Бійка за храм: чим завершилось протистояння між ПЦУ й УПЦ [ Редагувати ]
Найбільший православний храм України - Свято-Михайлівський кафедральний собор у Черкасах - нарешті під контролем православної церкви України. Відтепер він буде гарнізонним і тут готуватимуть капеланів.
Сьогодні парафіяни та громадські активісти зайняли територію святині. Рішення про відмову від московського патріархату громада ухвалила ще в липні. Але весь час зайти до собору віряни не могли. Не минулося без сутичок і сьогодні. Подробиці - у сюжеті.
Ось це відео сьогодні зранку облетіло всі стрічки новин. З газовими балончиками парафіяни московської церкви намагаються витіснити проукраїнських активістів зі Свято-Михайлівського собору. Ті зайняли храм ще вдосвіта.
У місті Черкаси тепер буде діяти гарнізонний храм, двері якого відкриті для всіх військових, всіх служб, які боронять нашу Україну.
Одразу після звернення й сталася сутичка у соборі. Проукраїнські активісти покинули храм. Але ненадовго.
У прихильників московської церкви - звичні аргументи на користь ворожого патріархату.
- А чому я не можу російською? У вас проблема у мові?
Про перехід Свято-Михайлівського собору до Православної української церкви громада храму Архістратига Михаїла вирішила ще в червні. Але зайти всередину храму у парафіян досі не виходило. Що у храмі чинитимуть аж такий агресивний опір не очікували.
Марія, парафіянка:
Це як секта, вони як навіжені, кидали столи, лавки, добре, що ми змогли через лавки витіснитись, ми вже вийшли за паркан, на це божа воля, ми не думали, що по-новому сюди зайдемо, божа воля звершилась, думаю, ми звідси вже не вийдемо.
Унаслідок сутичок майже три десятки людей звернулися по медичну допомогу.
Ігор Фесун, керівник Черкаського обласного центру екстреної медичної допомоги:
Загальна кількість людей, які звернулись на цей момент тільки до нашої служби - це 26 чоловік, 14 оглянуті амбулаторно, 12 доставлені до лікувальних закладів, основне це опіки дихальних і слизових перцовим балончиком, пацієнтам надана адекватна допомога.
З'ясувати усі обставини конфлікту - обіцяє і поліція.
Зоя Вовк, речниця ГУ національної поліції України у Черкаській області:
Поліція внесла відомості до реєстру досудових розслідувань за ч. 1 288 ККУ, а це хуліганство, на разі встановлюються обставини й усі учасники інциденту, коли розгортались самі події, кільком особам було завдано тілесних ушкоджень.
А до храму на першу молитву вже почали приходити й воїни, і їхні рідні. Дотепер у Свято-Михайлівському соборі - це було неможливо.
Отець Назарій, старший капелан:
Це гарнізонний храм Збройних сил України, тут повинна лунати молитва за наших воїнів, тут повинні воїни приходити, молитись, вони приходять в формі, а їх сюди не пускають, бо вони цураються українського воїна, бо їм це ворог, їм рідний воїн російської федерації.
Про рішення громади щодо переходу храму до Православної церкви України свідчать відповідні статути та зміни установчих документів. Після цього рішення громада УПЦ фактично втратила майнові права на нерухомість і лишалася на території святині незаконно. Сьогоднішні події - це відновлення справедливості та бажання громади.
Владика Іоан, архиєрей Православної української церкви:
Це додає нам твердої віри в те, що все буде Україна, ті, хто усвідомлять, швидко стають українцями, вони відходять від руського міра, а хто не усвідомить, вони перестануть впливати на уми наших громадян.
Тож цього дня у храмі вперше провели молебень українською мовою.
Віднині Свято-Михайлівський кафедральний собор стає гарнізонним. На його території планують облаштувати національно-патріотичні осередки, недільну школу та навчати капеланів. Щоб уникнути подальших провокацій прихильників московського патріархату, біля собору організують цілодобове чергування.