На Вінниччині екологічна катастрофа: харчове підприємство отруює річку [ Редагувати ]

У Вінницькій області на річці Чапля екологічна катастрофа вода почорніла, почала смердіти, а риба загинула. Люди звинувачують у всьому місцеве підприємство та його відходи. Деталі ситуації з'ясовувала Магда Кривовяз.
"Чорне море" саме так місцеві мешканці прозвали цю водойму. Однак вода тут не завжди була такого кольору.
"Дуже було гарно. Проводили завжди вільний час. Діти, батьки купалися, рибалили" - сказала Лілія Михайлівна, жителька села Лука-Мелешківська.
Річка Чапля протікає через село Лука-Мелешківська і впадає в Південний Буг. Тут її називають головною водяною артерією. Неподалік берега школа, дитячий садок та харчове підприємство, де виробляють джеми та згущене молоко. Завод почав працювати шістнадцять років тому. Тоді ж, кажуть місцеві, і виникли проблеми: колір води став змінюватися, з'явився неприємний запах. Нині від річки тхне так, що навіть пройти повз важко.
"Які бочки миють, такого кольору і витікає. Вона то червона, то синя, яка хоч", - сказав Сергій Сич, житель села Лука-Мелешківська.
"Діти коли проходять через греблю не можуть дійти до школи. Тошнота і рвота від такого їдкого запаху", - сказала Тетяна Профілова, жителька села Лука-Мелешківська.
"В минулому році влітку коли були скиди вимерло дуже багато риби,тоннами. Десь до 8 тонн риби", - сказав Олександр Реморчук голова спілки мисливців та рибалок "Чапля".
Вода у річці виглядає як нафта. Темна і тепла. Навіть узимку її температура перевищує тридцять градусів.
Завод використовує воду для охолодження обладнання. А потім скидає назад у річку. Місцеві кажуть, після кожного такого викиду і стаються ті дивні метаморфози. Власник підприємства у відповідь стверджує: під час охолодження відходи виробництва у воду не потрапляють. На його думку, річку знищили місцеві селяни.
"Річка чапля пущена людьми та природою у другу сторону. Люди покапали копанки и пустили річки через свої копанки. 5 місяців немає обороту води, ну що буде. Хлорела очищає саму воду і робить іі більш придатною. Ми запустили рибу", - сказав Валерій Прилуцький, директор підприємства.
Однак риба гине. На думку екологів, шансів на виживання в неї немає. У річці знайшли амоній, сполуки хлору та інші отруйні речовини.
Відібрано пробу. проба дійсно перевищено 5 показників по нормативам. Влітку було 2 позапланові перевірки було виявлено що очисні споруди не справляються з очисткою", - сказав Олег Ющук, начальник відділу екологічного контролю водних ресурсів і атмосферного повітря Державної екологічної інспекції у Вінницькій області.
Екологічна інспекція готує позов проти заводу. Його власника збираються в судовому порядку змусити модернізувати очисні системи. А поки що підприємство працює в звичному режимі. А люди щільно зачиняють вікна, аби хоч удома сховатися від страшного смороду.