Cенат Польщі ухвалив поправки до скандального закону [ Редагувати ]
Не казати "польські табори", не заперечувати злочинів українських націоналістів, не звинувачувати поляків у співучасті в нацистському Голокості. Це поправки до польського закону про Інститут національної пам'яті. Їх напередодні підписав президент Анджей Дуда. А потім скерував закон до конституційного суду - там перевірять, чи не суперечать поправки конституції.
Поправки до закону "Про інститут національної пам'яті" польський Сенат ухвалив вночі проти першого лютого. Цей документ забороняє звинувачувати поляків у злочинах часів Другої світової війни. Якщо людина публічно вживає термін "польські концтабори" чи визнає участь польської держави в Голокості, їй загрожують штраф або до трьох років ув'язнення. Навіть, якщо сказано це поза межами країни. Водночас, Польський інститут національної пам'яті може взятись і за тих, хто "заперечує злочини українських націонаістів". Тобто, визвольну боротьбу УПА закон ставить в один ряд зі злочинами нацистів. Попри очевидну суперечливість документу, Дуда зазначає - мовляв, у жодному разі не має наміру порушувати право людей на свободу слова, натомість, хоче захистити польські інтереси.
"Я думаю, що це рішення захищає польські інтереси і зважає на вразливість людей, для яких пам'ять про Голокост є надзвичайно важливою. Я не хочу, щоб хто-небудь сумнівався у своєму праві на свободу слова", - сказав Анджей Дуда, президент Польщі.
Думки польських депутатів стосовно закону розділилися. Одні вважають його доцільним - здебільшого члени провладної партії "Право і Справедливість". Натомість, опозиціонери кажуть - ухвалення призведе до погіршення відносин з Ізраїлем, які й без того доволі складні. До речі, після ухвалення законопроекту, Тель-Авів уже скасував низку зустрічей із польськими політиками. Розчаровані рішенням президента Польщі й у США. На сайті Державного Департаменту Сполучених Штатів оприлюднили таке повідомлення:
"Сполучені Штати Америки розчаровані тим, що президент Польщі підписав закон, який передбачає кримінальне покарання за приписування нацистських злочинів польській державі. Його ухвалення негативно позначиться на свободі слова та наукових дослідженнях".
Хвилю обурення дії Дуди викликали і в Україні. Президент Петро Прошенко назвав закон неприйнятним. Таким, що шкодить стратегічному партнерству між обома державами.
"Складається враження що Польські парламентарі на державному рівні займаються антиукраїнською політикою, що має своїм наслідком шовіністичну риторику, фізичні напади на українців, руйнування і паплючення українських памп'ятників на могилах Польщі", - говорить Борис Тарасюк, екс-міністр закордонних справ України.
"Такий закон закриває шлях до відвертого діалогу та академічної свободи", - говорить Ганна Гопко, народний депутат України.
Чи буде Київ вживати якихось заходів у відповідь на такий крок сусідньої Польщі - наразі невідомо.