Перинатальний центр під землею: як народжують жінки у Херсоні [ Редагувати ]
У Херсоні від початку цього року працює справжній медичний форпост - підземний перинатальний центр. Це унікальний для України об’єкт, створений спеціально для того, щоб жінки могли народжувати у безпеці навіть під час повітряної тривоги. У сховищі облаштовані повноцінне акушерське та гінекологічне відділення, операційна, реанімація новонароджених та індивідуальні палати. Детальніше у сюжеті Єлизавети Кротик із Херсона.
Пані Наталя три дні тому народила сина Микиту. Хлопчик з'явився на світ не у звичайному пологовому, а підземному.
Наталія, породілля:
Ти навіть на вулицю виходиш і думаєш: ні вибухи, ні прильоти, нічого не чутно. Тут добре. Душ, туалети, гаряча вода. Триразове харчування. Вода питна. Видають все. Памперси, пелюшки. Все повністю видають на дитину. Тут все є. Ліки взагалі не треба купувати.
Цей повноцінний перинатальний центр працює цілодобово, у ньому обладнані дві операційні, індивідуальні зали, реанімація новонароджених та гінекологічне відділення.
Петро Маренковський, завідувач акушерського відділення:
Після пологів палати індивідуальні для матері й дитини. Палати інтенсивної терапії призначені для жінок, які перенесли операцію або кесарів розтин. Загалом усе необхідне для прийняття пологів забезпечено, щоб гарантувати безпеку наших маленьких пацієнтів, матерів та медичного персоналу.
Лікарі-неонатологи надають новонародженій дитині необхідну допомогу: проводять первинний огляд, оцінюють її стан. Після цього дитина очікує на матір, з якою разом переходить до палати.
Через постійні ворожі обстріли та знищення окупантами медзакладів по всій Херсонщині стало доцільним розмістити пологовий саме під землею.
Петро Маренковський, завідувач акушерського відділення:
Цілодобово чергує бригада лікарів, до складу якої входять два лікарі акушери-гінекологи першої або вищої категорії, чергова акушерка, черговий лікар-анестезіолог, медсестра-анестезистка, лікар-неонатолог і медсестра дитячої неонатологічної служби. Також залучені операційні сестри, середній і молодший медперсонал. Дуже багато людей, які задіяні на одних навіть пологах.
Зараз ми знаходимося в операційному блоці, де можемо одночасно проводити дві операції. Ви бачите, у нас два операційні столи, аварійне освітлення і стаціонарне в тому числі.
Перинатальний центр перемістився в укриття у січні цього року. Він розрахований на 40 породіль, і тут уже з’явилися на світ 54 немовляти.
Тетяна Юшко, заступниця начальника Херсонської міської військової адміністрації:
Це юні херсонці, яким надається допомога. Вагітних жінок супроводжують протягом всієї вагітності. Тому маємо сучасне обладнання, сподіваємося на Збройні сили, віримо в перемогу і чекаємо, що це все зміниться, і в нас народиться ще більше немовлят - юних херсонців, які будуть мешкати в Херсоні.
Обласна влада продовжує облаштування підземних медустанов. Цей центр - один із трьох на Херсонщині. Побудований за державні кошти та завдяки допомозі міжнародних партнерів.4
Ярослав Шанько, заступник голови Херсонської ОВА:
Тут не питання тільки одних підземних пологових. Тут взагалі питання надання медичної допомоги у безпечних умовах. Тому ми зараз акцентували особливу увагу на всіх закладах охорони здоров'я для того, аби пацієнти могли отримувати допомогу в безпеці. Зокрема, лікарі, яких зараз дуже не вистачає, особливо вузькопрофільних в нашій області, повинні теж бути в безпечних умовах.
Від початку деокупації в області зазнали поранень понад 2 тисячі цивільних. 20 карет "швидких" ворог знищив дронами. Тож надання медичних послуг у схованих під землею лікарнях стало для регіону єдиним виходом.