Перемовини в Стамбулі: що відбувалося за зачиненими дверима [ Редагувати ]
Саме зупинка бойових дій була головною пропозицією української сторони на перемовинах у Стамбулі. Втім, станом на зараз, відомо, що найбільший від початку війни обмін полоненими - головний результат Стамбульських перемовин, кажуть в українському МЗС. Додому можуть повернутися тисяча українців, зокрема, діти, цивільні та військовослужбовці.
А от щодо інших питань, як-то припинення вогню, прориву поки що не сталося.
Як пройшла зустріч української та російської делегацій в Туреччині? Чому від неї не було багато очікувань - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Без рукостискань та за допомоги перекладачів. Це вперше за три роки українська та російська делегації зустрічаються за одним столом. На початку повномасштабної спроба домовитися провалилася через неприйнятні умови країни-агресорки, а також через звірства росіян під час окупації Бучі. Очікування від цієї зустрічі теж були невеликі. Адже кремль не приховує, що не збирається йти на жодні поступки.
Стівен Голл, доцент, викладач російської та пострадянської політики в університеті Бата:
Українці й так демонстрували свою готовність протягом останніх трьох років, але, очевидно, цього недостатньо для Дональда Трампа. Тож їм потрібно продовжувати це робити. А шанси на припинення вогню і так були мінімальні. Бо росіяни одразу казали, що спочатку хочуть обговорити усю європейську архітектуру безпеки, а вже потім перемирʼя.
Керівник делегації агресорки - уродженець Черкащини, помічник путіна Володимир Мединський. Він тут зовсім не випадково. Так росія підкреслює, що це продовження стамбульських перемовин, перерваних у 2022 році. Тоді Мединський теж був головним перемовником рф і вимагав капітуляції України. Київ же не збирається повертатися до перемовин трирічної давнини. Пропонує заново обговорити умови закінчення війни.
Рустем Умеров, міністр оборони України:
Україна хоче миру, Україна зосереджена на людях. Ми здатні продовжувати боротьбу, але зрештою нам потрібно завершити цю війну.
Як проходили перемовини, представники делегацій не розповіли. Але деталі того, що відбувалося за зачиненими дверима, по крихтах, вдалося зібрати світовій пресі. З посиланням на джерела, британський телеканал "Sky news" каже про нереалістичні та неприйнятні вимоги росіян, які виходять далеко за рамки того, що обговорювали раніше. Йдеться не лише про ультиматум щодо відмови Києва від Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей та офіційне визнання їхньої анексії. "The Economist" пише про погрози захопити Харківську та Сумську області, якщо Київ не погодиться на запропоновані пропозиції. росія нібито готова вести війну ще багато років.
Володимир Воля, політолог-міжнародник:
Я не виключаю, що за оцими погрозами путіна можна проглядати їх справжні апетити, наступні територіальні спроби захопити наступні регіони України. Не лише Донбас і південь, але і Слобожанщину повністю. росія намагається виглядати сильною, розказуючи про свої апетити на ще два регіони, українські, і розказуючи, як довго воювали зі Швецією.
Про безумовне перемирʼя росіяни теж навіть чути не хочуть. Американське CNN розповідає про вимогу до початку припинення вогню вивести усі українські війська з чотирьох частково окупованих областей, які рф безпідставно приєднала.
Георгій Тихий, речник міністерства закордонних справ України:
Був цілий ряд речей, які, звісно, були неприйнятними. Але українська делегація сприйняла їх дуже спокійно. Якщо ви хочете вести серйозні переговори, то потрібно, щоб зброя мовчала. Це логічно, ви висвітлюєте різні конфлікти у світі, ви всі знаєте, що саме так це працює.
Американський "Блумберг" також пише про вимоги москви щодо відмови від репарацій та компенсацій, а ще юридичне закріплення нейтрального статусу України. Тобто відсутність на території будь-яких іноземних військових контингентів.
Міністр закордонних справ Сибіга назвав усі вимоги опонентів нісенітницями та провокаціями. А головний результат перемовин, який виправдав участь української делегації, це обмін полоненими й повернення додому тисячі наших співгромадян. Це буде наймасштабніший обмін від початку війни.
Сергій Кислиця, заступник міністра закордонних справ України:
Те, що одним із результатів сьогоднішньої дискусії є можливий обмін 1000 осіб на 1000, є потенційно чудовою новиною, для 1000 сімей в Україні. І навіть цей єдиний результат вартий того, що ми сюди приїхали.
Українські дипломати зазначають, що обговорювали також потенційну зустріч президента Зеленського з російським диктатором.
Сергій Кислиця, заступник міністра закордонних справ України:
Враховуючи складність питань та особливості російської федерації, де практично кожне питання, що стоїть на кону, може вирішити лише президент путін, ми з нетерпінням чекаємо на проведення зустрічі якомога швидше.
Ці перемовини не можуть бути виправданням для зменшення міжнародного тиску на державу-агресорку, наголосив міністр Сибіга. Через незгоду на 30-денне перемирʼя та відсутність у Стамбулі самого російського диктатора, Європа обіцяє посилити санкції проти рф.
Фрідріх Мерц, канцлер Німеччини:
Переговори у Стамбулі не виправдали наших очікувань, незважаючи на максимально конструктивну позицію українських переговорників. Принаймні делегаціям вдалося домовитися про обмін полоненими, але росія поки що відмовляється прийняти вимогу про всеохопне та безумовне припинення вогню. Сам президент путін не був готовий приїхати до Туреччини. Його війська продовжують свої атаки з незмінною енергією. Тому ми продовжуватимемо посилювати тиск на росію.
Безпосередньо у день перемовин європейські союзники - лідери Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії - зустрілися із президентом Зеленським на саміті в Албанії. І одразу ж усі разом зателефонували Дональдові Трампу.
Еммануель Макрон, президент Франції:
Зіткнувшись із цинізмом президента путіна, я думаю , я навіть впевнений, що президент Трамп, стурбований довірою до Сполучених Штатів Америки, відреагує, тому що, фактично, пропозиція щодо припинення вогню, пропозиція щодо зустрічі на високому рівні - це американські пропозиції. Вони важливі; вони не можуть отримати таку відповідь. Ми продовжуватимемо наполегливо працювати, щоб забезпечити опір України та гарантії безпеки в день підписання миру.
Вашингтон поки що не поспішає карати росію за невиконання своїх же пропозицій. Натомість Трамп вирішив особисто поговорити із російським диктатором. Для початку телефоном, вже завтра. Після того збирається подзвонити й президентові Зеленському та іншим лідерам країн НАТО.
Ці телефонні розмови президента Трампа можуть кардинально змінити мирний процес. Поки що ж, за результатами стамбульських перемовин, сторони погодилися зустрітися знову. Але до того - надати детально прописані умови припинення вогню. Щоправда, дату самої зустрічі поки не повідомляли.