Чехія виробляє тепло, світло й біометан зі сміття [ Редагувати ]
Війна в Україні змусила Європу замислитися над власною енергонезалежністю. І шукати альтернативу російському газу, замінюючи його відновлювальними джерелами енергії вітру, сонця, води та відходів. Країна, де зі сміття виробляють тепло, світло, і навіть біометан - це Чехія. Про енергію з відходів далі в матеріалі.
Околиці міста Брно … На територію сміттєспалювального заводу "Сако" з’їжджаються сміттєвози. У кузовах тонни відходів зі всього міста. На розподільчій лінії - а таких у Чехії вже понад сто - відсортований непотріб пакують в спеціальні контейнери…
У такому вигляді сміття прямує далі на інші підприємства для утилізації. Усе, що переробці не підлягає разом із невідсортованими відходами, на заводі спалюють для виробництва тепла та електроенергії.
Ми маємо два котли, в яких виробляємо теплову енергію у вигляді пари, а також гарячої води. Частина пари у нас йде на виробництво електричної енергії. Всю енергію ми доставляємо місту, транспортуємо до теплової мережі.
Едуард - українець. У Чехії вже шість років працює на заводі "Сако" оператором. Нашій знімальній групі показує, як тут усе функціонує. Серце заводу – два котли заввишки з десятиповерхівку. Вони працюють безперебійно, але не забруднюють довкілля.
Едуард Луб'янецький, оператор сміттєпереробного заводу "Сако":
У самих котлах є системи очищення димових газів від шкідливих речовин. У нас п'ять ступенів очищування димових газів. До атмосфери ми доставляємо чисті димові гази.
На заводі спалюють 360 тисяч тонн комунального сміття на рік. Виробленої енергії вистачає для опалення трьох десятків тисяч квартир у Брно.
Ладіслав Охрана, представник комунального теплопостачального підприємства "Teplarny Brno":
"Сако" виробляє мільйон гігаджоулів теплової енергії. Тобто третина всього тепла, яке виробляється нині в Брно, зі сміття. Решта – з природного газу. І тепло зі сміття за собівартістю значно дешевше, ніж із природного газу.
"Teplarny Brno" - підприємство, яке обігріває сто тисяч квартир, а ще лікарні, школи та дитячі садочки. У компанії активно працюють над зменшенням споживання природного газу, замінюють його альтернативними джерелами енергії. Саме війна в Україні змусила їх задуматися про власну енергонезалежність.
Ладіслав Охрана, представник комунального теплопостачального підприємства "Teplarny Brno":
Наша мета в майбутньому – скорочення використання всіх видів викопного палива і повна відмова від використання газу. І ми вже зараз над цим працюємо, замінюючи його на сміття, деревну тріску і відходи біомаси з лісів Брно. Також плануємо збудувати новий трубопровід до атомної станції, аби використовувати для опалення ще теплі скидні води, якими охолоджують реактори.
А це вже чеське місто Вишків, тут близько десяти років переробляють харчові відходи на біогаз.
В основному це харчові відходи з домогосподарств, із ресторанів, кейтерингових компаній. А також прострочені продукти з магазинів.
Івонна Гайлліова, директор екологічного інституту "Вероніца":
Коли ми готуємо, завжди залишаються відходи. І ми маємо щось робити із цими харчовими відходами. Ми можемо їх компостувати вдома. Але не в місті. І найкраще, що можна зробити з харчовим сміттям – привести їх сюди на біогазовий завод.
Ця біогазова станція переробляє вісімдесят тонн відходів за день. А це дванадцять тисяч кубометрів газу, з якого надходить електрична та теплова енергія для місцевої мережі.
Мирослав Гудєць, керівник проєкту заводу з виробництва біометану:
Тут всі відходи розпаковуються і завантажуються в резервуари, там вони перемішуються зі спеціальними бактеріями – і так виробляється біогаз. Потім біогаз спалюється, і з нього виробляється тепло й електрика.
А ця установка очищає біогаз від різних домішок і вуглекислого газу та переробляє в біометан - аналог природного газу.
Івонна Гайлліова, директор екологічного інституту "Вероніца":
Біометан має такий самий хімічний склад, як і газ, який ми купляємо в росії, тому нам треба поступово перемикати вентилі із природного газу на відновлювальний.
Мирослав Гудєць, керівник проєкту заводу з виробництва біометану:
Тут йдеться не лише про економічну вигоду. А більше про енергетичну незалежність. Адже біометан є відновлюваним джерелом енергії, а ще у разі його використання значно скорочуються викиди парникових газів.
Традиції сортування сміття, його утилізація та енергоперетворення в Чехії культивуються вже не один рік. У Брно, приміром, двадцять років тому встановили тисячу різнокольорових сміттєвих баків у публічних місцях.
Зараз такий набір контейнерів є у всіх будинках. А культуру сортування сміття чехам прищеплюють ще змалку. Лише на заводі "Сако" щороку приймають сотні екскурсій зі шкіл та дитячих садочків.
Івета Юренова, представниця компанії SAKO:
У нашій країні сортування сміття – це звична поведінка для молодих людей, так само як помити руки. Вони роблять це вже автоматично.
На сьогодні в Чехії тридцять дев'ять відсотків муніципальних відходів утилізовують, і з дванадцяти виробляють енергію. За десять років чехи планують переробляти вже шістдесят п'ять, і двадцять п’ять спалювати. Для порівняння в Україні на переробку йде не більше як три відсотки, решту просто закопують в землю.