У Сербії з новою силою спалахнули антиурядові протести [ Редагувати ]
77 затриманих і пів сотні постраждалих поліцейських - антиурядові протести із новою силою спалахнули у Сербії. Минулих вихідних лише у столиці відставки президента й усього Кабміну вимагали понад 140 тисяч людей. Невдовзі мітинги охопили всю країну, опозиція почала масово перекривати автомагістралі та мости.
Зрештою акції переросли у сутички з поліцією. Що саме так допекло сербам і чи є у них шанс домогтися бажаного - спробувала розібратися Анна Басова.
Палюча спека панує на Балканському півострову. Чи не в усіх регіонах країни стовпчики термометрів наближаються до позначки +40 у затінку. У Сербії, приміром, 26-те червня офіційно визнали найспекотнішим днем за всю історію національних метеоспостережень. Державна служба охорони здоровʼя закликає громадян не виходити без потреби на вулицю, а надто з опівдня до вечора.
Та надмірна спека не стала на заваді тим, хто виборює свої права. Минулих вихідних лише на площі Славія, що у середмісті Белграда, зібралося понад 140 тисяч демонстрантів.
У багатьох із собою державні прапори Сербії, транспаранти та свистки.
Нікола Вукович, житель Белграда:
Сьогодні ми тут, щоб змінити Сербію та побачити нарешті кінець цього уряду. Я не знаю як, слід домогтися проведення виборів. Сподіваюся, вони будуть максимально чесними. А потім ми почнемо нову боротьбу не на вулицях, а на дільницях.
Основна мета - дострокові вибори, які, на думку протестувальників, мають покласти край 12-річному правлінню чинного президента Александера Вучича. Той раніше пристати на вимоги народу відмовився, а мітинги назвав, цитую, добре організованою спробою державного перевороту.
За кілька годин до початку суботнього маршу протесту партія Вучича привезла автобусами до столиці десятки своїх прихильників. Попри щільний поліцейський кордон, уже надвечір суботи масові демонстрації переросли у сутички. У поліцейських летіли петарди, пляшки та фаєри. Ті у відповідь відтісняли натовп якомога далі від парламентської будівлі, подекуди застосовували сльозогінний газ.
Гаряче було не лише у Белграді. Бездіяльність уряду та поліцейське свавілля змусили людей вийти на вулиці по всій країні. Протестувальники у більшості своїй - опозиція та студентський рух - блокують дороги та мости, на автострадах одна за одною зʼявляються саморобні барикади з шин, сміттєвих баків і підручних матеріалів.
В уряді пізніше заявляють: у вуличних бійках постраждали 48 поліцейських і 22 цивільних, ще 77 людей затримали. Втім, мітингувальників це не зупинило. І тепер до всіх вимог додалася ще одна - звільнити раніше заарештованих демонстрантів.
Стефан Івакович, студент факультету права:
Остаточна перемога - це виконання всіх вимог, і ми боремося саме за це. Подивіться, скільки нас тут: всі ці люди прагнуть справедливості. Ми підемо до кінця. І будемо мітингувати стільки, скільки потрібно, поки влада не виконає наші вимоги. І не оголосить нові вибори.
Антиурядові протести у Сербії тривають із грудня минулого року. Приводом стала трагедія на залізничному вокзалі міста Новий Сад. 1-го листопада там обвалилася частина бетонного навісу, загинули 14 людей. Збудований у 1964, вокзал відкрили у липні після трирічної реконструкції. Те, що трагедія сталася одразу після цього, вважають серби, наочно демонструє глибоку корупцію та зловживання з боку чинної влади.