ЄС відмовився від заборони імпорту газу з росії [ Редагувати ]
Повної відмови від російських енергоносіїв не буде принаймні поки що. Як повідомили агенції "Ройтерз" чиновники з ЄС, до 17-го пакету санкцій проти рф не увійде заборона на імпорт скрапленого російського газу. Усе на тлі відсутності реальних альтернатив. Бо перемови з Катаром зайшли у глухий кут, а зі США наразі повна невизначеність через тарифні забаганки Білого дому.
На цьому фоні деякі керівники великих бізнесів, а надто німецьких - узагалі заговорили про повернення російського блакитного палива через трубопроводи.
Мовляв, збільшені вдвічі витрати на енергетику нікого не роблять щасливішими. Чи можливо це у розпал великої війни - розбиралася Анна Басова.
Російський газ і надалі зігріватиме європейські оселі. До 17-го пакету санкцій проти країни-агресора не увійде заборона на імпорт скрапленого газу - про це кажуть чиновники ЄС. Причина, мовляв, опір з боку урядів окремих країн-членів, а ще невизначеність щодо альтернативних джерел постачань.
Одна з перепон, що виникла - торгівельні суперечки зі Сполученими Штатами, зокрема навколо взаємних імпортних мит. У прийдешніх переговорах із Вашингтоном, ідеться в матеріалі агенції "Ройтерз", Європа не хоче втрачати сильну позицію, адже дотепер частину скрапленого газу купувала і в американців. Натомість обіцяють паралельно розробляти нову дорожню карту, яка передбачатиме повну незалежність від російських енергоносіїв до 2027 року. А доти вимушено поповнюватиме російський бюджет. Так, лише минулого року, за даними видання "Блумберг", до ЄС надійшло 15 з половиною мільйонів тонн скрапленого газу. І це, до слова, найвищий показник з 2019 року.
Однак і це ще не найбільша проблема. Торгівельні протистояння зі США можуть штовхнути Європу в обійми дешевого російського ресурсу. Окремі керівники великих компаній у ЄС уже почали робити перші обережні заяви.
Крістоф Гюнтер, директор оператора інфраструктурних об'єктів Infraleuna:
Американський уряд ініціює мирні переговори. Тож є ймовірність, що гармати невдовзі замовкнуть. Після цього, на мою думку, варто було б усім сторонам повернутися до постачань газу. Це і хороший стимул для Росії пришвидшити мир. А для України ще й додатковий дохід від транзиту. Європейська промисловість одразу почала б зростати, адже газ би здешевів. І миттю стала ще більш конкурентоспроможною.
Саме Німеччина виграє від дешевих російських енергоносіїв найдужче. З низькими тарифами Берлін зможе вивести власне виробництво на довоєнний рівень. До початку повномасштабного вторгнення Москва покривала 60% німецьких енергетичних потреб через "Північний потік". У 2022-му його підірвали у морі.
Клаус Паур, генеральний директор хімічного концерну Leuna-Harze:
До кризи ми витрачали на електроенергію трохи більше як мільйон євро на місяць, зараз це понад два мільйони. У річному вимірі це понад 10 мільйонів євро за загального обороту на 150 мільйонів. І це, знаєте, великий фінансовий тягар. Нам би дуже хотілося розширювати будівництво наших об'єктів, але за таких витрат інвестиції не мають сенсу.
До підриву газогін "Північний потік" виходив на берег у Мекленбурзі - Передній Померанії - одній з федеральних земель колишньої соціалістичної НДР. Нині тут половина населення, 49%, прагнуть повернення до імпорту російського газу, свідчить опитування інституту Форса. На лютневих парламентських виборах третина місцевого електорату віддала голоси за дружні до росії політсили. Утім, є і позитивні зрушення. Саме Німеччина першою уклала контракт із румунським оператором на постачання газу з перспективного та поки мало дослідженого чорноморського родовища.