Операція "Генерація": чи врятує децентралізація від дефіциту вже цієї зими [ Редагувати ]
Врятувати енергетику й гідно пройти зиму. У прагненні стійкості - одні українські підприємства "застеляють" свої дахи сонячними панелями. Інші - інвестують мільйони доларів у газові електростанції. І бізнес, і держава вбачають: наше майбутнє й стабільне теперішнє - в розподіленій генерації.
До кінця 2024-го Україна має намір побудувати близько 1 ГВт газової маневрової генерації. Про це заявив президент Володимир Зеленський. Скільки треба часу, коштів і обладнання, щоб стати повністю енергонезалежними? Та чи вирішить децентралізація проблему дефіциту вже цієї зими?
Розподілена генерація - як питання виживання нації.
Не вистачить у росії ракет зруйнувати всю вітроенергетику.
Українські гіганти інвестують мільйони доларів у розбудову маневрових потужностей.
Енергія сонця, вітру, води, газопоршневі, когенераційні установки:
Все, що може давати енергію, максимально треба залучити.
Чи зробить це нас стійкішими вже цієї зими? Далі.
Один з прифронтових регіонів уже має досвід автономного "виживання" в період енергетичного терору та стабілізаційних відключень. Дев'ять будівель лікарні, заклади освіти, бюджетні установи та багатоквартирні будинки - усе це упродовж минулого опалювального сезону вдалося забезпечити безперебійним теплом лише завдяки одній когенераційній установці.
Зараз у місцевій громаді функціонують дві когенераційні установки потужністю 200 кВт кожна. І ще чотири - нещодавно привезли, тривають роботи щодо їхнього монтажу.
А це один з проєктів, який реалізували в Ірпені. Сонячні панелі на даху дитячого садка встановили завдяки підтримці Всесвітньої вітроенергетичної асоціації та неурядової організації Фінляндії.
Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації:
Ця система, що встановлена на дитячому садку, потужністю 10 кВт дозволяє забезпечити електроенергією частку потреб цього садку. В першу чергу вона рятує, як тільки відключилась електроенергія, автоматично шляхом акумуляторів, в яких накопичується електроенергія. І двох інверторів. Вона дозволяє забезпечувати електроенергією дитячий садок.
Накопиченого ресурсу садку вистачає на чотири-шість годин відключення електроенергії, додає експерт.
Олексій Кучинський, директор Ірпінської гімназії "Освіта":
Ми економимо кошти, тому що електроенергія дорожчає, а ці фотоелементи компенсують половини потужності, які ми могли б брати з електромережі.
Такі самі панелі забезпечують світлом школу в Бородянці, яку відновили після авіанападу росіян, розповідає директор закладу.
Ірина Носова, директорка Бородянського закладу дошкільної освіти "Піноккіо":
Коли виключається електроенергія по масиву по Бородянці. Садочок автоматично переходить на цю альтернативну електрику.
Замість великих централізованих електростанцій, які систематично руйнує росія - децентралізована генерація. Мережа дрібних джерел, розподілених по всій країні. Пошкодження одного з них не призведе до темряви та холоду для всіх. Розподілена генерація: уряд вбачає у ній енергетичний щит України в умовах війни.
Світлана Гринчук, заступник Міністра енергетики України:
Зараз всі працюють однією командою для того, щоб підтримати енергетику для розвитку, встановлення проєктів в першу чергу розподіленої генерації для того, щоб і населення, і бізнес ставали більш енергонезалежними. Дуже скоро всі ці рішення будуть пакетом презентовані.
Руслан Слободян, голова Держенергонагляду:
Такі об'єкти вже встановлюються по всій території України. проведена робота за участі Держенергонагляду - щодо місць встановлення таких об'єктів. Пріоритетом є великі міста, там найбільші обсяги критичної інфраструктури, і треба розвивати якнайбільшу кількість розподільних джерел, аби підвищити стійкість локальних громад.
Пільгове кредитування, програми підтримки для громадян і бізнесу: уряд створює умови, які стимулюватимуть українців до енергетичної стійкості, заявив премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Йдеться про:
- кредити для громадян під 0% до 480 000 грн на 10 років для встановлення сонячних, вітрових установок і систем накопичення електроенергії.
- пільгові кредити для малого й середнього бізнесу. До 150 млн грн на строк до 10 років під 5-7-9% річних для встановлення газової електрогенерації;
- кредити для ОСББ і ЖБК на суму до 5 млн грн. Аби співвласники житла встановлювали сонячні станції й теплові насоси, а держава в межах програми "ГрінДІМ" компенсуватиме їм 70% витрат;
- кредити для великого бізнесу на п'ять-сім років під 14-16% річних під заставу обладнання.
Також до Верховної Ради подані законопроєкти про скасування мита і ПДВ на ввезення енергетичного обладнання. А ще уряд - спростив процедуру розміщення газопоршневих та газотурбінних установок. Саме на такі газові електростанції робить ставку український бізнес через їхню маневровість. І вже інвестує сотні мільйони доларів у власну й національну енергонезалежність.
Максим Немчинов, віцепрезидент Energy Club:
Маневровість в тому, що, наприклад, газопоршнева установка, її пуск і вихід на базове навантаження займає лічені хвилини. Або навіть секунди. Розумієте, коли в цей час нам потрібна додаткова потужність, додаткова електрична енергія, вона вмикається майже миттєво, тому це і слугує для того, щоб балансувати систему. Так само працюють, до речі, і акумуляторні батареї.
Але не слід забувати що для роботи такої генерації треба мати природний газ в необхідній кількості.
Приміром, "Укрзалізниця" планує побудувати у різних регіонах України газові електростанції загальною потужністю близько 250 МВт. Десять із них хоче ввести в експлуатацію до початку зими. Майже 50% генерації компанія має намір використовувати на свої потреби, ще половину віддавати в ринок. Гроші на проєкт прагне залучити через гранти й міжнародну фінансову допомогу, ідеться в інтерв'ю "Форбс". "Нова пошта" теж заявила про створення власної енергокомпанії "Нова Енерджі" для посилення автономності енергозабезпечення. То ж скільки гігават розподіленої генерації вдасться ввести в експлуатацію до початку опалювального сезону? Ось як відповідають експерти:
Максим Немчинов, віцепрезидент Energy Club:
Щоб відновити до того стану, який в нас був - рахуйте, що нам ці 9 гігаватів потужностей треба побудувати. Не обов'язково ці всі 9 мають бути маневровими. Можна обійтися меншою кількістю потужностей. Але тоді треба дуже вправно керувати попитом. І стимулювати й населення, і підприємців, щоб споживання електричної енергії все ж таки було більше рівномірним графіком, без різких коливань.
Свідоме споживання кожного українця - спосіб заощадити потужності. Вибір на користь себе та України.