Євро майже 50 гривень: чому дорожчає і як реагує долар [ Редагувати ]
Курс валют продовжує дивувати українців. Особливо євро, який вже впритул наблизився до історичного максимуму в 50 гривень. Курс євро невпинно зростав останні кілька місяців. Долар при цьому поки що тримає стабільні позиції. Чи дійсно долар послаблює позиції, кому це може бути вигідно. І чи буде в Україні євро по 50? Про все розкаже Олена Логінова.
Долар - по 42 гривні, а євро - за 50! Якщо для американської валюти - це вже реальність. То здорожчення євро незабаром може сягнути історичного рекорду.
- Так, звичайно, звертаю увагу на курс євро, дуже різко виріс у порівнянні з доларом... - Як ви вважаєте, буде по 50? - Якщо він наразі майже 50, там 10 копійок не вистачає, то думаю, що буде і 50, і навіть вище буде.
- Так, великі коливання дуже бентежать, тому що в нас зарплата мінімальна, ціни ростуть... От зараз на обмінниках не видно курс, але коли заходиш в онлайн-банк, то дивує дуже.
- Здорожчання, підняття цін - усе дорожчає. - Як думаєте, буде євро більше ніж 50? - Сподіваюсь, що ні.
З початком липня долар продовжує демонструвати відносну стабільність курсу. Зараз в одному з банків України можна купити американську валюту за 42 гривні. Тобто впродовж тижня долар подорожчав на 30 копійок.
А ось про стабільність європейської валюти говорити не випадає.
Подивімося, як змінювався курс пари євро-долар за останні чотири місяці. На початку квітня євро сягав майже 45 гривень. Уже тоді мав значний відрив від долара. Але вже в середині місяця стрімко підскочив до рекордної позначки 47 гривень і цим наробив розголосу. Але й це був лише початок. Бо вже у червні черговий стрибок до 48 гривень. А на початку липня взагалі злетів до 49 з половиною, майже сягнувши історичного максимуму в 50. Водночас видно, що долар весь цей період тримається відносно стабільних показників і впродовж чотирьох місяців не перевищує позначку в 42 гривні.
Володимир Лепушинський, директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ:
Курс гривні до долара залишається гнучким, але це у нас "керована гнучкість". Тобто курс демонструє коливання під зміною в балансі попиту і пропозиції. Ситуація на валютному ринку є достатньо стійкою, і коливання курсу достатньо помірні, насамперед мається на увазі курс гривні відносно долара.
Лише наприкінці червня гривня до долара дещо послабилася, але це було пов'язано лише з сезонними чинниками, оскільки зменшився продаж валюти аграріями після завершення посівної.
Чому долар напрочуд стабільний, а євро, навпаки, летить вгору? Справа не в Україні, а в геополітиці - пояснюють експерти. Особливо в її нестабільності й невизначеності, що спровоковані посиленням торгівельних протистоянь, а саме митною політикою США щодо низки країн, зокрема європейських.
Ілля Несходовський, експерт з економічних питань:
Це призвело до того, що довіра до долара у світі почала падати. Інвестори почали дивитися на інші альтернативи вкладення коштів, і в цьому ключі, звичайно, євро відігравало найпершу роль. Долар почав слабшати, і ми бачимо сьогодні рекордне співвідношення долара до інших валют за останні 50 років.
Американський долар слабшає - інші валюти посилюють позиції. І в цьому є певні хитрощі. Експерти зазначають: послаблення "зеленого" може бути вигідне Сполученим Штатам - це робить американські товари привабливішими в ціні, а для Євросоюзу, навпаки, стрімке посилення євро - невигідно економічно.
Олексій Козирев, фінансовий експерт сайту "Мінфін":
Коли дуже активно зростає курс євро, тобто євро укріплюється на міжнародних ринках, це призводить до того, що товари Євросоюзу стають менш конкурентоспроможними відносно інших товарів, тому що їхня ціна зростає. Тому ЄЦБ і сам Євросоюз не зацікавлені в глобальному і постійному зростанні курсу євро відносно світових валют.
Чому в Україні вдається тримати долар в порівняно стабільному коридорі, а євро - ні? Річ у тім, що курсо-утворювальною валютою у нас є саме долар США. І аби тримати курс, НБУ здійснює політику керованої гнучкості: робить валютні інтервенції: купує або продає великі обсяги іноземних грошей і має для цього достатньо золото-валютних резервів.
Володимир Лепушинський, директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ:
Національний банк оцінює ситуацію в комплексі. Ми дивимось не лише на курс гривні до долара, а й на весь кошик валют торгівельних партнерів. Для збереження стійкої ситуації на валютному ринку в Національного банку є достатньо ресурсів: міжнародні резерви зараз перебувають на рекордному рівні - близько 45 млрд доларів США. На початку повномасштабного вторгнення було менше ніж 30 млрд. Крім того, завдання НБУ - допомогти українцям зберегти заощадження та захистити їх від інфляції. А це допомагає зберегти стійкість на валютному ринку.
З урахуванням нестабільної геополітичної ситуації, яку навряд можна дуже спрогнозувати, виникає запитання, то в чому ж найкраще зберігати заощадження?
- У євро, бо протягом року долар підростав, але не так, як євро. Євро набагато вище виріс, тому мені здається, краще євро. - Гроші треба зберігати в різній валюті, не в одній. Це єдина порада...
Експерти погоджуються: найоптимальніше тримати заощадження в різній валюті. І не квапитися зараз скуповувати дорогий євро.
Олексій Козирев, фінансовий експерт сайту "Мінфін":
Враховуючи, що євро майже на піку, я б зараз активно євро не скуповував, тому що воно зараз достатньо дороге. Я б більше уваги приділив купівлі долара, бо поки що по ньому ціна нижча.
І найбільша інтрига - яким буде курс до кінця літа? І чи буде євро по 50?
Олексій Козирев, фінансовий експерт сайту "Мінфін":
Максимальне, що у нас буде - це коридор від 41,50 до 42,50, можливо, до 42,70 гривень за долар. А максимальний курс, який ми можемо очікувати по євро - це десь у межах від 49 до 51 гривні за євро.