путін вже не здатен закінчити війну, навіть якби захотів, - Foreign Policy [ Редагувати ]

Війна проти України створює серйозний тиск на економіку росії та може призвести до глибокої кризи. Однак Кремль не демонструє готовності до її завершення, навіть коли для цього з’являються можливості, зокрема від США.
Президент рф володимир путін, схоже, розглядає закінчення війни як більшу загрозу для себе, ніж її продовження, пише Foreign Policy з посиланням на доцента Центру тоталітарних досліджень Інституту Пілецького (Польща) Яна Гарнера.
За його словами, навіть деякі успіхи російських військ, зокрема в Курській області, не дають підстав говорити про можливу перемогу над Україною. Водночас війна швидко виснажує ресурси росії, зокрема техніку та живу силу.
Гарнер припускає, що путін може сподіватися отримати вигідніші умови для завершення війни, затягуючи конфлікт і посилюючи тиск на Україну. Однак, на його думку, головним ризиком для Кремля є внутрішня ситуація – припинення війни може похитнути владу путіна.
З економічної та демографічної точок зору війна є надмірним тягарем для росії, проте її продовження може здаватися Путіну меншою загрозою, ніж наслідки її завершення. Аналітик наголошує, що зростання російської економіки за останні три роки було зумовлене масштабним фінансуванням оборонної промисловості. Якщо війна завершиться, скорочення військових витрат може завдати сильного удару по економіці рф.
Як зазначав німецький економіст Яніс Клюге, Кремль змушений буде підтримувати високий рівень витрат навіть після війни, щоб уникнути економічного спаду. Гарнер погоджується з цим і додає, що російська економіка в її нинішньому стані не може існувати без війни або масштабної підготовки до нового конфлікту.
Окрім економічних викликів, важливим фактором є суспільні настрої. За три роки війна стала значущим елементом російської пропаганди, а також джерелом доходу для частини населення. Якщо бойові дії припиняться, це може викликати хвилю невдоволення через скорочення фінансових потоків у регіони, які отримували вигоду від війни. Кремль може вважати продовження конфлікту із збереженням виплат більш стабільним варіантом.
На думку Гарнера, путін уникатиме завершення війни, доки її економічні наслідки не стануть для росії серйознішою загрозою, ніж самі бойові дії, або поки Україна не почне здобувати переконливі перемоги на фронті.