В Києві створять парк на берегах річки Почайна [ Редагувати ]

На берегах літописної Почайни, в якій князь Володимир хрестив Русь, з'явиться новий ландшафтний парк. Принаймні це обіцяють столичні чиновники. За два роки протестів та перемовин активісти-краєзнавці добилися не тільки повернення легендарної водойми на мапі столиці, але й власноруч перетворили звалище на її берегах на місце відпочинку киян.
Проплисти Почайною човном, пояснює гід, Максим Дербеньов, ще два роки тому було неможливо. Обміліле русло ледь вгадувалася посеред сміття. Тепер поціновувачі активного дозвілля мало не шикуються у чергу, аби насолодитися мальовничими схилами з води.
"Взявши надувний човен або каяк можна спокійно через це русло, яке знаходиться біля метро Петрівка проплисти і вийти прямо в Дніпро", - каже екскурсовод Максим Дербеньов.
Колись судноплавну Почайну за радянських часів заховали в колектор аби побудувати масив Оболонь. У 30-х роках вона взагалі зникла з мап. Повернути їй ім’я чиновників переконала краєзнавиця Анабелла Моріна. Після того, як разом із іншими небайдужими перетворила берег із стихійного сміттєзвалища на парк.
"Квіточки, припустимо, це одна людина пожертвувала, купили сто квіточок, інші жінки прийшли посадили, хлопчик прийшов зробив огорожу, художники далі малюють мурал. Комунальні підприємства допомогли знову там тракторами, людьми, вичистили територію, тріску посипали. Хтось подарував землю, ми в ній посадили траву, червона конюшина", - розповідає лідер громадського руху "Почайна", краєзнавець Анабелла Моріна.
Очищення русла профінансувала міська влада. А згодом погодилася і на конкурс проектів з перетворення території промзони, якою протікає Почайна, на ландшафтний парк. За найкращий з них молоді архітектори Валентин Уваров і Віталій Ткач отримали приз 50 тисяч гривень і можливість втілити свої ідеї в життя.
"Цей громадський простір, який вже стався без благоустрою зберегти і залишити яке пам’ять про те, що таке можливо і далі перейти до затоки вовкуватої, де ми запропонували зробити місце для громадських збирань, релігійних зібрань, сучасну набережку".
На парковий ансамбль мерія погодилася виділити 10 гектарів. Удесятеро більше, аніж зона відпочинку, облаштована активістами. До кінця року, кажуть чиновники, знайдуть гроші на проектну документацію. Тим часом захисники річки обіцяють, що будуть і надалі стукати у двері можновладців і продовжувати самотужки розширювати рукотворний парк.