Ночують у чергах: що не так з процесом одержання посвідчення водія [ Редагувати ]
Займати чергу з ночі. Це не спогади 90-их, а сьогоденні реалії українців, які хочуть отримати посвідчення водія. Люди тижнями чергують під сервісними центрами МВС або штурмують сайт відомства, аби записатися на іспит з кермування.
Чому, здавалося б, цілком слушний намір держави звести нанівець корупцію під час одержання водійського посвідчення, породив нові схеми? Мої колеги оглянули ситуацію навколо водійських іспитів у різних регіонах України.
На годиннику сьома ранку, біля паркану столичного сервісного центру МВС черга. Усі прийшли отримати талон на здачу практичного іспиту з водіння.
Олександр - відвідувач сервісного центру МВС у Києві:
За пів години до відкриття я 14 в списку.
Олександра - відвідувачка сервісного центру МВС у Києві:
Я намагаюся вже цей талончик, напевно, третій тиждень впіймати.
Вікторія вже місяць не може потрапити на іспит. Каже, для неї посвідчення водія - це своєрідний елемент безпеки для її родини.
Вікторія - відвідувачка сервісного центру МВС у Києві:
Такий зараз час в Україні, і на випадок евакуації потрібно мати такі вміння, навички й документ. Звичайно, щоб дозволяв... А оскільки чоловік воює, то щоб я могла свою родину теж вивести чи евакуювати.
Черги на складання практичного іспиту з кермування стали рости під сервісними центрами з минулого літа, коли почали впроваджувати "прозорі іспити", аби викорінити корупційні схеми.
Володимир Баранець, заступник начальника Головного сервісного центру МВС:
Кількість екзаменаторів і кількість охочих працювати виключно на зарплату значно зменшилась, і це є так. На цей момент в районі 20 000 грн зараз отримує наш екзаменатор.
До того ж скласти практичний іспит тепер можна не в кожному сервісному центрі МВС.
Олександр Демченко, директор автошколи:
Наприклад, у Київської області було 12 сервісних центрів, в яких досить ефективно працювали екзаменатори, але внаслідок реформи із 12 залишилось три, але об'єм кандидатів, які хочуть отримати посвідчення водія, не зменшився.
На цьому автодромі на Київщині відточують навички майбутні кермувальники. Марія лише починає практичні заняття після курсу теорії. Але дефіцитний талон на іспит вже вполювала!
Марія, учениця автошколи:
Я його брала десь днів за 20 з чимось до іспиту, пощастило. Дуже завчасно треба шукати.
Втім алгоритм бронювання також не завжди слушний варіант. У київському сервісному центрі наводять статистику: кожен третій талончик згорає. Люди бронюють місце у черзі заздалегідь і не приходять.
Олександр Бойко, начальник територіального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві:
За липень місяць 2024 року на три екзаменаційних хаби було згенеровано близько 8 000 талонів, з них ми надали послуги з прийняття практичного іспиту близько 5000 громадян, однак всі решта талони, які були отримані громадянами, або були скасовані адміністраторами сервісних центрів, або скасовані громадянами самостійно.
Але ж на ранок, коли ми проводимо знімання, у цьому терміналі лише 7 талончиків. Серед щасливців і наша героїня.
Господи, дякую вам, і бажаю успіхів усіх, хто сьогодні скласти іспити, отримати талончик, найголовніше - отримати талончик.
У решти - лише емоції розпачу.
Роман - відвідувач сервісного центру МВС у Києві:
Талонів нема, пропускається 10 людей, 15 чоловік за день, це так працює ця система, коли 2 тижні неможливо нічого взяти.
Валентина - відвідувачка сервісного центру МВС у Києві:
Ти вже прокинувся о 5-й ранку І тобі якось треба почувати себе добре, щоб його скласти нормально, але ти розбитий, бо тине спиш з шостої, з п'ятої ранку.
Посилює ажіотаж у сервісних центрах і те, що практичний іспит з водіння тепер можна здавати необмежену кількість разів. Тоді як раніше було лише 3 спроби.
Євген, інструктор:
Зараз дозволили більше спроб, але вони всі через кожні 10 днів, на 11-й ви маєте право прийти скласти іспит. Якби трошки зменшили термін, можливо, тоді більше було можливості для учнів.
Аби отримати омріяне посвідчення, люди їдуть в інші регіони! Віталіна з Києва приїхала в Запоріжжя. У столиці дістати талон на практичний іспит не змогла.
Віталіна, відвідувачка сервісного центру:
Коли я туди приїхала, там вже не було їх, типу і на наступний день не можна було взяти. Отак от. - Скільки раз намагалися отак от? - 8 раз.
У Запоріжжі Віталіна талон отримала одразу. Однак, у прифронтовому регіоні інша проблема. Через постійні повітряні тривоги довелося прийти у сервісний центр вдруге.
Віталіна, відвідувачка сервісного центру:
Тут тривога була, і повинна була на наступний день взяти, отак.
Руслан Наумчук, заступник начальника відділу регіонального сервісного центру в Дніпропетровській та Запорізькій областях:
Ми щоденно проводимо моніторинг наявності талонів, і у разі відсутності їх, з урахуванням можливості сервісного центру, тобто кількості адміністраторів, проводиться догенерація талонів.
Вдосталь талончиків й у Рівному. У терміналі можна взяти його одразу на поточний день і на три наступних.
Ярослава Княжинська, головна спеціалістка зі зв'язків з громадськістю регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області:
У нас достатньо є талонів на практичний іспит. В нас сервісному центрі МВС міста Рівне залучено п'ять екзаменаторів до прийняття практичного іспиту, на кожного екзаменатора виділяється по 18 талонів на день. Це 90 талонів на день.
І щодня звідси випускають новоспечених водіїв.
Аби система працювала як швейцарський годинник, до того ж у всіх регіонах, на сайті Кабміну представники Української асоціації автошкіл навіть створили окрему петицію:
Прошу:
1. Відновити прийом іспитів в 138 ТСЦ
2. Створити ефективну систему підготовки екзаменаторів
3. Втілити в дію зрозумілу систему відповідальності екзаменаторів
Борис Сухорученко, власник автошколи, автор петиції:
Якщо брати Європу, там іспит призначають людині на такий-то день. Вона здала правила, їй призначають іспит. У них іде нормальна черга, людина знає, на коли здавати. А у нас такого нема. Щоб скласти іспит практичний, треба ловити талончик. Я був змушений написати цю петицію.
А поки що ажіотаж зберігається, на ньому намагаються нажитися винахідливі спритники. Бо там, де є підвищений попит, неодмінно буде пропозиція. Ділки пропонують за гроші здобути талончик на потрібну дату. Для цього використовують спеціальну комп'ютерну програму. Або пропонують постояти в черзі замість вас. Знову ж таки за винагороду.