарів моря та їхню мотивацію у сюжеті Андрія Анастасова.
Екіпажі Військово-морських сил виходять на бойове чергування. Вони спостерігають за надводним та повітряним простором, виявляють дрейфування мін та диверсійні групи. Броньовані катери, проєкту "CB90", шведського виробництва. Вони здатні виконувати круті повороти й розвивати швидкість понад сімдесят кілометрів на годину.
Позивний "Барс", командир катера ВМС ЗСУ:
Завдяки своїй маневровості, швидкості він може виконувати дуже багато різноманітних завдань. Насамперед це збиття "Шахедів". Постійно стежимо за повітряною обстановкою та максимально швидко реагуємо на неї.
На бойовому посту кулеметник Олександр. У його розпорядженні потужний Browning M2. Дальність стрільби – майже два кілометри. На рахунку моряка вже не один знищений ворожий безпілотник.
Олександр, кулеметник катера ВМС ЗСУ:
Це обов’язок кожного чоловіка - бути вмотивованим, захищати свою державу. Тут моя сім’я, тут виросло кілька поколінь моїх родин, і тут будуть рости мої діти. Я не готовий, щоб хтось прийшов і будував свої порядки на нашій землі.
Та головне зберегти особовий склад, адже ворог постійно полює на українських моряків. Рульовий, механік, командир відділення – дії екіпажу катера відточують до автоматизму.
Позивний "Барс", командир катера ВМС ЗСУ:
Коли лунає повітряна тривога, у нас є до однієї хвилини, щоб встигнути відійти від причальної стінки, бо кацапи луплять по берегових стінках, по районах зосередження. Тому злагодженість - це дуже важливо. У кожного своя роль, у кожного своє місце.
А це вже починає роботу спеціальний підрозділ Військово-морських сил! Сьогодні бійці виконуватимуть завдання з протимінної боротьби, зокрема з використанням підводного дрона, який Україні передали західні партнери.
Щойно моряки отримали повідомлення: на глибині двадцять метрів підозрілий, можливо, вибухонебезпечний предмет. І саме на морському шляху, яким цивільні судна заходять до одеських портів. Спершу спускають під воду дистанційно керований дрон.
Ігор, командир групи ВМС ЗСУ:
Ми першими йдемо на ціль. Якщо недостатньо основної камери, то ми з камери GoPro дивимось, що це за об’єкт, ідентифікуємо, і вже потім розуміємо, яку небезпеку він несе.
Попередній огляд показує: імовірно це ракета. Але потрібне детальне обстеження. І тут до роботи беруться водолази.
Позивний "Козир", водолаз-інструктор ВМС ЗСУ:
Водолази спускаються на велику глибину і працюють з ракетами, які можуть у будь-яку секунду здетонувати. Те ж саме з мінами - є багато класифікацій: з датчиками, без датчиків, сейсмічні, акустичні. Дрон того не покаже, що може зробити водолаз.
П’ятнадцять хвилин напруженого очікування – і ось водолази повертаються. Завдання виконане успішно. Але згодом доведеться сюди повернутися – об’єкт справді становить загрозу.
Анатолій, водолаз-підривник ВМС ЗСУ:
Ми виявили залишки ракети, які є вибухонебезпечними. Тому зараз будемо продовжувати утилізацію цього об’єкта: перенесемо його в інше місце і там знешкодимо.
Стати водолазом прагне і двадцятирічний Ігор з Одеси. Хлопець прийшов до рекрутингового центру Військово-морських сил ЗСУ і вже подав документи. Зізнається: про службу у ВМС мріє з дитинства, та й у родині вже є моряки.
Ігор Іоанно, новобранець:
Ти поєднуєшся з морем, становишся одним цілим, знаходиш те, що треба, як і розміновуєш те, що треба. - З якими думками йшли до центру? - Що я почну продовжувати свій рід, свою історію і, скажімо так, боронити державу.
У центрі кажуть: служба у ВМС – це престиж, опанування новітнього озброєння та професійне зростання. Найбільш затребувані - оператори БпЛА, але долучатися можуть люди будь-яких професій.
Олександр Томищ, начальник відділення Третього центру рекрутингу ВМС ЗСУ:
Не потрібно думати, що Військово-морські сили - це виключно флот. Ні. Це також підрозділи забезпечення, логістики, охорони, навіть програмування. Чим би людина не займалася в цивільному житті, ми проведемо співбесіду, складемо її резюме та запропонуємо кандидатуру різним військовим частинам.
Сьогодні Військово-морські сили ЗСУ – це авіація і піхота, берегові ракетно-артилерійські війська, річкова флотилія та корабельний склад. Всі підрозділи в запеклих боях довели свою стійкість. Ще на початку великої війни російські кораблі впритул підходили до наших берегів, але завдяки продуманим діям українських моряків тепер і носа бояться показувати.
Дмитро Плетенчук, спікер Військово-морських сил ЗСУ:
Станом на зараз ми спостерігаємо, що вони не присутні бойовим складом в Азовському морі й фактично не виходять у Чорне море. Тому можна сказати, що вони втратили практично всю акваторію. І те, що вони вимушені всі перебувати в одному-єдиному пункті базування, в Новоросійську, теж багато про що говорить.
А якщо згадати використання морських дронів, то Україна взагалі пише історію сучасних баталій. А нашими військовими моряками захоплюється весь світ. Та у ВМС наголошують: головне у цій формулі - люди.
Олег Засядьвовк, офіцер командування ВМС ЗСУ:
Усі інновації, які ми використовуємо: і морські дрони, і безпілотні системи, і катери, і кораблі, які надають нам наші партнери - все це неможливо було б використати, якби наші люди не взяли у свої руки управління цими системами. Вони опановують нову техніку, вони її використовують, вони роблять усе для того, щоб досягти перемоги.
І, звісно, в цей день українці схиляють голови у вшануванні кожного лицаря моря, який віддав своє життя за нашу свободу.