Захист атомної енергетики: як тренуються фахівці "Енергоатому" [ Редагувати ]
Окупована росіянами Запорізька атомна станція - у зоні підвищеного ризику, заявляють у Національній компанії "Енергоатом". Через російські обстріли 2-го вересня сталося пошкодження однієї з двох ліній живлення, якою ЗАЕС отримує енергію від української мережі.
Атомники не відкидають: росіяни можуть атакувати сектор генерації атомної енергії, а тому треба бути в режимі підвищеної пильності до будь-яких викликів. Роман Барашев побував на тренуванні одного з підрозділів "Енергоатому".
Ця техніка здатна підіймати величезні бетонні плити. Саме за допомогою таких потужних домкратів рятувальники зазвичай розбирають завали після аварій чи ворожих ударів.
А такими пневмоножицями розрізають товсту арматуру та розсувають металеві конструкції, звільняючи людей з бетонних пасток.
На порядку денному під час тренування серед аварійних груп атомників відпрацювання найголовніших навичок: дезактивація об'єктів, забруднених радіацією; проведення радіаційної розвідки та визначення небезпечних доз опромінювання. В умовах війни таким навчанням приділяють особливу увагу, каже керівник компанії.
Петро Котін, в. о. голови правління НАЕК "Енергоатом":
Це основа аварійного реагування компанії на будь-які події, які можуть статися на атомних станціях і не тільки. Фактично це ДСНС в масштабах "Енергоатома".
Тренування особливо важливі в час, коли ворог нарощує інтенсивність ракетних обстрілів, загрожує застосуванням ядерної зброї та порушує всі міжнародні угоди щодо збереження ядерно-радіаційної безпеки у світі.
Петро Котін, в. о. голови правління НАЕК "Енергоатом":
Є ще червона лінія - існує, яку вони поки що не перейшли, і дуже великі сподівання, що хватить у них мозку не перейти цю лінію.
Безпекова ситуація на окупованій рашистами Запорізькій атомній електростанції день у день загострюється - каже очільник "Енергоатому".
Петро Котін, в. о. голови правління НАЕК "Енергоатом":
Те, що вони вже зробили з Запорізькою атомною станцією, порушення всіх принципів ядерної безпеки. В будь-який час ми очікуємо провокацій з боку рашистів. Відповідно до витоку радіації саме із Запорізької станції.
Атомники показують нам роботизовану техніку, що допомагає усувати наслідки ворожих обстрілів на енергооб'єктах.
Юрій Гучок, майстер дільниці робототехніки та дистанційно керованих механізмів підрозділу НАЕК "Енергоатом":
Це дистанційно керований механізм МФ-4. Був переданий Німеччиною. В ньому є дозиметричний прилад.
Оператор підняв радіаційно небезпечний предмет. Зараз його помістять у контейнер для зберігання небезпечних радіаційних відходів. Потім контейнер буде відправлений на заховання.
Максим Обіщенко, оператор дистанційно керованих механізмів:
Бойових не було виїздів, але постійно удосконалюємо, виїжджаємо і на траву, і на болота, і на бетон, і працюємо в приміщеннях, щоб відчути це все.
В арсеналі аварійників є також робот, розроблений українськими інженерами.
Максим Обіщенко, оператор дистанційно керованих механізмів:
Це Розвідник-3, він був сконструйований тут, у нас на базі, установлена на нього камера, датчик 500 рентгенів. Заїжджає в небезпечну зону, робить заміри, оцінює радіаційний фон.
Надзвичайники атомного сектору наголошують: готові до будь-яких викликів. Кожен фахівець написав заяву, що згоден працювати навіть в умовах радіаційного забруднення. Втім керівництво сподівається, що така згода так і залишиться формальністю, а сили та вміння професійних енергетиків знадобляться винятково для відновлення та розширення галузі.