МАГАТЕ на підстанціях підтримуватиме ядерну безпеку [ Редагувати ]
Воєнні дії з боку росії загрожують не лише Україні, а й усьому Європейському континенту. Свої дрони та ракети окупанти направляють на енергооб'єкти, від яких залежить стабільність роботи атомних станцій. Інспектори МАГАТЕ мають намір проводити постійний моніторинг і на АЕС, і на підстанціях, критично важливих для роботи атомної енергетики. Як Україна разом з міжнародними партнерами намагається залишатися на варті ядерної безпеки Європи - в наступному сюжеті.
Рафаель Гроссі, гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії:
Підтримка України з боку МАГАТЕ залишається принциповою. Ми були з Україною до початку цієї війни і залишимось з нею після її закінчення.
Таку заяву керівник Міжнародного агентства з атомної енергетики зробив на міжнародній конференції, присвяченій питанням безпеки та розвитку сектору ядерної енергетики в Україні, що днями проходила у Києві. Делегати з різних країн обговорювали ймовірні загрози від атак росіян по енергетичній інфраструктурі.
Микола Колісник, заступник міністра енергетики України:
У ворога немає червоних ліній і він здійснює атаки на об'єкти, від яких залежить робота атомних електростанцій. Ми бачимо численні випадки, коли ті ж "Шахеди" пролітають поруч з об'єктами ядерної генерації.
Сергій Нагорняк, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності ВРУ:
На сьогодні інформація від нашої розвідки така, що росіяни хочуть уразити саме оці підстанції, тому що вони фактично не дадуть можливість подавати електроенергію в загальну мережу.
Залучення міжнародної спільноти - один з найдієвіших інструментів протидії ворогу, наголошують у профільному Міністерстві. Міжнародне агентство з атомної енергетики на сьогодні розгорнуло понад 140 місій підтримки в Україні. Допомагають, зокрема, з обладнанням і відновлювальними роботами.
Рафаель Гроссі, гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії:
Ми присутні на Чорнобильській, Рівненській, Хмельницькій та Південноукраїнській АЕС. Минулого місяця я відвідав Україну в 10-й раз з початку війни. Зустрівся з президентом Зеленським, і ми обговорили питання підвищення безпеки ядерних об'єктів країни та критично важливих електричних підстанцій.
Українські парламентарі закликають міжнародних партнерів посилити санкційний тиск на країну-агресора.
Сергій Нагорняк, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності ВРУ:
Важливо, щоб Єврокомісія, Європарламент і США ввели санкції проти Росатому. Кожен раз про це говорять і європарламентарі, і в США, наразі ми бачимо, що санкцій цих не введено, тому що Росатом має лобі, будує атомні станції в Угорщині та постачає паливо в інші європейські країни.
Атомна генерація - головне джерело електроенергії для України. Саме тому підстанції, що забезпечують передачу електроенергії з АЕС, в умовах війни потребують додаткового захисту.
Микола Колісник, заступник міністра енергетики України:
Атомна генерація - це від 60% загального нашого споживання. Виробництво електроенергії атомними блоками дає можливість мати світло в домівках.
Сергій Нагорняк, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності ВРУ:
Сьогодні Енергоатом розпочав активну фазу будівництва захисних споруд на своїх атомних електростанціях - підписали угоди і по Південноукраїнській, і по Рівненський, і по Хмельницькій атомних електростанціях з підрядниками, які будуть будувати ці захисні споруди. Укренерго протягом останнього року почало активну фазу будівництва на своїх підстанціях. Кожний підрядник, який підписував угоду з Укренерго, він на себе бере зобов'язання, що ця споруда точно витримає удар "Шахеда" і вибухову хвилю від ракети. Цей проєкт має відповідати усім тим вимогам, які ставить перед підрядником Генеральний штаб.
За оптимістичного сценарію, будівництво захисних споруд триватиме не менше року, прогнозують профільні парламентарі та посадовці. Але й за стабільної роботи атомного сектору ймовірність перебоїв зі світлом цієї зими залишається високою.
Сергій Нагорняк, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності ВРУ:
Навіть за оптимістичних прогнозів, ми все одно матимемо дефіцит залежно від того, який буде температурний режим на дворі й наскільки будуть справно працювати атомні енергоблоки, теплоелектростанції, чи буде вода для гідроелектростанцій. Якщо температура сягатиме мінус 5-10, то будуть застосовуватися обмеження. Може бути і 6, і 8 годин на добу.