ЄС не підтримав Угорщину та Словаччину у нафтовій суперечці з Україною [ Редагувати ]
Євросоюз не підтримує Угорщину та Словаччину у нафтовій суперечці з Україною. Про це пише "Форбс". Обидві держави ЄС звернулися до Єврокомісії через зупинку транзиту російської нафти від компанії "Лукойл". Будапешт і Братислава вважають це порушенням Угоди про асоціацію з ЄС. Деталі - у нашому сюжеті.
Погрози судом і блокуванням військової допомоги. Угорщина відреагувала на рішення української Ради з нацбезпеки та оборони розширити санкції проти "Лукойлу". Обмеження проти російського нафтового гіганта діють в Україні з 2018 року. Але в червні їх посилили - заблокували транзит. Це рішення неприйнятне, каже угорська сторона.
Петер Сіярто, міністр закордонних справ Угорщини:
Зараз в Угорщину не можуть прибути вантажі компанії "Лукойл", є чітка правова ситуація. Україна цим новим законодавством заборонила транзит через свою територію. Це порушення пункту Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною, який передбачає, що Україна не може переривати транзит енергоносіїв до Європейського Союзу.
До Угорщини та Словаччини російська нафта надходить через трубопровід "Дружба". За словами Сіярто, обидві країни сумарно отримують від "Лукойлу" чотири з половиною мільярди тонн нафти на рік. Блокування транзиту загрожує енергетичною кризою, каже Сіярто. І погрожує у відповідь перекрити військову допомогу Україні. Хоча навіть з транзитом нафти Угорщина блокує ці кошти вже понад рік. Також Будапешт і Братислава запросили консультації в Єврокомісії. Якщо не вийде владнати питання, Угорщина погрожує позиватися до суду. У Єврокомісії кажуть, що вивчають факти, але проблем з енергетикою - наразі не бачать.
Олоф Гілл, речник Єврокомісії:
Це рішення не має негайного впливу на безпеку постачання нафти в ЄС. Немає нагальної проблеми й для двох держав-членів, оскільки вони мають 90-денний резерв запасів - відповідно до законодавства Євросоюзу. Комісія зараз розглядатиме факти й спробує знайти рішення, яке працюватиме для всіх.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Напередодні засідав торговий комітет Єврокомісії, скликаний на прохання Угорщини та Словаччини. Відбувалася зустріч за зачиненими дверима й пресслужба Єврокомісії відмовилася коментувати її результати. Однак кілька політиків, на умовах анонімності, розповіли деталі виданню "Форбс". За даними журналістів, на засіданні взяли слово представники 11 країн, і жоден із них не став на бік Угорщина та Словаччини.