Отруйна вода Сейму дісталася Чернігова: що чекати далі [ Редагувати ]
Обережно, отруйна вода! Органічні забрудники в річках дісталися Чернігівщини. Нагадаю, з 26-го серпня русла Сейму та Десни потерпають від невідомої речовини. І як наслідок - масовий мор риби. Органічні речовини дійшли до ділянки річки Десна в селі Боромики на Чернігівщині. До обласного центру залишилося 38 кілометрів, повідомили в Міністерстві екології. Як намагаються протидіяти забрудненню? Та чи є загроза, приміром, для Києва? Репортаж Єлизавети Яковлевої.
Ядучий сморід, вода наче смола. А риба масово гине та викидається на берег.
Усе це наслідки чергового злочину рашистів. З території рф у річку Сейм скинули невідомі відходи. Вони критично знижують рівень кисню у воді. Про забруднення стало відомо ще 26 серпня. У Міністерстві екології та природних ресурсів категорично не рекомендують контактувати з водою в Сеймі та Десні.
Олександр Краснолуцький, перший заступник міністра екології та природних ресурсів України:
Не купатися в цій річці, не споживати рибу, яка виловлена в такій воді. Тому що дуже багато риби гине. Вона гине саме не від отравлення органічними речовинами, а від того, що ці органічні речовини споживають кисень. Немає чим рибі дихати, і вона задихається. Річка Десна на сьогодні забруднена, 130 кілометрів річки забруднено. Зараз воно йде в сторону Чернігова.
Забруднення 2-х річок уже назвали надзвичайною ситуацією. Щодня відбирають приблизно 2 десятки проб у різних частинах русла. Перевіряють й інші річки, зокрема, на Київщині.
Відбираємо з глибини десь пів метра. І заливаємо її в бутлі. Бутлі важливо наповнювати до краю, щоб не було зверху під пробкою повітря. Якщо повітря буде, то там будуть відбуватися процеси органічні, які нам непотрібні.
Далі відібрану воду кладуть в контейнер з льодом та несуть до лабораторії. Спершу зразки фільтрують від піску, бруду та ряски.
А потім починається детальний аналіз. Аби визначити, скільки кисню у воді, її нагрівають до ста сорока восьми градусів у спеціальному приладі.
Валентина Шербата, провідний хімік з якості:
Добавили воду, добавили реактив - у нас такі пробники ось тут. І ми поставили на 2 години в термореактор. Вся неорганіка розкладається за цей час, за 2 години, і скільки спожито кисню, нам видасть отакий прилад.
І це ще не все. За допомогою іншого випарювача перевіряють, чи є у воді шкідлива органіка.
Олександр Шевченко, керівник лабораторії:
Проба води переливається от в таку мензурку і ставиться у випарювач рідини. Залишається проба води, органіка залишається в концентраті от в цьому.
А це диво техніки буквально розкладає воду на атоми. Так зразки тестують на наявність важких металів.
Олександр Шевченко, керівник лабораторії:
Це в нас кадмій, нікель, кобальт, свинець, миш'як і хром. От він ці елементи чітко визначає у пробах води. Вся інформація подається зразу на комп'ютер, обробляється.
Робота цих приладів часто триває не одну годину. Тож, результати ранкових проб води ми дізналися лише надвечір.
Олександр Шевченко, керівник лабораторії:
У нас поки немає будь-якого забруднення, яке, можливо, рухається до нас зі сторони Чернігова. В нас звичайний фон показників води, який є протягом останнього місяця. В нас звичний рівень літніх показників води, коли прогріта температура води, і через це відбуваються деякі біохімічні процеси.
Головне, з чим зараз вимушені боротися фахівці - це трупна отрута. Утворилася через мертву рибу. Та з цією проблемою пообіцяли розібратися.
Олександр Краснолуцький, перший заступник міністра екології та природних ресурсів України:
Велика температура, іде розкладання загиблої риби, тому також іде отрута. Але ця риба - вилов проводиться, створені бригади. Місцеві жителі, включаються органи місцевого самоврядування, державна інспекція, санепідеміологічна служба, Держрибагентство.
Ситуація з отруєнням річок досі під постійним контролем. Воду перевіряють щодня. Ризику, що органічні забрудники проникнуть у водопровідну воду немає. Адже у водоканалах є спеціальні фільтри.