Удари по ТЦК в Україні: що насправді задумала росія [ Редагувати ]
Новий виток залякування і терору. На початку тижня ворог атакував Запоріжжя і Харків, бив прицільно по будівлях територіальних центрів комплектації. Поранення дістали й військовослужбовці, і цивільні, які в момент удару перебували неподалік. Чи вплинуть такі точкові удари ворога на процес мобілізації в Україні? Чи можливо змінити розташування ТЦК або перевести роботу закладів у режим онлайн? Та як протидіяти новій тактиці ворога? Про все це в сюжеті Ніни Коломієць.
Понеділок. 10 ранку. Середмістя Харкова. Одна за одною сюди прилітають ворожі "Герані".
Катерина Пінчук, жителька Харкова:
Ми були ось тут, працюємо. Перший приліт був - ми його почули. Я побігла до співробітниць. Почався другий, третій - ми лягли на підлогу.
Поміж вибухами Катерина з колегами вибігла на вулицю, щоби допомогти пораненим.
Катерина Пінчук, жителька Харкова:
На жаль, дівчинка, яка загинула, вона отут лежала. Ми до неї підбігли, вона ще була у свідомості. Почала їй викликати швидку, і в цей момент я чую, що починає летіти ще. І почала кричати, що ще приліт. Ми були на вулиці - прилітає от сюди. Ну, тобто було дуже гучно і дуже… Я не знаю, чудом просто вижили з мінімальними саднами.
Понад 30 постраждалих, одну жінку врятувати не вийшло.
Її вдарило хвилею. Вона лежала спочатку, була у свідомості, але ж не дуже щось розуміла. Я її почала заспокоювати, поки викликали швидку. Чоловік наш - теж він там працює. А потім уже її забрала швидка.
"Шахеди" поцілили по будівлі обласного ТЦК – там повибивало вікна, пошкодило дах.
- Я так розумію, що цілилися в ТЦК, так? — Напевно, прилетіло от сюди, ну, там все поруч. Чесно, наскільки я знаю, там дуже мало людей було, чи він взагалі не працює.
Натомість біля ТЦК було велелюдно. Через дорогу – управління соцзахисту.
- Ось наші вікна. Весь перший поверх - це відділ соціальних допомог управління соцзахисту населення. - А тут завжди багато людей? - У нас достатньо. Прийом сімей з дітьми, ВПО.
Вікторія каже: того дня вони разом із відвідувачами дивом встигли сховатися.
Вікторія жителька Харкова:
- Вискочили вчасно в бомбосховище. Коли почули, коли вже спікірував. Дуже сильно. Взагалі, я такого ще не чула. Ось сюди ж било. Ось сюди.
Протягом останніх тижнів росіяни завдали ударів уже по 5 центрах комплектування – у Кременчуці, Полтаві, Кривому Розі, Запоріжжі та Харкові.
Віталій Саранцев, начальник управління комунікацій, спікер Сухопутних військ ЗСУ:
У Запорізькому ТЦК поранення дістали 11 військовослужбовців, у Харківському - четверо військовослужбовців. Усім надана необхідна медична допомога. Тобто це вже традиційна тактика ворога - завдавати ударів не тільки по ТЦК, але й одночасно знищувати та пошкоджувати цивільні мирні об'єкти.
Щоразу вороже Міноборони звітує: цілять, мовляв, по українських військкоматах і підприємствах із виробництва дронів. Про жертв серед цивільного населення ані слова.
Іван Ступак, військовий аналітик, працівник СБУ (2004-2015 рр.):
Нащо вони це роблять? Ну, перша думка - це знищити всі паперові носії, які знаходяться на території ТЦК для того, щоб зірвати мобілізацію. Ми розуміємо: незважаючи на те, що велика кількість процесів оцифрована, все одно залишається частина роботи паперова. Оці ось стоси цих паперів... Це як у поліклініці - немає реєстраційної карти, вважайте, що немає людини. Все. Немає вашої карточки - до побачення, шукайте, потім приходьте. В принципі, воно так само, воно дійсно може впливати на процес мобілізації.
Викликати паніку серед населення – ще одна мета ворога.
Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія XXI":
Ракета чи "Шахед", який прилітає на військкомат, несуть у собі такий величезний плакат, на якому червоними літерами написано: "Не ходіть до ТЦК, українці, тримайтеся від нього якомога далі, бо ми вас вб'ємо". Це тільки частина цього плану. Велика складова планів росіян - зрив мобілізації.
Зрив мобілізації – одне з головних завдань противника у будь-якій війні, наголошує Павло Лакійчук. росіяни припинення призову навіть прописали окремим пунктом у так званому "Меморандумі про мир", який привезли на переговори в Стамбул.
Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія XXI":
Коли говорять, що зупинення мобілізації в Україні - це переговорні умови росіян, це умови їхнього ультиматуму. росіяни нам виставляють ультиматум про фактично підписання капітуляції. Тобто росіяни продовжують збільшувати війська, а ми скорочуємо. Це не переговорна позиція, це зовсім інше.
Перша хвиля ударів по ТЦК уже була у лютому: завербовані агенти несли вибухівку до військкоматів, а їхні куратори дистанційно її підривали. Теракти скоїли у Рівному, Павлограді, Кам’янці-Подільському. У двох випадках загинули й самі виконавці. Усі три справи працівники СБУ розкрили за лічені дні. Так само швидко наші спецслужби вийшли на слід навідників "Шахедів" на ТЦК і цього разу.
Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації РНБО:
Випадки, що певні українці туди відправляли інформацію, є. Це правда. Але, по-перше, дані цих українців вже є у росіян. І, по-друге, ці українці вже відомі українським спецслужбам.
Нова тактика ворога потребує нових рішень, зокрема як не дати ворогу завадити поповненню українського війська.
Віталій Саранцев, начальник управління комунікацій командування Сухопутних військ ЗСУ:
В цілях безпеки можуть бути зміни: і адреси певних ТЦК та СП, і може відбутися розосередження особового складу. Деякі послуги будуть надаватися дистанційно. Уже триває робота щодо диджиталізації, тобто щодо надання цих послуг у цифровому форматі. Але, на жаль, її не можна зробити одномоментно.
Цифровізація оборонної галузі справді може стати своєрідним кіберщитом від прямих ворожих ударів.
І ми вже прямуємо в цьому напрямку. Список послуг у застосунках "Резерв+" та інших онлайн-сервісів для бійців постійно розширюється. А отже, дедалі більше питань військовозобов’язані та вже чинні захисники можуть вирішити, не йдучи до ТЦК.