рф полює на допомогу Україні: Британія викрила масштабну змову [ Редагувати ]
Британія б'є на сполох. російська розвідка націлилась на організації, що допомагають Україні. Уряд королівства оприлюднив докази масштабної кіберактивності москви. Про те, як росія веде гібридну війну у цифровому світі, розповість Софія Жилінська.
У Великій Британії викрили масштабну російську шпигунську мережу. За даними міжнародного розробника антивірусного програмного забезпечення ESET, з 2022 року підрозділ ГРУ, більш відомий як Fancy Bear, проводив цілеспрямовані атаки на державні та приватні структури по всьому світу. Основними мішенями були організації, що координують і постачають гуманітарну та військову допомогу Україні. Жертвами стали компанії не лише в Україні, а і в Болгарії, Румунії та Греції.
ESET виявила щонайменше 17 організацій, на які були спрямовані атаки у рамках поточної кампанії. Хакери використовували фішингові електронні листи, що імітували легітимні українські новинні репортажі про війну, з такими темами, як "СБУ заарештувала банкіра, який працює на російську військову розвідку в Харкові" та "путін домагається прийняття Трампом російських умов".
Натомість Україна зазнає найбільш інтенсивних кібератак, спрямованих на критично важливу інфраструктуру та державні установи. До прикладу, директор ESET Жан-Ян Бутен наголосив, що група "Sandworm", пов'язана з росією, суттєво збільшила кількість нападів на українські енергетичні компанії. Там використовують систему, розроблену Microsoft - Active Directory, яка керує доступом для операційних систем Windows.
У нещодавніх випадках кіберзлочинці використали в Україні програму ZEROLOT для знищення даних. Для цього зловмисники несанкціоновано застосовували групову політику Active Directory в організаціях. А після виконання завдань ZEROLOT стирав усі файли на всіх жорстких дисках.
За даними Державного центру кіберзахисту Держспецзв'язку, лише в другій половині 2024 року російських атак побільшало на 48%. Противник впроваджує автоматизацію, атакує через постачальників програмного забезпечення, комбінує методи шпигунства й диверсії.
Російські хакери активно впроваджують автоматизацію, застосовують атаки для проникнення через постачальників ПЗ, комбінують техніки шпигунства і саботажу. Основний вектор атак - збір розвідданих, які можуть вплинути на оперативну ситуацію на фронті.
Паралельно з цим Велика Британія запровадила новий пакет санкцій проти росії. Під санкції потрапили 100 осіб і організацій, зокрема працівники так званої "Агенції соціального дизайну", підконтрольної кремлю, та працівниця адміністрації диктатора володимира путіна.
У той час як президент путін безжально нарощує свої удари по невинних українцях, Великобританія посилює тиск, запровадивши понад сотню нових санкцій.
Головною метою кремля залишається дестабілізація ситуації в Україні. Країна-агресор продовжує вести цілеспрямовану кібервійну проти України та її союзників.