Вибори у США та Україна: чи вплине Трамп на підтримку Києва [ Редагувати ]
Американські вибори та Україна. Цю тему активно зараз обговорюють європейські лідери. Як вплине повернення Дональда Трампа до влади у США на подальшу підтримку Києва? Чи впорається Європа, якщо Америка відмовиться допомагати? Що з цього приводу думають політики в ЄС та президент Зеленський? Заяви лідерів зібрала Ірина Іванова.
Головний європейський дипломат Жозеп Боррель покладає квіти до стіни памʼяті загиблих за Україну біля Михайлівського собору. Це перший візит лідера ЄС в Київ після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США. І останній для Борреля на посаді верховного представника Євросоюзу з питань закордонних справ та політики безпеки. Дипломат каже, що своїм приїздом хоче підкреслити підтримку України з боку Європейського союзу. Вона залишається непохитною. А висновки про майбутні рішення адміністрації Трампа, каже Боррель, робити зарано.
Жозеп Боррель, верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки:
Наші зобов’язання щодо безпеки залишаються чинними, і наші дії були надзвичайно важливими, навіть більш важливими, ніж дії США. Оскільки, якщо підсумувати всі види підтримки України — військову, цивільну, гуманітарну, фінансову — ми, Європейський Союз, надали Україні 122 мільярди, що складає приблизно 50% або точніше 47% від усієї допомоги, яку отримала Україна. Тоді як частка США становить приблизно 40%.
Підтримка України прописана у планах ЄС та не залежить від позиції США. Це підтвердив і бельгійський премʼєр-міністр Александр де Кроо на саміті Європейської політичної спільноти у Будапешті. Каже, Сполученим Штатам та Європі було б ліпше працювати разом, але ЄС готовий обстоювати власні цілі в діалозі з американцями. Європейська безпека - це не те що можна передати на аутсорсинг - сказав голова бельгійського уряду.
Александр де Кроо, прем'єр-міністр Бельгії:
Думка про те, що підтримка України припиняється з можливою зміною позицій Сполученими Штатами, не відповідає дійсності. Я сподіваюся, що ми зможемо вести відкриту розмову зі США про їхні подальші дії. Але це не означає, що ми маємо змінити наші пріоритети.
Кошти, а саме заморожені російські активи, могли б підтримати Україну в разі скорочення фінансування. Цю думку озвучив президент Володимир Зеленський на саміті. Головне - дати Україні самостійно ними розпоряджатися.
Володимир Зеленський, президент України:
Заморожених активів - 300 мільярдів. Всі кажуть: що ви будете робити, якщо Трамп не буде вас підтримувати фінансово? Де ви візьмете зброю? Як ви будете захищатися? Я вам відповідаю: а можна нам взяти 300 мільярдів, які належать нам? Можна ми візьмемо 300 мільярдів, підтримаємо наших людей і купимо в усіх країнах світу зброю? Можна ми самі будемо вирішувати, яка нам потрібна зброя? Можна ми самі будемо вирішувати, що ми з цими грошима будемо робити?
Президент Зеленський розраховує, що нова адміністрація Білого дому буде працювати над досягненням справедливого миру в Україні. Таке ж прагнення має і Євросоюз. Принцип "Нічого про Україну без України" залишається в силі - нагадав голова Євроради Шарль Мішель. На його думку, не можна показувати агресору, що Захід слабкий, бо інакше це розвʼяже руки іншим режимам.
Шарль Мішель, голова Європейської ради:
Я вважаю, у нас є сильні аргументи. І я повторюю, що ми маємо намір співпрацювати з усіма нашими союзниками, нашими партнерами, зокрема і зі Сполученими Штатами, щоб у найближчі тижні та місяці зробити правильні кроки для справедливого миру — миру, заснованого на принципах Статуту ООН. Але знову ж таки нічого про Україну без українців.
Проте серед європейських лідерів є скептики у цьому питанні. Насамперед угорський премʼєр-міністр Віктор Орбан. Він вважає, що Євросоюзу варто переглянути свою політику щодо України після американських виборів. І адаптуватися до позиції Вашингтона, який, на думку Орбана, перестане підтримувати Київ.