Вперше після підриву Каховської ГЕС відновили водопостачання на Дніпропетровщині [ Редагувати ]
Велика вода прийшла в Червоногригорівську громаду. Трубами - тобто центральним водопостачанням. Після підриву росіянами дамби Каховської ГЕС, одразу декілька громад Дніпропетровщини залишились без води. Для більшості населених пунктів проблему вдалось вирішити прокладанням магістрального водогону Запоріжжя-Нікополь-Покров. Втім, герої нашого наступного сюжету до води під'єднувались самостійно. Чому? Скільки це коштувало громаді? Репортаж Олени Мендалюк з Дніпропетровщини.
Каховське водосховище. За рік після підриву греблі ГЕС без води воно перетворилося на густий ліс.
Як ви бачите, там є ще, наприклад, вода. За бажанням можна було б подовжити цей водозабірник, але немає таких ні підрядних організацій, ні таких людей, які б захотіли ризикнути своїм життям і цей водозабірник дотягти до річища. Півтора-два кілометри. І це буде якраз по середині сховища.
З Каховського водосховища усі прибережні населені пункти брали воду для централізованого водопостачання, серед них і Червоногригорівська громада.
От тільки в проєкт магістрального водогону Запоріжжя-Нікополь-Покров Червоногригорівська громада не увійшла, розповідає голова Олександр Прокопенко. Щоби десятитисячне населення забезпечити водою, знайшли спонсорів і розробили власний проєкт.
Олександр Прокопенко, голова Червоногригорівської селищної ради:
Попали туди тільки великі міста - Марганець, Нікополь і місто Покров. Водночас ми розуміли, що ніхто не прийде і не буде розв'язувати наші питання, зібрались з депутатами, зібрались з активом, було прийнято рішення виготовити проєкт про під'єднання нашої насосної станції до центрального водогону. На дані роботи було витрачено і проєктні, і монтажні понад 4 мільйони гривень.
Збудували й частково замінили понад 10 кілометрів трубопроводу. І от результат: місяць, як громада з питною водою з магістралі.
От дивіться, будь ласка, прекрасна якість. Ми використовуємо, чай заварюємо, суп з цієї води. Вода хороша.
Цьогоріч і консервацію люди можуть собі дозволити, додає пані Лариса. Бо попередній рік жили за рахунок привізної води, а на ній багато не законсервуєш. А ще, бідкається жінка, минулого року через відсутність поливу не було врожаю. Її родина вирощує помідори. Цієї весни вирішили засадити лише половину своїх плантацій.
Лариса Бойко - жителька Червоногригорівки:
Кущів 200 у теплиці. Урожай завчасно почав засихати, ми бачимо, що багато і хворіє. Так хворі і від води, і від шкідників.
Проблеми з водою досіє є, зізнаються комунальники. Через високий тиск, труби, яким більше пів століття, буквально рвуться. На день ліквідовують до 5 поривів.
Євгеній Рак - головний спеціаліст відділу комунальної власності та житлово-комунального господарства Червоногригорівської селищної ради:
Хотілось би наголосити, що всі ці роботи проводяться в досить складних умовах. Оскільки наша громада знаходиться в зоні проведення активних бойових дій. Є така особливість, якщо ворожа армія бачить проведення деяких робіт, які проводяться на території населених пунктів в зоні видимості, майже завжди ці люди наражаються на небезпеку.
Олена Мендалюк - кореспондентка:
Ремонтні бригади працюють над відновленням водопостачання понад рік і час від часу роботи супроводжуються обстрілами. А це наслідки - автівку прошили осколки від "Граду".
Та попри все, комунальники продовжують працювати, адже відчувають відповідальність - людям потрібна вода.
Тримаю 150 бутлів, в підвалі, скрізь, ось теж повна, зразу наточила, як тільки пішла вода. А це носила. Сама ношу. А то вода трошки біжить, квіти полить - дощова.
Рік без централізованого водопостачання навчив пані Валентину завжди мати запаси. Зараз води немає, говорить пенсіонерка, бригада усуває черговий прорив.
Валентина - жителька Червоногригорівки:
Звичайно потрібно. Без води і не туди, і не сюди. А купаться, це саме головне.
Та жінка зізнається: і цю воду будуть економити, бо ж тариф для її пенсії зависокий - 55 гривень за куб.
Валентина - жителька Червоногригорівки:
Ну, от порахуйте, 10 кубів розходу. Це треба 550 гривень віддати, а їсти, а ліки. Ось цукровий діабет, тиск.
Перші платіжки населення вже отримало, у селищній раді сподіваються на сумлінну сплату.
Олександр Прокопенко, голова Червоногригорівської селищної ради:
Нам потрібно платити заробітну плату, нам потрібно заплатити за електроенергію, ремонтувати. За цей місяць, який ми використали воду, нам мільйон потрібно сплатити, воду до управління зрошувальних систем, за спожиту воду з магістрального водогону.
Та чиновники запевняють: якщо будуть економічні підстави, то переглядатимуть тарифи для населення у бік зменшення.