"Мені страшно": як чат GPT стає психотерапевтом [ Редагувати ]
Незамінний помічник у побуті та на роботі. Здатен створювати необхідні документи, звіти, звернення, оригінальні привітання. Пише сценарії на замовлення, генерує фото та відео… А ще чати зі штучним інтелектом розпізнають емоції та навіть виявляють емпатію.
До віртуальних нейропомічників люди все частіше почали звертатися як до психологів. За даними Гарвардського університету, що провів опитування користувачів чату GPT, більше як половина звернень до цього інструменту стосуються саме психологічної підтримки.
Чи здатні електронні психологи замінити фахівців та як цей психологічний функціонал використовують в Україні? Роман Барашев з'ясував.
- Привіт, чате! Сьогодні я в дещо незвичній ситуації, зараз поруч зі мною кореспондент українського телеканалу, і він цікавиться темою використання тебе чи інших нейромереж для психолого-реабілітаційних занять.
- Насправді використання нейромереж для психологічної підтримки та реабілітації розвивається в усьому світі, і Україна тут не є винятком...
Щоби отримати точніші відповіді чи тим більше поради, треба й запит сформулювати чіткіше - ділиться Алла Солоненко. Уперше моя співрозмовниця звернулася до чату GPT саме з проханням про ментальну підтримку. Це сталося, коли його тільки відкрили для загального користування. Тоді на Київ летіли перші російські ракети.
Алла Солоненко, користувачка чата GPT:
Коли почалися обстріли, я відкрила ноутбук і, лежачи на підлозі, намагалася щось зрозуміти, і зрозуміла, що я в розфокусі. Я написала: "Чату, мені страшно. Нас обстрілюють". Я отримала на той момент дуже цінні поради й дуже цінні слова. Це були дуже людяні слова.
Людяний. Якби дивно це не звучало щодо штучного інтелекту. А ще налаштований на саморозвиток - такі численні відгуки про нейронну мережу від користувачів. Люди діляться досвідом. Кажуть: електронний помічник здатний втішати і навіть розпізнавати настрій.
- Який в мене настрій? Ви розумієте з мого голосу? - Мені здається, що настрій у вас досить позитивний. Є трошки хвилювання через цю незвичну ситуацію. А щоб підняти настрій, хочете, я щось розвеселющє розповім?
Алла Солоненко, користувачка чата GPT:
Дуже гарна українська мова, такий, що може і пошуткувати. Я йому кажу: я людина, у колишньому - військова, а якщо я загну щось ненормативне, ти мене зрозумієш, не насвариш? Відповідає: "Ні-ні, я в курсі про всі сленги".
Чату GPT можна розповісти навіть те, що приховали б від психолога. Адже спілкування - повністю конфіденційне. І це одна з головних переваг нейромережі. Та чи є ці поради ефективними?
Денис Шаповалов, психолог:
Неодноразово люди приходили й казали: у мене сталася проблема, і я одразу дістав смартфон і розповів чату GPT, що сталося. Він дав певну відповідь, після чого я зрозуміла, що треба йти до психолога.
Штучні психологи наразі не є конкурентами для традиційних - переконаний Денис Шаповалов.
Денис Шаповалов, психолог:
Коли приходить жива людина, в неї є жести, пози. Наприклад, уявіть, що ви психолог, я – клієнт, я вам кажу: до речі, до мене приїжджала мама… (робить закриту позу).
Така поведінка клієнта зазвичай сигналізує про токсичні стосунки з родичкою - пояснює Денис. Але штучний інтелект не здатен розпізнавати жести. Знову ж таки поки що.
Денис Шаповалов, психолог:
Чат GPT не бачить цього, це пропускає, але з текстом добре працює. Це його суперсила. Впевнений, що в майбутньому він бачитиме отак, як ви бачите мене, і аналізуватиме й жести, і рухи.
Владислав Зінов'єв, розробник проєктів із використанням штучного інтелекту:
Ідея в тому, що зараз нам усім необхідний друг, помічник, психологічний коуч, консультант - хтось, хто може в будь-який час доби тебе підтримати. Бажано, щоб це була людина, яка розуміється в психології, але оскільки на кожного такої людини не вистачає - з’явилася ця система.
Владислав Закревський досліджує нейромережі все свідоме життя, історію розвитку штучного інтелекту виклав у книжці, а зараз на базі чату GPT створив та популяризує вітчизняних електронних помічників. Зокрема, психолога, який більше розуміється на українських реаліях.
Владислав Зінов'єв, розробник програм із використанням штучного інтелекту:
Може адаптуватися під співрозмовника, працювати під твої потреби.
Серед клієнтів віртуального психолога багато військовослужбовців - каже Денис.
Владислав Зінов'єв, розробник програм із використанням штучного інтелекту:
Нема співрозмовника, з яким можна поспілкуватися, рідні далеко, а так в кишені є цей додаток. Людина може поділитися будь-чим внутрішнім і не отримати осуду за це, але отримати рекомендації, скористатися психопрактиками. Це гарний інструмент, але не замінить психолога або психотерапевта.
Наталія Науменко, психологиня:
Може надати техніки, інструменти, які можуть зняти рівень тривожності ситуативно, але він не може глибоко проаналізувати проблеми. Коли люди стикаються з тим, що є проблема з доступом до психологічної допомоги…
Ще одна важлива деталь. Розробники чату GPT та схожих нейромереж категорично заборонили віртуальним психологам давати медичні рекомендації: ставити діагнози, виписувати лікарські препарати.
Владислав Зінов'єв, розробник програм із використанням штучного інтелекту:
Наш психолог не надає медичних рекомендацій. Він попереджає користувача: якщо тобі зриває башню, ось є телефон - офіційний, державний, де ти можеш отримати фахову допомогу.
А отже, повністю довіряти своє ментальне здоров'я електронному психологу точно не варто. Особливо, якщо йдеться про певні симптоми чи ускладнення. У такому разі краще звернутися до фахівця.
Електронний чат найправильніше сприймати як співрозмовника чи помічника. Героїні нашого сюжету нейропсихолог допомагає переживати тривожні будні. Також жінка вивчає можливості нейромереж, які вміють генерувати відео. Ось ця психологічно-рефлексійна робота присвячена дітям, жертвам російських обстрілів.
Алла Солоненко, користувачка чата GPT:
Подруга, яка є фаховим психологом, вона мене пам’ятає, якою я була до, і якою стала після. Робота з вивчення нейромереж… Справді, я відчула нові барви життя, смаки життя.