У Вінниці відбувся Центральноукраїнський форум Рад ВПО [ Редагувати ]
Як допомогти переселенцям налагодити життя у нових громадах? Яка ситуація з житлом та працевлаштуванням у регіонах? Як взаємодія Рад ВПО і місцевої влади може допомогти громадам? Ці та інші актуальні питання обговорили напередодні урядовці з представниками обласних адміністрацій, громадського сектору та самих переселенців під час Центральноукраїнського форуму Рад ВПО у Вінниці. Захід організований благодійним фондом "Стабілізейшен Суппорт Сервісез" за підтримки агентства ООН у справах біженців в Україні. Дивіться.
У Конгрес-холлі у середмісті Вінниці велелюдно. Тут проходить Центральноукраїнський форум рад внутрішньо переміщених осіб. Урядовці, представники місцевого самоврядування та громадського сектору працюють як один організм. Головне питання - інтеграція вимушених переселенців у нові для них умови життя.
Валерія Вершиніна, виконавча директорка БФ "Стабілізейшен Суппорт Сервісез":
Про питання евакуації, про необхідність створення таких програм і рішень, які давали б громадам можливість підготуватися до наступних хвиль евакуацій. Разом із тим продумати, що робити з людьми після евакуації. Як підтримати людей, щоб вони залишались. Не секрет, що зараз велика кількість ВПО переміщуються 2-3-5-7 разів, перш ніж знаходять місце, де залишитись. І це пов'язано як з війною, так і з економічними чинниками, з пошуком роботи, з пошуком освіти.
Валерія Вершиніна на собі відчула всі потреби і ярлики "вимушених переселенців". У 2014-му їй довелося поспіхом покинути рідний дім у Донецьку. Тепер жінка разом з однодумцями намагається покращити життя інших переміщених осіб.
Валерія Вершиніна, виконавча директорка БФ "Стабілізейшен Суппорт Сервісез":
Мета в тому, щоб зібрати максимально різних людей, щоби кожен поділився своїм аспектом роботи у сфері інтеграції ВПО, поділився своїми потребами. Ми не будемо тут говорити про успішний успіх. Навпаки, це про те, щоби поділитися тим, що не виходить, що болить. І порадитися та пошукати шлях, як це можна виправити.
За підрахунками міжнародних організацій, за час російсько-української війни вимушеними переселенцями стали мільйони осіб.
Валерія Вершиніна, виконавча директорка БФ "Стабілізейшен Суппорт Сервісез":
Наразі в Україні більше 4 мільйонів людей, які мають довідки ВПО, за даними міжнародних інституцій, внаслідок повномасштабної агресії росії проти України - понад 8 мільйонів людей зазнали вимушеної міграції. Частина цих людей поїхала за кордон і стала там біженцями, шукачами притулку, або людей, які потребують тимчасового захисту. Частина - перемістилася в Україні та отримала довідки, частина перемістилася і ніяких довідок не отримувала.
Представники центральних областей України діляться власними напрацюваннями, як адаптувати переселенців у нових громадах. Приміром, Вінниччина за час повномасштабного вторгнення прийняла понад триста тисяч ВПО. Половина з цих людей планує залишитися в регіоні.
Андрій Кавунець, заступник начальника Вінницької ОВА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації:
Зараз 146 тисяч вимушених переселенців постійно проживає у нас в області. І це 10 відсотків населення, це величезний ресурс. Я постійно про це говорю. На всіх зустрічах із громадами й з усіма категоріями. Ми повинні перестати сприймати переселенців у громаді, як якесь додаткове навантаження на інфраструктуру. Переселенці - це величезний ресурс і можливість. Це новий погляд на життя в громаді. Це нові ідеї. Це нові бізнеси й новий досвід.
Більшість переселенців в регіоні проживають у приватному секторі. Частина - досі у місцях компактного проживання. У трьох громадах Вінниччини розпочалося будівництво житла для ВПО. До пів тисячі обіцяють забезпечити власними квартирами. В області діє низка програм для переміщених осіб.
Світлана Ярмоленко, директор департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОВА:
У нас є і стратегія, і обласна програма. І на виконання цієї стратегії надається і меддопомога, і соціальні послуги, і освітні послуги. І послуги для осіб з інвалідністю в тому ж числі. І служба зайнятості також влаштовує внутрішньо переміщених осіб.
Проте й питань та потреб ще багато. Тому учасники після завершення форуму продовжать роботу над дієвим алгоритмом підтримки людей, які втратили або змушені були залишити власні домівки через війну.