В Україні бракує суддів: чому виник дефіцит [ Редагувати ]
Дефіцит суддів, надмірне навантаження та нестача кадрів в апараті. А ще маленькі зарплати, які в десятки разів не дотягують до європейських. У судовій гілці влади панує справжня криза. І назрівала вона не один рік - до слова, останні сім років суддів узагалі не призначали. Бо! Не працювала Вища кваліфікаційна комісія, яка екзаменує фахівців. Мій колега Роман Барашев з'ясовував, що і хто потрібен, щоби реанімувати судову систему?
Ми знаходимось в найбільшому залі судових засідань в Україні. Але на сьогодні тут справи не можуть слухатись. Це розглянуті справи, тут знаходяться десятки тисяч справ, але це тільки десята частина наших справ.
Така ситуація в Печерському суді столиці. Архівні документи зберігати немає де.
Марія Пилаєва, суддя-спікерка Печерського районного суду Києва:
У нас ще є одне приміщення, в якому у нас також зберігаються судові справи, там немає зовсім ні опалення, там немає електрифікації, може і протикати крівля.
За європейськими нормативами, один суддя має розглядати близько п'ятисот справ на рік. Але тут на одного суддю майже 4 тисячі!
Марія Пилаєва, суддя-спікерка Печерського районного суду Києва:
Значне перевищення - в 10 разів. Печерський районний суд міста Києва вже тривалий час має найвище судове навантаження. Звичайно, строки у нас затягуються.
Повинно бути 70 суддів, а реально мають повноваження на здійснення правосуддя - 18, розповідає пані Марія. Плюс гостра нестача працівників апарату.
Марія Пилаєва, суддя-спікерка Печерського районного суду Києва:
У нас є 15 вакантних посад в апараті. Це пов'язано з низькими заробітними платами працівників апарату. В середньому це 11-13 тисяч гривень.
За даними Державної судової адміністрації, системі бракує понад 40% суддів.
Максим Пампура - голова Державної судової адміністрації України:
Ситуація, яка є на територіях, наближених до зони бойових дій, не сприяє залученню нових фахівців і не сприяє тому, щоб судді приймали рішення продовжувати роботу.
У районному суді Запоріжжя кажуть: за часи повномасштабного вторгнення вже кілька разів вимушено оновлювали апарат суду.
Дарина Кольц, суддя-спікерка Жовтневого райсуду Запоріжжя:
Чому це відбувається? Через безпекову ситуацію, оскільки Запоріжжя знаходиться дуже близько від лінії фронту, через високі вимоги законодавства до співробітників суду та неконкурентну зарплату.
Сім років суддів в Україні взагалі не призначали. Одна з причин - тимчасове припинення роботи Вищої кваліфікаційної комісії, яка суддів екзаменує. Уже рік, як працює структура, і за цей час суддівський корпус поповнився на тисячу фахівців. А на початку липня присягу склали 248 судів.
Ольга Вдовиченко - новопризначена суддя Голосіївського районного суду Києва. Запрошує нас у кабінет, в якому працює лише третій день.
Ольга Вдовиченко, суддя Голосіївського районного суду Києва:
Завтра у нас призначено 10 засідань. Завантаження велике, чесно кажучи, але справитися можливо. Мною, за перші дні роботи, ухвалено 5 вироків.
Ольга була адвокатом у Донецьку, виїхала 2014 року. Потому - правозахисником і помічником судді у Краматорську, прокурором у Києві, розслідувала екологічні злочини росіян. І всі ці роки мріяла стати суддею.
Ольга Вдовиченко, суддя Голосіївського районного суду Києва:
До цього іспиту я готувалася місяця 2-3, я звільнилася з роботи, відправила дитину до батьків і сиділа, не виходячи з дому.
Євген Завгородній - так само призначений суддею цьогоріч у липні. Працює в районному суді Запоріжжя. З дитинства мріяв про юридичну кар'єру, здобув відповідну освіту, але 2014-го вирішив стати на захист держави. Боронив на Луганському напрямку.
Євген Завгородній, суддя Хортицького районного суду Запоріжжя:
Це була гаряча фаза і не вистачало людей. Після того я брав участь в першому доборі детективів Національного антикорупційного бюро.
До повномасштабного вторгнення працював детективом і юристом-міжнародником. 25 лютого 2022 року знову долучився до війська. У складі 72-ї бригади брав участь у боях за Мощун, воював на Бахмутському та Вугледарському напрямках.
Євген Завгородній, суддя Хортицького районного суду:
72 бригада - це механізована бригада, яка, скажімо так, завжди там, де іншим важко, вона завжди там бере участь.
Суддею працює третій день і вже розглянув свій перший десяток справ. І теж одразу відчув, що в української Феміди кадровий дефіцит.
Євген Завгородній, суддя Хортицького районного суду:
Я тільки сьогодні подивився, що в місцевих судах некомплект становить близько 25% суддів, а в апеляційних судах ситуація ще більш критична, більшої частини не вистачає, а справ менше не стає. Дуже багато працівників суду і суддів були мобілізовані, відповідно навантаження стало більше.
Якщо у перші місяці повномасштабного вторгнення кількість судових позовів істотно впала, зараз усе повернулося на рівень 2021 року. Утім, і тисячі охочих уже готуються стати суддями. Чекають на наступні конкурси. А в судах чекають на нових фахівців.