Б'ють на далекі відстані: у чому унікальність дронів-ретрансляторів [ Редагувати ]
Понад два з половиною мільйони бойових дронів планує випустити Україна цього року! Вітчизняне виробництво і модернізація апаратів - одна з головних складових у стримуванні росії, яка потрібна для гарантування довгострокової безпеки. Про це заявив президент України Володимир Зеленський, додавши, що вже зараз до українських розробок є величезний інтерес у світі.
Наш колега Михайло Манилюк побував на випробуваннях дронів-ретрансляторів, які дозволяють безпілотникам виконувати завдання на далеких відстанях.
FPV-дрон з двоствольним дробовиком, який перетворює на решето російські повітряні цілі!
Безпілотник "Перевертень", що розвиває швидкість майже двісті кілометрів за годину і перехоплює в небі ворожі БпЛА!
А цей повітряний велетень здатен нести на собі близько шести FPV-дронів і виконує функцію ретранслятора!
Михайло Манилюк, кореспондент:
На війні без дронів нині не обійтися! Вони стали невід’ємною частиною для ведення бою. Електронні "Джмелі" та роботизовані наземні платформи рятують життя українських воїнів. Саме дронами наші захисники знищують особовий склад й техніку ворога. За даними Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, у лютому безпілотні сили перетворили на брухт на 22 відсотки більше ворожих цілей, ніж місяцем раніше. Тож і БпЛА потрібно дуже багато!
Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України:
Україна сьогодні з нуля збудувала інфраструктуру створення. Сьогодні ми виробляємо найбільше у світі бойових дронів. Минулого року було виготовлено понад 1 млн. Цього року наша ціль – понад 2,5 млн бойових дронів для наших Збройних сил.
Щоби дістатися на позицію ворога, дронам потрібен зв'язок! Українські конструктори пропонують все нові й нові розробки, які здатні з'єднати оператора з безпілотником якісною мережевою павутиною. Саме ретранслятори допомагають бійцям виконувати завдання на далеких відстанях.
Ростислав, співзасновник компанії-розробника:
Це критичний елемент операції. Тому що операції стають загоризонтними, і мета - недопущення вогневого контакту на лінії зіткнення. Мета - зупиняти ворога на марші. А це, власне кажучи, досягається тільки за допомогою ретранслятора, який підтримує операції ФПВ-пілотів на дистанції за горизонтом, за межами прямої видимості.
На цьому полігоні оборонний кластер "Brave1" зібрав компанії, які розробляють дрони-носії ретрансляторів. А також модулі оптичної одометрії та стабілізації. Ось такий апарат роздає зв'язок на понад 50 кілометрів і здатен зависати у повітрі 45 хвилин. Тож оператори можуть не тільки ефективно керувати безпілотниками, а й діставати дані розвідки з глибокого тилу ворога. І це дає значну тактичну перевагу.
Андрій, технічний директор компанії-розробника:
Універсальна платформа - дрон "Saker Scout", він вміє нести щось корисне, доносити. Може бути розвідником, може бути ретранслятором. Ретрансляторне обладнання швидкознімне. Клац, і ви вже його маєте. Можуть бути блоки на різних частотах, є стабілізація й управління по висоті, по куту. Є оптична стабілізація, він може працювати без GPS завдяки сенсору оптичної одометрії.
Модуль оптичної одометрії та стабілізації дає змогу "закріплюватися" за певною міткою на місцевості, яку він визначає сам власною камерою. Повна незалежність від GPS-зв'язку робить цього електронного "джмеля" стійкішим до ворожої РЕБ. Таким апаратом легше управляти. Крім того, він може автоматично повертатися на базу.
Ростислав, співзасновник компанії-розробника:
Він може утримувати автономно свою точку - це візуальна навігація на висотах до 300-500 метрів. Має автономний старт-посадку без участі пілота, вбудований модуль одометрії, дозволяє експлуатувати його не над стартовою позицією, а на дистанції 5 кілометрів. Це для безпеки екіпажу, щоби не демаскувати позицію пілотів.
Андрій, технічний директор компанії-розробника:
Може, все може бути заглушено РЕБом, але якщо цей дрон був заглушений РЕБом, самоуправління дроном, то нічого не станеться, він буде продовжувати висіти, оскільки він має таку можливість. Потім, коли закінчиться батарея, він безпечно сідає.
Дещо складніше на фронті забезпечити зв'язком наземні безпілотники. Адже на суші перешкод значно більше, аніж у повітрі!
Олексій, представник компанії-розробника:
Це можуть бути певні будівлі. Це можуть бути певні яри, певні великі ями, котрі заважають стабільному зв'язку між "Термітом" та самим оператором. І в цьому випадку нас виручає ретранслятор, котрий у нас з'єднує дві точки - це оператора та саму платформу.
Для роботизованого комплексу "Терміт" інженери створили ось такий ретранслятор. Він підіймається на п'ятдесят метрів у небо, живиться від наземного генератора і безперебійно працює чотири години!
Це рішення дозволяє підняти дрон, він зависає в повітрі й не потребує вже коригування оператором. Сюди ставиться ретранслятор.
Ретранслятор нині на стадії випробування. Фахівці переконані, що завдяки йому зможуть забезпечити зв'язком чимало військових бригад. І зокрема тих, які вже проводять спецоперації за допомогою наземних роботизованих систем.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Україна продовжує нарощувати потужність безпілотних систем, аби здобути технологічну перевагу на полі бою. Якість українських дронів визнають у всьому світі. Як пише видання "The Wall Street Journal", навіть США відстають у сфері розвитку дронів і просять Україну допомогти у створені ефективніших БпЛА для своєї армії.