У Львові сім'ям військових безкоштовно проводять екстракорпоральне запліднення [ Редагувати ]
В Україні найнижча народжуваність у світі. Це висновок з останнього звіту американської розвідки. Втім, особливо разючою ця проблема є в сім'ях наших захисників. Частині з них складно завести дітей через те, що хтось з коханих на фронті і кожен день ризикує загинути. Вирішити це питання може екстракорпоральне запліднення. Львівський професор Стефан Хміль безоплатно дає такий шанс сім'ям воїнів. Серед його пацієнток вже є чинна військовослужбовиця. Роман Гаврилів продовжить.
За даними Міністерства охорони здоров'я, кількість пар в Україні, які не можуть народити дитину, сягає п'ятнадцяти відсотків. А нині ситуація ускладнилася ще й тим, що багато сімей роз'єднала війна.
- Які скарги є на стан вашого здоров'я? Що вас турбує? - Річ у тому, що з чоловіком намагались завагітніти протягом 1,5 року і зазнали невдач. Мій чоловік третій рік воює, він рідко буває вдома, і таких змог в нас дуже мало.
Для родин, в яких один із партнерів - військовослужбовець, кожна мить життя - ризик. А у випадку Вероніки з Донеччини - ризикують обоє. Бо подружжя на службі у ЗСУ. Бачитися можуть нечасто.
Вероніка, військовослужбовиця:
Ти ніколи не знаєш, коли буде наступна зустріч, а враховуючи те, що ми обидва на бойових напрямках - чи взагалі вона буде, та зустріч. Тому дуже часто біль від розлучення більший за радість від зустрічі.
Пара познайомилася на навчаннях, обоє пішли на війну - зв'язківцями.
Вероніка, військовослужбовиця:
Ішли у військкомат два одиноких серця з думками, що "ми вже дорослі люди, родини в нас нема, підемо віддавати свій борг Батьківщині". Потім виникли почуття, причому вони дуже швидко виникли. У грудні ми були в "учебці", а в березні він мені зробив пропозицію.
Чоловік зараз виконує бойові завдання на Курщині, а Вероніка захищає населені пункти на Торецькому напрямку. У пари немає часу, щоби залагодити проблеми зі здоров'ям, які не дають зачати дитину. Тому наважилися на екстракорпоральне запліднення. Побратими теж підтримують таке рішення.
Вероніка, військовослужбовиця:
Військові у нас же славляться чорним гумором. Були жарти з розряду: "Про біолабораторії - то все правда. Зараз Вероніка як поїде, як зробить кіборга якогось",
Жінка дуже сподівається, що таки зможе стати мамою.
Вероніка, військовослужбовиця:
Це сльози радості, це сльози радості від того, що в тебе з'явився шанс. З'явився шанс бути жінкою, бути мамою, продовжувати свій рід, порадувати свого чоловіка.
По допомогу Вероніка звернулась до професора Стефана Хміля. 40 років він працює у сфері акушерства. Від 22-го у своїх клініках Львова та Тернополя безплатно проводить ЕКЗ для сімей військовослужбовців.
Стефан Хміль, лікар-гінеколог:
Ми відбудуємо будинки, заводи, пароплави й все інше. А хто тут буде жити? Потрібно подумати над цим питанням. Тому потрібно все робити для відродження української нації. І ті жінки, які ще хочуть вагітніти, та їм треба робити всі сприяння, допомагати.
У лабораторії клініки зберігається біоматеріал ще близько трьох сотень пацієнтів.
Ми ембріон переносимо в інкубатор і він тут дозріває до п'ятого дня. Після цього ми їх заморожуємо. Після заморозки зберігаємо в "дьюарах".
За словами Стефана Хміля, серед поранень українських бійців, 10% - це травми репродуктивної системи, тому лікаря обурюють стереотипи про ЕКЗ.
Стефан Хміль, лікар-гінеколог:
А чомусь деякі ще люди: "Ой, то штучне запліднення". Ще таке, знаєте, є в народі. Або навіть стидаються десь сказати, що робили екстракорпоральне запліднення. Це метод лікування, який з кожним роком все більше і більше роблять у цілому світі.
Професор та його команда вже подарували життя 70 дітям, а ще майже сотня українок зараз при надії.