Аграрії працюють попри постійні обстріли: як збирають урожай цього року [ Редагувати ]
Та попри постійні обстріли агресію аграрії продовжують працювати. Наш наступний матеріал - з Криворізького району Дніпропетровщини, де жнива тривають у безпосередній близькості від лінії фронту. Перші тонни зерна там уже зібрано.
Але що далі? Експорт - наразі не можливий. Олена Мендалюк розбиралася в темі.
Криворізький район майже постійно під ворожим вогнем. Армія країни-агресора вже знищила тут близько 300-сот гектарів нового врожаю.
Євген Ситниченко - начальник Криворізької районної військової адміністрації:
Біля Марʼянського згоріло поле 110 гектарів, лише 30 вдалося врятувати. Позавчора населений пункт Ганівка, Шроківської громади, там 86 гектарів ячменю. А на тому тижні також ці рашисти, вони стріляють зажигательними снарядами, вони стріляють на три різні точки, щоб не можливо було його затушити. Тобто вони навмисно це роблять. І ще там поле згоріло майже 100 га полів. Вони навмисно підпалюють наші хліба.
Втім комбайнери у Криворізькому районі - попри постійну загрозу не припиняють тримати свій фронт. Намагаються зберегти врожай.
Сергій Демидович – комбайнер:
В мене батько був комбайнером, мамка тракторист и я. Син в мене тоже комбайнер-тракторист.
Сергій більш як 30 років збирає зернові. А от в умовах, коли за кілька десятків кілометрів лунають вибухи, доводиться працювати вперше. Втім комбайнер наголошує - жодного сумніву, чи взагалі виходити в поле, не було!
Сергій Демидович – комбайнер:
Якби не війна, а так робота, аби на бомбу не наїхать.
Цього року - жодних нічних змін! З міркувань безпеки комбайнери працюють лише вдень. Адже в темну пору доби треба дотримуватися режиму світломаскування. До того ж саме вночі починає активно працювати ворожа артилерія.
Комбайнери віджартовуються: їхні «залізні коні» - то і вся їхня броня.
Григорій Олійник – комбайнер:
Кабіна така герметична, обстрілів не чуть, комбайно рядом не чуть. Стріляють так стріляють. Це вже побачимо то будемо на месте мєри принімать. Надо работать, надо убирать, потому шо если не буде хлеба, то вообще буде погано. Робимо свою роботу.
У Криворізькому районі жнива розпочалися кілька днів тому. Тут зараз збирають озимі ячмінь та ріпак. За день-два достигне і пшениця. Врожай, переконані посадовці, буде добрий!
Євген Ситниченко - начальник Криворізької районної військової адміністрації:
Мінімайльний врожай - це 16 центнер, це ячмінь. Пшениця ще масово не пішла. Є 15, 45 и 32 з гектара. Є такі цифри.
На наших очах комбайни один за одним наповнюють самоскиди зерном. Новий врожай фермери везуть на елеватори. І наразі це фінальний пункт призначення. І, чи довго зерно там лежатиме, - поки що ніхто не знає. Експорт - наразі неможливий.
Олександр Фастовець - радник начальника Криворізької районної військової адміністрації:
Аграрии вынуждены сейчас складывать все на свои склады, которые имеют, которые не имеют - отвозят на близлежащие элеваторы. Но как раньше было, что трейдери могли забирать урожай с поля и отвозить сразу на порты. Сейчас этого не происходит.
Аграрії вже несуть збитки через війну, наголошує Олександр Фастовець. Скільки ще втратять - можна лише здогадуватися.
Олександр Фастовець - радник начальника Криворізької районної військової адміністрації:
Продукция, которая сейчас убирается она в два-три раза, мы только что были на рапсовом поле, там в два раза дешевле себестоимости, а то, что мы сейчас на ячмене, больше чем в три раза аграрии вынуждены продавать от себестоимости продукции.
Скільки коштуватиме цьогоріч українське зерно та чи вдасться взагалі його продати за кордон? Від відповідей на ці питання напряму залежить і майбутня посівна, кажуть фермери. Не виключають - наступного року доведеться зменшити території під посів, адже працювати у збиток довгий час вони просто не зможуть.