Б'є точніше за "Хаймарс": українська "Булава" нищить БУКи та РЕБи [ Редагувати ]
Близько 100 уражених російських цілей. "Булава" - це новий український ударно-розвідувальний комплекс. На полі бою його вперше застосували в цьому році і українські військові вже відмітили характеристики "Булави", які перевершують ворожий літак "Ланцет", а в майбутньому розробники планують удосконалити й завдавати ударів на відстань до 100 кілометрів. Принцип роботи комплексу вивчала Олена Мендалюк.
Денис Чумаченко, розробник ударно-розвідувального комплексу "Булава":
Є вже дуже "жирні" цілі, є впольовані "БУК-М3", є тори, є ворожі засоби РЕБ. Це "Поле-21".
Понад сто бойових завдань вже виконали на полі бою ударно-розвідувальні комплекси "Булава".
Денис Чумаченко, розробник ударно-розвідувального комплексу "Булава"
Є у військових старе правило, що засіб ураження має бути хоча б в 4 рази дешевше об’єкту ураження. Якщо "БУК", то це, мабуть, сотні разів дешевше ураження, якщо ворожий РЕБ, то це десятки разів дешевше, якщо це артилерія 0, це також 10 разів дешевше.
Це новий винахід українського виробника. Дрон-камікадзе здатен доставляти бойову частину масою до 4 кілограмів та може вражати цілі на відстані до 60 кілометрів. Автор розробки - Денис Чумаченко.
Екіпаж спочатку піднімає в повітря літак-розвідник "Лелека-100М2". Вони вилітають в район цілі й знаходять ціль. І якщо все ок і вони готові до застосування, то в радіусі цілі залишається літак-розвідник і він є ретранслятором. І з позиції, де працюють хлопці, злітає ударна складова комплексу. Це наш літак під назвою "Булава". Оператор виводить "Булаву" в район цілі, де знаходиться наш літак розвідник-ретранслятор.
До створення "Булави" Дениса підштовхнули військовики. Вони звернулися із запитом розробити ударний безпілотник за прикладом ворожого "Ланцета". Та український винахід перевершив майже всі очікування бійців.
Х-образне допомагає зберігати керованість літака майже на будь-яких кутах атаки на цілі.
Однією з дуже цікавих складових ударної "Булави" є її саме засіб розвідки та ціле наведення - це двовісний стабілізований підвіс з 25-кратним оптичним зумом.
Літак може перебувати у повітрі до 50 хвилин, а максимальна висота польоту - близько 2 тисяч метрів, розвиває швидкість до ста кілометрів на годину. Також дрон має високу стійкість до РЕБ.
Позивний "Азраїл", директор центру підготовки пілотів дронів:
Стосовно "Булави" - це вперше в Україні кодифікований розвідувально-ударний комплекс. На нього наразі вже є декілька груп постійних експлуатантів. Ми проводимо підготовку на нього.
Компанія, окрім створення та виготовлення ударних та розвідувальних літаків, займається і підготовкою пілотів.
Позивний "Азраїл", директор центру підготовки пілотів дронів:
Наш центр займається підготовкою і на наші розвідувальні комплекси "Лелека-100-100М2", де проходять підготовку одразу військовослужбовці тільки з навчальних центрів, де вони проходили базову військову підготовку, і вже проходять і опитні пілоти, які перенавчаються на комплекси, так і плюс екіпажі "Булави".
Перше бойове завдання "Булава" виконала на початку цього року, та розробники вже готують удосконалення комплексу, і наступна модель має замінити, де необхідно, використання іноземної зброї.
Денис Чумаченко, розробник ударно-розвідувального комплексу "Булава":
У майбутніх модифікаціях "Булави А" - збільшення бойового навантаження, тобто щоб БК був більший не 3,6 кілограма, а 5 кг. І щоб воно могло далі залітати на відстань 90 кілометрів, тому що "Хаймарс" це супер, але є дуже багато цілей, де треба працювати точково. Коли там стоїть "буханка" з ворожим екіпажем, відправляють "Хаймарси", він дуже дорогий і для нього мають бути інші цілі, для нього мають бути об'ємні площадки. Але коли треба ворожу "буханку" знайти й знешкодити на 90, це вже робота баражуючих боєприпасів. Тобто це вже задача якраз для "Булави".