На Прикарпатті відкрили інклюзивний центр для ветеранів [ Редагувати ]
Змінити фах, отримати психологічну допомогу та юридичну консультацію - все це можна під одним дахом. На Прикарпатті відкрили унікальний інклюзивний центр для ветеранів. Це перший в області простір, де захисники можуть абсолютно безкоштовно та з нуля опанувати одразу дві затребувані професії – електромонтажника та слюсаря-електрика. Жанна Дутчак розповість про все детальніше.
Про відкриття центру ветеранського розвитку Олександр дізнався з новин і одразу вирішив навідатися, щоб побачити, як усе облаштовано та які умови навчання.
Олександр Зірка, ветеран російсько-української війни:
Мені дуже сподобалося те, що тут є вся доступність для таких людей, як я - на візочку. А електрика - це для кожного чоловіка потрібно: щось сталося - ти не будеш шукати електрика, а можеш вже щось елементарне зробити сам.
Ветеран родом із Дніпра. Після важкого поранення та ампутації ноги він більше як рік лікувався в Івано-Франківську. Місто йому настільки сподобалось, що вирішив залишитись тут жити. За спеціальністю Олександр автомеханік, до війни працював водієм. Зараз активно підшукує, чим би він ще міг зайнятися.
Олександр Зірка, ветеран російсько-української війни:
Я б із задоволенням записався і пройшов би такі курси. Нехай би спеціалістом не став, але для себе відкрив би багато чого нового. Перспектива майбутнього - це панелі.
Ініціатива створення такого центру належить директорці Івано-Франківського професійного політехнічного ліцею Наталії Кішці. Наскільки воїнам складно віднайти себе після служби, вона знає на прикладі рідного брата. Юрист за освітою, він три роки провів у зоні АТО. Але після повернення просто не зміг працювати за фахом.
Наталія Кішка, директорка Івано-Франківського професійного політехнічного ліцею:
Він кардинально змінив свій напрямок. Мав юридичну освіту, а здобув освіту електромонтера і працював за цим фахом.
У 22-му брат знову став на захист країни. Під час виконання бойового завдання був смертельно поранений. Саме ця особиста трагедія і спонукала Наталію відкрити простір для ветеранів.
Наталія Кішка, директорка Івано-Франківського професійного політехнічного ліцею:
У мене залишився в душі такий важкий тягар: якби він вижив, щоб я могла йому зробити, щоб він надалі себе реалізовував. І якраз оцей поштовх став підставою для створення практичного центру ветеранського розвитку, щоб хлопці могли себе тут знайти, реалізувати й повністю віднайти себе в житті, бути потрібними.
Розмістили центр у приміщенні старої майстерні ліцею. Місцеві підприємці профінансували його ремонт та облаштування.
Діана Великочий, представниця будівельної компанії:
Окрім того, що це допомога у створенні першого в області інклюзивного адаптивного центру для ветеранів, є ще одна позитивна сторона - ветерани стануть кваліфікованими працівниками й в перспективі могли б бути нашими співробітниками.
В новій майстерні все продумано до дрібниць - розповідає майстер виробничого навчання Михайло Олійник. Тут є п'ять окремих зон – навчальна, сонячних електростанцій, автоматики та магнітних пускачів, освітлення та відпочинку. Сучасні стенди та обладнання пристосовані до потреб людей з інвалідністю.
Михайло Олійник, майстер виробничого навчання:
Ми маємо сонячні електростанції - практично можемо показати, як виконується монтаж. Навіть людина з обмеженою мобільністю може подивитися і принаймні розумітиме базові знання з монтажу сонячних електростанцій.
В центрі ветерани можуть опанувати одразу дві професії – електромонтажника та слюсаря-електрика. На вибір курси від двох тижнів або повноцінне навчання в кілька місяців. Для ветеранів – усе безкоштовно.
Михайло Олійник, майстер виробничого навчання:
Людина без знань в електромонтажних роботах у нас зможе здобути такі навички: монтаж освітлення, розеток, вимикачів. Більш прогресивно - це автоматика, магнітні пускачі, сонячні електростанції, налаштування і так далі.
Окрім нової професії, ветерани можуть отримати в центрі юридичну та психологічну допомогу.
Олена Дудзенко, психолог:
Наявність таких центрів із короткостроковими програмами, що є найбільш затребуваними в сучасному світі, є надзвичайно важливими, щоб ветеран максимально швидко повернувся до роботи, мав економічну незалежність.
Олександр Зірка, ветеран російсько-української війни:
Дорога від поранення до цивільного життя ветерана - це шлях, який треба пройти. Хлопці, які повертаються в цивільне життя, мають адаптуватися і вже знати, чим би вони могли займатися
Подати заявки на курси бійці можуть через центри зайнятості з усіх куточків України. А вже наступного року в закладі планують облаштувати ще один простір із професійним обладнанням вже для навчання ветеранів в галузі металообробки.