Вперше в історії: у Києві провели операцію на серці в перші хвилини життя малюка [ Редагувати ]
Порятунок життя. У Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії у Києві провели операцію на серці новонародженого. І це вперше в історії медицини. Від появи немовляти на світ до хірургічного втручання медиків пройшли лічені хвилини. Пацієнткою стала жінка та її син з Молдови. Як проходила операція та як нині почувається дитя? — усі подробиці у наступному сюжеті.
Тетяна ніжно гладить по голівці свого маленького сина Луку. Зараз на обличчі жінки усмішка, а ще тиждень тому вона не знала, чи її малюк буде жити. Тетяна родом з Молдови. Каже: її вагітність перебігала нормально, але під час профілактичного огляду лікарі виявили у дитини вади серця.
Тетяна, мати дитини, що їй провели операцію на серці:
Я зробила скринінг 20-го тижня. Лікарі поставили невтішний діагноз. Було дуже важко, як емоційно, так і фізично. Дитина могла померти.
Транспозиція основних судом — такий діагноз поставили лікарі ще ненародженому синові Тетяни. Єдиним шансом на порятунок була операція. Жінка каже, у Молдові провести таке хірургічне втручання майже неможливо. Тож вона попри війну наважилася приїхати в Україну.
Тетяна, мати дитини, що їй провели операцію на серці:
Мій лікар-неонатолог сказала, що є лікар Ілля Ємець, який давно вже робить такі операції. І всі операції - це 95% успіху. Ми все життя їдемо в Україну з пацієнтами, які хворіють. Тут геніальні лікарі, медицина вищого рівня.
Тетяна приїхала в Україну ще до початку пологів на 37-му тижні вагітності. Тут медики підтвердили ваду та діагностували додаткову патологію, через яку дитина могла померти у перші хвилини свого життя.
Олександр Тетерин, заввідділення пренатальної діагностики Центру дитячої кардіології та кардіохірургії:
Це є рестриктивне овальне вікно, яке не дозволяє змішуватись правильно крові в серці. На жаль, коли таку ваду не діагностують пренатальне, ці дітки дуже часто помирають. Їх просто не встигають довезти до кардіохірургічного центру. Нами було прийняте рішення проводити пологи в кардіологічному центрі.
Задля порятунку маленького Луки об’єдналися дві медичні бригади. У першій операційній лікар-акушер провів кесарів розтин. Згодом немовля перемістили до сусідньої палати, де команда кардіохірургів на чолі з професором Іллею Ємцем здійснила операцію на серці. Лікарі кажуть: задля легшої стабілізації немовля у приміщенні створили умови, що з точністю повторюють середовище утроби матері. І це вперше в історії медицини.
Ілля Ємець, генеральний директор Центру дитячої кардіології та кардіохірургії:
Це програма, яку ми вже з Молдовою здійснюємо протягом останніх 10-15 років. Наш український винахід, який ми запропонували у 2009 році, вперше у світі, щоб використовувати пуповинну кров для цієї операції. Ми вирішили, що треба почати оперувати не просто вік – місяць, тиждень, день, година, а хвилини життя.
Вадим Ткачук, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених центру дитячої кардіології та кардіохірургії:
Ми моделюємо ту ситуацію, беремо дитину з утроби матері, підключаємо дитину до штучного кровообігу, і фактично ми не даємо їй отримати гіпоксію. Одразу даємо їй нормально насичену киснем кров. І концепція скорочення часу – чим цей час буде менше, тим краще для дитини, для того, щоб вада не шкодила.
Нині маленький Лука знаходиться під постійним наглядом лікарів у реанімації. Він вже може самостійно дихати та їсти.
Поставили артеріальний доступ дитині, щоб контролювати аналізи й тиск моніторити.
Медики кажуть: від моменту народження Луки до початку операції пройшло лише близько 15 хвилин. Це дало змогу не лише врятувати життя дитини, а й уникнути додаткових маніпуляцій. Вони запевняють: нині хлопчик має повністю здорове серце.
Олександр Тетерин, заввідділення перинатальної діагностики Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії:
Такий пацієнт в інших умовах, якщо він народжується не в кардіохірургічному центрі, буде потребувати процедури Рашкінда. Це спеціальне хірургічне втручання, при якому через судинку на ногах або через пупкову вену проводиться катетер, на якому є балон, який роздувається, і таким чином ми можемо розірвати перегородку і покращити змішування крові.
Щороку лише у цьому центрі медики проводять схожі операції щонайменше для 50 маленьких дітей. Попри війну, на лікування приїжджають пацієнти й з різних регіонів України, і з інших куточків світу. Директор Центру дитячої кардіології та кардіохірургії Ілля Ємець наголошує: український досвід у кардіохірургії викликає зацікавленість інших країн. Днями Президентка Молдови Мая Санду запропонувала створити спеціальний центр між Молдовою та Україною для лікування дітей із вадами серця.