В Одесі жінки безплатно опановують робітничі професії [ Редагувати ]
Ринок праці змінився в умовах воєнного стану. Брак чоловіків на підприємствах дедалі частіше компенсують жінки. А щоби покращити можливості для цього, в Україні триває експериментальний проєкт з безкоштовного здобуття жінками виробничих спеціальностей. Це, зокрема, відбувається в Одесі на базі освітнього центру служби зайнятості. Андрій Анастасов розкаже більше.
Сьогодні в неї в руках - креслення, перед очима - автоматизований верстат. І завдання - вирізати з металу фланець. А ще нещодавно жителька Одеси Тетяна працювала у дитячому садку - помічницею вихователя. І такі кардинальні зміни жінку геть не бентежать.
Після діток, звичайно, на метал, але нічого, підійде!
Це навчальний курс "Оператор верстата з програмним керуванням". Опановувати таку професію Тетяну змусило життя. Адже зарплата у дитсадку ледве перевищувала вісім тисяч гривень, а на новій посаді вона зароблятиме принаймні втричі більше.
Тетяна Кіртока, жителька Одеси:
Я ще мати-одиначка, тому якби гроші, самі розумієте, зараз все дорожчає, тому, звичайно, різниця між вихователем і оператором верстатів є.
Перспективи працевлаштування, запевняє викладач, майже стовідсоткові. На ринку праці нині бракує саме фрезерувальників і токарів. Та й часи, коли верстати були великими й механічними, у минулому. Для жінок тут жодних складнощів.
Вадим Галкін, майстер виробничого навчання:
Фізичний труд - мінімальний, комфортні умови – як офісна робота практично, тобто оператор – це тільки частина айсберга, яку ми бачимо, тільки вершина, а все решта – це комп’ютерна техніка, креслення комп’ютерне, розробка, моделювання – технологія вся комп’ютерна.
Загалом в Одеському центрі професійно-технічної освіти безкоштовно можна здобути понад тридцять професій. Серед них саме для жінок сім ремесел, де раніше переважали чоловіки. Це столяр, слюсар, лицювальник, водій-навантажувач, електромонтер та інші.
Роман Саржинський, директор ДНЗ "Одеський центр професійно-технічної освіти ДСЗ":
Також оператори котельні – це саме та професія, яка не потребує великого фізичного навантаження, але жінки досить успішно виконують навчальну програму і в перспективі успішно працюють на котельнях, особливо сьогодні, де більшість новобудов – це дахові котельні, окремо облаштовані, і де робота саме жінок є ефективною.
Ще одна вкрай актуальна нині спеціальність - електрогазозварник. Допомагає освоїти теж жінка. Запрошує слухачок на курси, мовляв, зможе навчати їх за принципом "рівний - рівному".
Любов Кушко, майстер виробничого навчання:
З чоловіками трішки по-різному від складу характеру, а з жінками, я думаю, що ми наладимо контакт, буде дуже цікаво. Це дуже буде затребуване після війні.
Електрозварювальницею вже працює жителька Одещини Наталя. Торік улітку вона розповідала нам: змотивувала ситуація в країні.
Наталія Семенюк, жителька Одещини:
Нестача чоловіків на цей момент дуже велика, і я собі вирішила, а чому не спробувати – так і пішло моє навчання!
Спершу Наталя допомагала своєму чоловікові на будівництві, а потім вирішила підвищити фах. І ось тепер коштом держави здобуває професію токаря.
Наталія Семенюк, жителька Одещини:
Зварювальник робить з металами. Йому треба знати, до якого металу можна зварювати, а які не можна зварювати. Якщо, наприклад, мені треба десь зрізати, підрізати, мені потрібен токарний верстат. От я і пішла навчатися на токаря!
Такі курси для жінок тривають від трьох до п’яти місяців. Наприкінці обов’язкова практика на підприємстві.
Роман Саржинський, директор ДНЗ "Одеський центр професійно-технічної освіти ДСЗ":
Крім того, ми практикуємо дуальну форму навчання, коли й виробниче навчання, і практика на підприємстві – це дає змогу більш ефективно надалі працевлаштовуватись, тобто жінки, навчаючись, уже знають, на якому підприємстві вони будуть працювати, уже знайомі з технологічним процесом на підприємстві.
Важливо, що нетутешнім під час навчання надається безкоштовне проживання у місцевому гуртожитку. Тож жінок запрошують спробувати свої сили – додаткову інформацію можна отримати у центрах зайнятості.