Тетяна Тимочко: Аварія в Чорнобилі починалася, як в Запоріжжі [ Редагувати ]

Продовження роботи тих станцій, які вже вичерпали свій термін, може привести до аварій, вважають екологи.
Якщо не проводити перевірки АЕС, можливий виход з ладу обладнання, яке забезпечує безперебійну роботу атомної станції і окремих блоків.
Чорнобильська аварія почалася з такої некритичної зупинки частини обладнання, як і в Запоріжжі.
Про це в інтерв’ю "Подробицям тижня" розповіла Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської Екологічної Ліги.
Наші АЕС, чи вони в нормі, чи є небезпека серйозних аварій? Наскільки все погано?
- Протягом останніх п’яти років громадські організації боролися з рішеннями щодо продовження експлуатації атомних станцій. Це була не просто критика урядових рішень, це серйозна загроза аварій на обладнанні, яке вже свій термін відпрацювала.
Наскільки серйозна загроза?
- Це загроза реальна і запорізька ситуація, яку ми зараз спостерігаємо - тому підтвердження. Обладнання яке розраховано на 30 років має бути замінено, а в разі атомних станцій воно має бути зупинено.
Бо це не автомобілі, які загнали на СТО, щось підрихтували і далі машина може їхати. І то це є загроза під час руху. Якщо ми говоримо про атомні станції - це серйозний комплекс і обладнання і ми маємо про це дбати. Ми маємо припинити практику продовження терміну.
Це загроза чого?
- Це загроза виходу з ладу обладнання, яке забезпечує безперебійну роботу атомної станції і зокрема, окремих блоків. Коли ми говоримо про Чорнобильську аварію - все почалося з такої невинної зупинки частини обладнання. Просто не справилися з цією ситуацією.
Коли ми говоримо про зупинку або технічні поломки, то ці поломки можуть бути такого масштабу, про які працівники Запорізької АЕС навіть можуть не мати уявлення. Ми маємо провести аудит всіх АЕС України і припинити таку дикунську практику продовження роботи тих станцій, які вже вичерпали свій термін.
Для цього потрібно створити кризовий фонд, де с кожного кіловата енергії яка виробляється на АЕС мають бути відрахування на планове закриття тих блоків, які вичерпали свій термін.
Зараз є альтернатива використовувати це, що зносилося, а бо залишитись без електрики?
- Це не альтернатива, це не може бути альтернативою! Коли ви говорите про довгий час, блоки вже себе вичерпали і мають піти на консервацію. Не можна з цим гратися!
Будь якою ціною? Навіть ціною того, що ми будемо певний час без електрики?
- Ми не будемо без електрики, це непрофесійне рішення. Урядовці попереднього уряду і не професійне рішення міністрів яких знову призначили призводить до нестачі електроенергії. В Україні є ця енергія, є потенціал який треба правильно розподілити.
Але люди, які не мають уявлення про цю галузь, не можуть цього зробити. Ми маємо припинити призначати на посади міністра енергетики, медицини, сільського господарства і транспорту людей, які не працювали в цій галузі.
Ця політика призведе до того, що в нас дуже швидко зникне вода. В державній агенції водного господарства зробили вже такі кадрові рішення, які припинять в короткий час подачу води
Як повідомляли podrobnosti.ua експерти вважають, що аварія на Запорізькій АЕС це тривожний дзвоник.