Замість бурштину дерева: Рівненщина повертає життя спаленій землі [ Редагувати ]
Ліс на бурштинових копальнях. На Рівненщині місця, де намивали сонячне каміння, лісівники засаджують молодими соснами та березами. За роки масового нелегального бізнесу на Поліссі на пустелю перетворилися понад чотири тисячі гектарів землі.
Нині на цих ділянках бурштин видобувають легально фірми, які отримали на це спецдозволи. Згідно із законом інвестори зобов'язані після себе висадити ліс. Як відновлюють понівечені землі та чи виростуть на них дерева - дізнавалися мої колеги.
Глибина може бути шість-сім метрів, може бути три метри.
Ось такі ями на околицях Володимирця з’явилися торік. Це робота незаконних старателів.
Мабуть, місцеве населення. Викопували лопатами оці ями, пробували щось тут викопати, якийсь бурштин.
Нині це поодинокі випадки, каже місцевий лісничий. Він працює вже три десятиліття і пам’ятає, як у гонитві за бурштином тут знищили навколишні ліси.
Іван Швирид, лісничий Володимирецького лісництва:
Психоз почався десь в середині двохтисячних. 2005-му, четвертому році й тривав десь до 2010 року. Тут був молодий ліс селянського лісу, він практично майже весь був знищений помпами, лопатами. І старий ліс це ж ліс от, наприклад, цей далі там він ще був при Польщі десь посаджений. Це ж скільки часу пройшло і війни пройшли, і все було, а він вистояв, а тут просто знищили все за пару років.
У погоні за сонячним камінням копачі лишили по собі сплюндровану землю, на якій нічого не росте.
Цей шар, на якому ще щось могло рости, він перемішувався з цим піском, глиною. Навіть якщо його загорнути, от зараз це буде суцільний пісок.
Де тягнуться вгору ось ці маленькі сосни - теж колись видобували бурштин. Спочатку незаконні старателі. Потім підприємство, яке одне з перших в Україні отримало спецдозвіл на видобуток каменю. Він видається лише за умови, що на всіх відпрацьованих землях інвестори проведуть рекультивацію. Чотири роки тому тут висадили перші дерева.
Мають дуже добрий стан. Ну так, як ми бачимо, після зими існує така хвороба як шуте сосни звичайної, але надіємося, що сосна відновиться, набереться своїх поживних речовин і дасть свій притаманний зелений колір.
Щоб ділянка була схожа у майбутньому на ліс - на ній висадили понад вісімдесят тисяч хвойних і листяних дерев.
Богдан Радіон, помічник начальника Рафалівського надлісництва:
Площа даної земельної ділянки становить десять цілих три десятих гектара. Склад лісових культур становить чотири сосни, одна береза. І за надані роботи зі створення лісових культур ТОВ "Сонячне ремесло" перерахувало коштів в сумі 298 тисяч на рахунок державного лісового господарства.
А це вже інша ділянка на цій бурштиновій копальні. Ще має вигляд пустелі. Але з-поміж піску вже визирають рядочки з маленькими саджанцями.
Віталій Каращук, головний лісничий філії "Поліський лісовий офіс" ДП "Ліси України":
Тут і так бідні умови, дуже бідні умови, тому враховуючи родючість ґрунту, стан приживлюваності на достатньо хорошому рівні. І тут за шість-сім років, при досягненні певних лісівничих параметрів, буде повноцінне лісове насадження.
Та лише вкорінити сіянці - недостатньо. Щоб молоді насадження стали лісом - їх треба доглядати.
Юрій Болоховець, генеральний директор ДП "Ліси України":
Ліс сам по собі рости не буде. Його потрібно охороняти від пожеж. Його потрібно охороняти від самовільних рубок. За ним потрібно доглядати й упорядковувати. Тому це вже рішення має прийняти місцева громада: або створювати власне комунальне підприємство і доглядати за цим лісом, або передавати його в державну власність.
Нині обидві ділянки перебувають у комунальній власності. Їхня загальна площа понад 25 гектарів.
Василь Ковенько, Володимирецький селищний голова:
Громада хоче виділяти дані земельні ділянки під рекреацію, тобто шукаємо інвестора, готуємо пакет документів.
За роки масового нелегального бізнесу на рівненському Поліссі на пустелю перетворилися понад чотири тисячі гектарів землі.
Сергій Чуприна, директор філії "Поліський лісовий офіс" ДП "Ліси України":
Якщо стосовно лісового фонду, то це понад дві тисячі гектарів. Понад 600 гектарів уже відновлено таких земельних ділянок.
Уже понад п’ять років як в Україні діє закон про легальний видобуток бурштину. З того часу понад триста п’ятдесят гектарів на Рівненщині передали під офіційну розробку сонячного каменю приватним компаніям. Їхнім коштом фахівці й відновлюють знищений раніше ліс.