У Гаазі почалися слухання за позовом України проти рф щодо порушення морського права [ Редагувати ]
Україна проти росії. В Арбітражному трибуналі ООН з морського права почалися слухання по суті у справі щодо прав України як прибережної держави в Чорному та Азовському морях та Керченській протоці. Київ подав позов проти москви ще у 2016-му році. Бо вважає, що рф порушила головні принципи морського права, як то свободи судноплавства та права на транзитний прохід.
Про що йшлося у вступних промовах сторін та чого чекати від цього суду - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Ця судова справа триває вже 8 років. І по суті, була викликана анексією Криму. Бо з часу захоплення українського півострова, росія захопила й чотири українські газові родовища у Чорному морі. Незаконно звела міст через Керченську протоку. Обмежила прохід. Незаконно виловлює рибу, шкодить екологічній системі та ще багато іншого. Все це порушення статей Конвенції ООН з морського права. Тож Київ просить притягнути росію до відповідальності.
Справою займається Постійна палата третейського суду в Гаазі. Це міжнародний арбітражний суд. Україна наполягає, що рф порушує її суверенні права в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці. Країна-агресорка просила суд відхилити українську скаргу. Мовляв, йдеться про територіальний спір між двома країнами щодо приналежності Криму. Бо претензії Києва ґрунтуються на позиції, що півострів - український. І нібито цей арбітраж не має юрисдикції в цьому питанні, бо не може розглядати приналежність Криму та використовувати його територіальні води.
Суд розглянув ці заперечення росії у 2018-му. І врешті підтвердив свої повноваження розглядати український позов щодо Азовського моря та Керченської протоки. А щодо Чорного моря ще хоче додаткових доказів від Києва. Їх представлять протягом наступних двох тижнів. Розгляд справи по суті розпочали зі вступних слів сторін заявника та відповідача. Першим виступив представник України.
Антон Кориневич, агент України в Арбітражному трибуналі ООН, послом з особливих доручень МЗС України:
Зараз росія розглядає Керченську протоку, Азовське море і, можливо, навіть частини Чорного моря, як свої власні води. росія хоче, щоб ці води розглядалися як частина її імперії 21 століття. І хоча ви почуєте, як російські експерти кажуть, що Азовське море схоже на озеро чи річку, Україна рішуче відкидає ці заяви, і цей Трибунал теж має їх відкинути. Азовське море - не озеро і не дельта невеликої річки. Це понад 37 000 квадратних кілометрів напівзамкнутого моря. Міст незаконний, і його необхідно демонтувати. Прохід через Керченську протоку має бути аналогічним тому, що був до початку цієї незаконної перешкоди судноплавству.
Представник рф у своєму вступному виступі знову говорив про те, що все зводиться до територіальних претензій, а отже, не має розглядатися у цьому суді. А претензії назвав безпідставними. Самі слухання відбуваються в Палаці миру в Гаазі, в Нідерландах. Вони триватимуть до 5 жовтня. Публічними зробили лише вступні слова представників сторін та кінцеві виступи. Все решта відбуватиметься за зачиненими дверима.
Арбітраж складається із п'яти суддів. Головує представник Південної Кореї. Ще два судді із Алжиру та Мексики. По одному від сторін учасниць. Країна-агресорка назначила російського професора Вилежагіна, Україна - британця, професора Оксфордського університету Вона Лоу. Рішення суду згодом мають оприлюднити на сайті суду. І цілком можливо, що країні-агресорці доведеться відшкодовувати завдані збитки.