Секретна зброя ЗСУ: як "Булава" полює на "БУКи" та РЕБ окупанта [ Редагувати ]
Близько сотні уражених російських цілей - це результат роботи нового українського ударно-розвідувального комплексу "Булава". На полі бою його вперше застосували цьогоріч, і українські бійці вже відзначають: за характеристиками "Булава" перевершує ворожий "Ланцет". А в майбутньому виробники планують збільшити дальність ударів до 100 кілометрів углиб ворожого тилу. Про те, як працює цей комплекс, дивіться у нашому матеріалі.
"Лелека" здіймається високо в небо і вишукує російські "гнізда". Щоб ЗСУ змогли вдарити по них "Булавою"!
Денис Чумаченко, технічний директор компанії розробника ударного безпілотного комплексу "Булава":
Є вже дуже жирні цілі, є впольовані "БУК-М3", є тори, є ворожі засоби РЕБ. Це "Поле-21".
Михайло Манилюк, кореспондент:
Ці два дрони працюють у парі. "Лелека 100М2" виконує задачі розвідника та ретранслятора, а баражуючий боєприпас "Булава", з бойовою частиною в майже чотири кілограми, захоплює і б'є по ворожій техніці чи особовому складу противника.
І якщо все ок і вони готові до застосування, то в радіусі цілі залишається літак-розвідник, і він є ретранслятором, і з позиції, де працюють хлопці, злітає ударна складова комплексу - це наш літак під назвою "Булава". Оператор виводить "Булаву" в район цілі, де знаходиться наш літак розвідник-ретранслятор.
У присутності нашої знімальної групи розробники, мов конструктор, збирають дрони.
"Булава" знищує ворожі цілі на відстані шістдесяти кілометрів, під час завдання її можна використати лише один раз. Аби не витрачати дорогоцінний для наших захисників ресурс, тут у полі пілоти підіймають в небо лише "Лелеку". Цей БпЛА здатен багаторазово виконувати розвідувальні місії й повертатися назад додому.
Ми все життя займалися розвідувальною технікою. В нас є флагман - це "Лелека-100". Він наймасовіший безпілотник в українській армії. В кожній бригаді його знають. Вже під час Великої війни було удосконалення, з'явився розвідувальний дрон Лелека "100М2". З покращеними характеристиками, довше літає, далі літає, кращі канали зв'язку. Коли на цій війні почали застосовувати ударні дрони "Ланцет", перед усіма українськими компаніями була поставлена задача: хочемо свій "Ланцет".
І компанія таки запропонувала Оборонпрому свій баражувальний боєприпас з ікс-подібною формою. "Булава" перевершила майже всі очікування. Одна з переваг - висока стійкість до ворожої РЕБ.
Денис Чумаченко, технічний директор компанії розробника ударного безпілотного комплексу "Булава":
По всіх характеристиках дуже схожа. За каналами зв'язку, на мою думку, ми використовуємо якісний канал зв'язку, який важче задавити, який більш гнучкий до користувача та в подальшій модернізації, значно ефективніша номенклатура бойових частин. Однією з дуже цікавих складових ударної "Булави" є її саме засіб розвідки та ціле наведення - це двовісний стабілізований підвіс з 25-кратним оптичним зумом.
До того ж літак здатен перебувати у повітрі майже годину, підійматися на висоту близько двох тисяч метрів і розвивати швидкість до сотні.
Позивний "Азраїл", керівник навчального центру компанії DEVIRO:
Стосовно "Булави" - це вперше в Україні кодифікований розвідувально-ударний комплекс. На нього наразі вже є декілька груп постійних експлуатантів.
Загалом, ударно-розвідувальні комплекси виконали на полі бою понад сто бойових завдань. Їх постійно удосконалюють.
Денис Чумаченко, технічний директор компанії розробника ударного безпілотного комплексу "Булава":
У майбутніх модифікаціях "Булави А" - збільшення бойового навантаження, тобто щоб БК був більший не 3,6 кілограма, а 5 кг. І щоб воно могло далі залітати на відстань 90 кілометрів, тому що "Хаймарс" це супер, але є дуже багато цілей, де треба працювати точково. Коли там стоїть "буханка" з ворожим екіпажем, відправляють "Хаймарси", він дуже дорогий і для нього мають бути інші цілі, для нього мають бути об'ємні площадки. Але коли треба ворожу "буханку" знайти й знешкодити на 90, це вже робота баражуючих боєприпасів.
І що головне - військовики задоволені результатом роботи цих дронів!
Денис Чумаченко, технічний директор компанії розробника ударного безпілотного комплексу "Булава":
Є у військових старе правило, що засіб ураження має бути хоча б в 4 рази дешевше об’єкту ураження. Якщо "БУК", то це, мабуть, сотні разів дешевше ураження, якщо ворожий РЕБ, то це десятки разів дешевше, якщо це артилерія 0, це також 10 разів дешевше.
Окрім виготовлення ударних та розвідувальних апаратів, компанія ще й навчає пілотів. Серед учнів - досвідчені військовослужбовці, і ті, хто щойно став до лав ЗСУ.
Позивний "Азраїл", керівник навчального центру компанії DEVIRO:
З початком повномасштабного вторгнення дуже збільшилась кількість і потреба у підготовці операторів безпілотних авіаційних комплексів. Ми розробили свій центр, сертифікували його Міністерством оборони й проводимо підготовку за власні обігові кошти уже понад три роки. У нас є, не побоюсь сказати, один із найпотужніших сервісних центрів, котрий працює 24/7. Жодного дня з початку повномасштабного вторгнення не було, щоб цей сервісний центр зупинився.
Сотні таких розвідників та ударників компанія виготовляє щомісяця. Втім, державні фінансові спроможності обмежені. Розробники сподіваються на допомогу наших західних партнерів, аби не втрачати "золотий час" для знищення російського війська.