Мобільні хаби для ветеранів: як програма реалізується на Одещині [ Редагувати ]
Допомога ветеранам війни, військовослужбовцям та членам їхніх родин стала більш доступною у віддалених громадах п’яти регіонів. Адже там діють спеціальні мобільні хаби. Фахівці самі приїжджають до людей та вирішують складні питання. Які саме? Як програма реалізується на Одещині - дивіться в нашому наступному матеріалі.
Психолог, юрист та соціальний супровідник. У такому складі команда "Veterans HUB ODESA" завітала до міста Татарбунари. Тут на них чекають ветерани війни, рідні полеглих бійців, зниклих безвісти та полонених. Одне із завдань – розповісти про всі можливі програми підтримки, на які можуть розраховувати люди. Як от, приміром, забезпечення житлом певних категорій.
Микола Сторожук, заступник голови ГО "Veterans HUB ODESA":
Є сімсот дев’ятнадцята постанова Кабміну, де передбачена грошова компенсація на придбання житла. І там дуже така лагідна формула розрахунку, але потрібно стояти на обліку, а ветерани та інваліди першої, другої групи й родини кажуть: а ми про це не знали. Починаємо розбиратися, допомагаємо, підказуємо.
На зустріч прямує і Лариса Бондар. Її син Владислав - захисник Маріуполя. У полоні провів два з половиною роки й лише місяць тому повернувся після чергового обміну. У російських катівнях хлопець пережив наджорстокі тортури, тому жінка хоче проконсультуватися з психологом, як діяти далі.
Лариса Бондар, мати військовослужбовця ЗСУ:
Виходить так, що коли ми йшли, а він, дивлюся, щось трошки качається. Я кажу: що таке, тобі погано? А він каже: мамо, раптом я упаду в обморок – не переживай, це нормально, це вже я не перший раз падаю. Я кажу, ну, це не нормально. Тож я б хотіла просто, щоб психолог поспілкувалася б з ним. Знаєте, як ото всередині у них все одно десь там щось застрягло, а вони розказати не можуть.
Психолог мобільного хабу одразу пропонує жінці онлайн-консультації для її сина. Та на місці проводить індивідуальні бесіди з охочими.
Олена Шитко, психолог ГО "Veterans HUB ODESA":
Ну, найчастіший запит, якщо це від військовослужбовців, то це опанування емоцій: це панічні атаки, це флешбеки, з цим працюємо. Частіший запит від родин, то це саме гармонізація стосунків в родині, підтримка людини, яка служить на фронті, або також це підтримка в процесі горя та втрати.
Взагалі у людей маса запитань. І про соціальні виплати та пільги. І про можливість додаткового лікування захисників. Кажуть, дуже часто не можуть розібратися в усіх тонкощах законодавства, тож руки опускаються.
Олена Ігнатенко, дружина ветерана російсько-української війни:
Часто боїмося наразитися на відмову і не знаємо, куди звернутися. Зараз, звісно, в сучасному часі дуже багато можливостей через соцмережі дізнаватися інформацію, але, на жаль, не всі можуть в цьому потоці інформації зуміти виділити ту інформацію, яка тобі потрібна.
Кожну історію юристи беруть під особистий супровід. І що важливо – всю інформацію на місцях вони можуть доносити до керівництва країни, адже щотижня беруть участь у нараді під головуванням Офісу Президента.
Артем Карташов, юрист ГО "Veterans HUB ODESA":
На ній підіймаються або особисті питання, які зайшли в глухий кут і довго не можуть вирішитись, або питання, які потребують змін в законодавстві. Ми тут в тому числі для того, щоби дізнатись у вас: можливо, хтось вже тривалий час стикається з якоюсь проблемою, яку не вирішує ні ТЦК, ні військова частина, ні місцева рада. Може, у когось немає повноважень і так далі.
Такі мобільні хаби відвідують і віддалені громади на Миколаївщині, Вінниччині, Львівщині та Хмельниччині. Незабаром долучаться ще три області. Проєкт фінансується Держдепартаментом США, а реалізується організаціями "Простір можливостей" та "IREX". В пріоритеті також поширення інформації щодо працевлаштування, підвищення кваліфікації ветеранів або відкриття ними власного бізнесу.
Уляна Бах, директорка проєктів IREX:
Люди могли бути відсутніми два, три, а то і більше років через те, що були на фронті і якимось чином навіть інформаційно ізольовані. Тобто надзвичайно важливо. І цим займаються мобільні хаби – надати інформацію: що можна отримати, де можна отримати і як можна отримати.
Щоби мобільні хаби приїхали в громаду, місцевій владі або зацікавленим особам потрібно звернутися із запитом. Контактні телефони можна знайти у соцмережах вказаних організацій.