Правосуддя під загрозою: хто і чому гальмує розгляд справ [ Редагувати ]
На всіх суддів не вистачає. Через кадрову кризу у судах розгляд і кримінальних, і цивільних справ затягується, а надмірна навантаженість працівників негативно впливає на якість судочинства. В чому причина браку кадрів та чи є спосіб подолання проблеми - розбиралися наші кореспонденти: вони відвідали суди в Одесі.
Приморський райсуд Одеси. Нині тут справжня кадрова катастрофа. Суддів удвічі менше, ніж має бути. Відповідно, на них удвічі більше навантаження! Служителі Феміди фізично не встигають вивчати справи, а їх розгляд затягується.
Вадим Коваленко, голова Приморського районного суду м. Одеса:
Якщо мова йде про цивільні справи, то це можуть бути роки, якщо мова йде про кримінальні справи, то є справи, які більше п'яти, шести, семи, в деяких випадках і більше років розглядаються в суді.
Проблема тягнеться ще з дві тисячі шістнадцятого року. Тоді, згідно з реформою, всі українські судді мали пройти кваліфікаційне оцінювання. Частина - не захотіли й звільнилися, а нові, через складність конкурсних процедур, так і не з'явилися. Бракує працівників і в апараті суду. Через низькі зарплати.
Для розуміння, наприклад, секретар судового засідання отримує близько восьми тисяч гривень, помічник отримує дещо більше - десять, дванадцять тисяч гривень заробітною плати, тому дуже важко мотивувати таких людей.
Ускладнюють ситуацію і повідомлення про ймовірні замінування установ та постійні повітряні тривоги, адже на цей час засідання доводиться зупиняти.
Віктор Іванов, заступник голови Приморського райсуду м. Одеса з кримінальної спеціалізації:
Ну, якщо ми дивимося, наприклад, що повітряні тривоги з "Шахедами" пов'язані, там підліт кілька годин, да, ми запитуємо в учасників процесу: якщо вони не заперечують, то ми продовжуємо судове засідання, тому що ми розуміємо, що небезпека буде вже після закінчення судового засідання, але якщо це балістика, то ми робимо перерву одразу і всім пропонуємо спуститися в укриття.
Ще гірша ситуація в Одеському апеляційному суді. Адже саме сюди стікаються справи з установ першої інстанції області, а також Херсонщини. Суддя Олег Копіца показує: кабінети буквально завалені матеріалами.
Ну, це одне провадження кримінальне, яке знаходиться зараз в провадженні - більше двохсот томів, і тому воно в окремому кабінеті для того, щоб не переплутати з іншими справами.
При цьому тут працює лише вісімнадцять суддів: утричі менше, ніж передбачено. І схожа ситуація по всій країні.
Олег Копіца, секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Одеського апеляційного суду:
Ну, як приклад, у нас є Сумський апеляційний суд, де фактично виконують обов'язки суддів чотири судді - це на всю область. Закарпатська область - сім суддів, Рівненська область - вісім суддів. І на теперішній час фактично тільки шляхом збільшення кількості суддів можливо цю проблему вирішити.
А для цього має відбутися конкурс, який проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів. Він триває вже понад півтора року. І коли закінчиться - невідомо. Фахівці вважають: процедуру слід терміново спростити.
Олег Копіца, секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Одеського апеляційного суду:
Мається на увазі, щоб не вісім членів Вищої кваліфікаційної комісії здійснювали співбесіду, а все ж таки повернутися до колегії - по три члени Вищої кваліфікаційної комісії. Це тим самим пришвидшить конкурсні процедури й ми зможемо отримати вже результат в кінці цього року.
У Вищій кваліфікаційної комісії суддів кажуть: вже цьогоріч планують провести такі конкурси.
Віталій Гацелюк, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:
Суми, про які ми казали, Запоріжжя, Чернігів, Житомир і Закарпаття - оці перші п’ять судів, про які я зараз сказав, вони визначені судами першої черги. Серпень - приступимо до співбесід і сподіваємося, що відносно швидко можна буде заповнити перші вакансії в апеляційних найбільш навантажених судах. І далі ми приступимо до розгляду заяв в оці п’ять найбільш навантажених судів, які розташовані в містах-мільйонниках.
Поки ж, як зізнаються самі судді, через надмірне навантаження вони подекуди припускаються помилок, а це впливає на якість ухвалених рішень.