Міністри закордонних справ Німеччини та Франції відвідали Донбас [ Редагувати ]
Перший візит міжнародних дипломатів в зону АТО. Сьогодні до Краматорську приїхали міністри іноземних справ Німеччини, Франції та України проінспектувати чи дотримуються сторони обіцяного режиму тиші.
Першими у Краматорську делегацію міністрів закордонних справ зустріли матері військовополонених. Прийшли просити по допомогу, аби звільнення їхніх рідних не спустили на гальма.
"Ми приїхали, щоб нам Європа допомогла в пошуках наших дітей, щоб допомогли перед президентом Росії, ДНР, ЛНР, щоб почали шукати наших дітей і віддавати", - каже мати військовополоненого Наталія Карпова.
"Ми теж хочемо показати, що права наших дітей на першому місці і їх долі не можна прирівняти до політичних інтересів, до питань амністії і виборів на Донбасі", - каже мати військовополоненого Алла Миколаївна.
Але ані міжнародні спостерігачі, ані міністри Штайнмайер й Єро до мітингувальників не вийшли. Надію, що до питання обміну повернуться на зустрічах у Нормандському форматі матерям дали Ірина Геращенко та міністр Клімкін.
"Це неприпустимо, що з початку року ми звільнили лише 12 заручників. Очевидно, що Нормандський формат має розглядати звільнення заручників, як пріоритетне, його не можна прив’язувати до амністії, це позиція українська", - каже Ірина Геращенко.
Резонанс на Донбасі виник через заяви міністрів закордонних справ Німеччини і Франції у Києві учора. За їхнім планом першочергово для виходу із конфлікту потрібно досягти тиші, розвести війська у трьох пілотних зонах. Після того, від України очікують на ухвалення закону про місцеві вибори та спецстатус Донбасу. І лише потім амністія для бойовиків, зміни до Конституції і обмін полоненими.
Однак вже сьогодні під час інспектування дотримання оголошеного від опівночі режиму тиші міністр іноземних справ Клімкін уточнив: Європа не примушує Україну ухвалювати будь-які закони.
"Всі прекрасно розуміють і вони теж прекрасно розуміють, що без безпеки ніяких подальших кроків не буде. Якщо ми зараз це приймемо, це означає, що ті, хто зараз Росією по ставленні до влади, вони будуть легітимізовані і нічого більше і насправді цей Донбас, як російська колонія, буде вштовхуватись в Україну, а ми хочемо щоб український Донбас повернувся", - наголосив міністр іноземних справ України Павло Клімкін
Перебуваючи біля знакового місця, підірваного у 2014 році бойовиками мосту під Слов’янськом, міністр Франції також наголосив, що повернення контролю над україно-російським кордоном є основною метою.
"Мета полягає в тому, щоб контролювати кордон між Україною і Росією, це - мета, це - ціль, і наша робота в Нормандському форматі, дискусії і обговорення мають розпочатися через це. Дуже складно, зараз все заблоковано. З моїм колегою Штайнмайером ми працюємо над тим, щоб створити умови для саміту за участі президента Олланда, канцлера Меркель, президента Порошенка і Путіна, щоб просуватися вперед", - каже міністр іноземних справ Франції Жан-Марк-Эро.
Чи дотримуються сторони режиму тиші оголошеного з опівночі, міністри дізнались від представників ОБСЄ.
"Це була найспокійніша ніч для мешканців Східної України за останні декілька тижнів, або навіть місяців. З півночі вздовж цієї лінії не було жодних поранень після того, як було встановлено режим припинення вогню. Ще зарано робити з цього висновок, що припинення вогню буде тривалим, але треба докладати всіх зусиль, щоб досягти тривалого припинення вогню", - каже міністр іноземних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайер.
У разі дотримання тиші вже наступного тижня дипломати сподіваються на підписання угоди про відведення військ з обох сторін.