На межі колапсу: як виживають суди через нестачу кадрів [ Редагувати ]
Навантаження за межами фізичних можливостей. У такому режимі нині працює судова система України. Все через брак фахівців. На Дніпропетровщині в Інгулецькому районному суді міста Кривий Ріг ще донедавна справи розглядали два судді, хоча за розкладом їх має бути сім.
Через кадровий голод розгляд позовів затягувався. А ще торік від російського удару у Кривому Розі загинув працівник, а будівля зруйнована вщент. Олена Мендалюк продовжить.
Олексій Нестеренко – голова Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу починав свій шлях у судовій системі з посади секретаря. Працювати пішов одразу після завершення школи, а паралельно здобував профільну освіту.
Олексій Нестеренко – голова Інгулецького районного суду м. Кривий Ріг:
Суддя, він є суддею 24/7. Він не є суддею в приміщенні суду, він не є суддею, коли він одягає мантію, він суддя 24/7. Не було таких моментів, коли б я хотів піти з цієї посади.
Нині готується до розгляду чергової справи.
Прошу всіх сідати. Судове засідання оголошується відкритим. Інгулецьким районним судом Кривого Рогу, у відкритому судовому засіданні розглядається цивільна справа.
Останніми роками, розповідає суддя, справ значно побільшало. Якщо порівнювати з довоєнним періодом, їх кількість зросла на 25 відсотків.
Олексій Нестеренко – голова Інгулецького районного суду м. Кривий Ріг:
Останні років 10 спостерігається стабільне підвищення кількості судових справ, які надходять щороку до суду. При цьому відчувається суттєво брак кадрів. Протягом 2022, 2023, 2024 років в Інгулецькому районному суді працювало 2 суддів. Один суддя розглядав понад 3 тисячі справ щороку. Це навантаження за межами фізичних можливостей.
В Інгулецькому районному суді 5 служителів Феміди з 7-ми за штатним розкладом. Серед причин дефіциту працівників - низька заробітна плата, приміром, у секретаря - 11 тисяч гривень. А ще останні 5 років не проводили жодного конкурсу на заміщення вакантних посад.
Олексій Нестеренко – голова Інгулецького районного суду м. Кривий Ріг:
Вища кваліфікаційна комісія суддів України не працювала досить тривалий час, понад 3 роки, через що не проводились відповідні конкурси й не заповнювались посади суддів.
Окрім того, українське правосуддя тут перебуває під прямими ударами військ країни-агресорки.
Це будівля Дніпровського апеляційного суду – це філіал, який розташований у Кривому Розі. Напередодні Дня суду було влучання в центр будівлі балістичною ракетою.
російська армія завдала удар у грудні минулого року буквально за кілька хвилин до завершення робочого дня - пригадує Олексій Нестеренко. В будівлі ще проводили судові засідання. Внаслідок чергового терористичного акту загинув помічник одного з суддів, були й поранені. Саме ж приміщення відновленню не підлягає.
Олексій Нестеренко – голова Інгулецького районного суду м. Кривий Ріг:
На момент влучання ми там чітку цифру не рахували, близько 50 справ саме з нашого Інгулецького суду перебувало тут, і, як бачите, внаслідок влучання справи були знищені й надалі були відновлені.
Справи були внесені у систему електронний суд, що допомогло відновити документи. Та й загалом під час війни онлайн-засідання стають усе поширенішими. Лише за минулий рік в Інгулецькому суді провели 1200 таких слухань.
Олексій Нестеренко – голова Інгулецького районного суду м. Кривий Ріг:
Це опосередковано скорочує час розгляду справи. Учасники судових справ, громадяни України, які звертаються до суду або є відповідачами, щодо яких є позови, можуть відвідати судове засідання дистанційно в будь-який час.
Утім, найкритичнішим питанням залишається саме кадровий голод.
Олексій Нестеренко – голова Інгулецького районного суду м. Кривий Ріг:
Брак суддів в першу чергу відображається на строках розгляду справи. Є чітко встановлені строки в процесуальних кодексах, які регламентують розгляд справ, і цих строків дотриматися фактично не можливо.
Нині в Інгулецькому суді розраховують, що закрити вакантні посади допоможе оголошений конкурс.
Олексій Нестеренко – голова Інгулецького районного суду м. Кривий Ріг:
Зараз ВКК суддів оголошено конкурс на 1800 посад. Наскільки мені відомо з сайту кваліфікаційної комісії суддів, понад 8 тисяч охочих подали свої документи-заяви на участь у цьому конкурсі, але через таку велику кількість охочих цей конкурс буде тривати понад рік.
Віталій Гацелюк, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:
Зараз травень, червень, частково липень будуть співбесіди з кандидатами в адміністративну і господарську спеціалізацію. І потім комісія перейде до співбесід з кандидатами в загальні апеляційні суди.
Поки ж навантаження на суддів залишається великим - до 1,5 тисячі справ на рік.